Popularność telewizorów OLED stale rośnie, dlatego producenci oferują coraz większy wybór urządzeń opartych na tej technologii. Każda kolejna generacja ma poprawiony design oraz jakość obrazu i dźwięku. To ważne zwłaszcza w erze platform streamingowych, które pozwalają na przeżywanie kinowych emocji w domowym zaciszu. Jaki telewizor OLED najlepiej wybrać? Przekonaj się o zaletach tych urządzeń i wybierz najlepszy dla siebie!
Nazwa OLED to skrót od angielskich słów organic light-emitting diode, oznaczających organiczną diodę elektroluminescencyjną. To jeden z rodzajów diod LED, wykorzystywany jako powierzchniowe źródło światła. Znajduje zastosowanie w konstruowaniu ekranów do telewizorów, urządzeń mobilnych, a nawet wyświetlaczy elastycznych np. do zakrzywionych ekranów monitorów komputerowych.
Zobacz również: Różnice pomiędzy LED a OLED
Ekrany OLED wyróżniają się tym, że są wyjątkowo smukłe – same generują światło, dzięki czemu nie wymagają dodatkowego podświetlenia, przy którym tę smukłość trudno zachować. Technologia samoświecących matryc przekłada się też na najlepszy wśród dostępnych technologii współczynnik kontrastu z głębokimi czerniami.
Telewizory OLED doskonale sprawdzają się w warunkach zbliżonych do kinowych. Ze względu na wspomniany wcześniej kontrast (niemożliwy do osiągnięcia dla standardowych telewizorów LCD LED) obraz na takim ekranie świetnie prezentuje się podczas wieczornego seansu w zaciemnionym pomieszczeniu.
Oprócz doskonałego kontrastu i czerni brak filtrów polaryzacyjnych pozwala uzyskać w telewizorach OLED nieograniczone wręcz kąty widzenia.
Na uwagę zasługuje także wyjątkowo krótki czas reakcji. W przypadku ekranów OLED wynosi on zaledwie 0,01 milisekundy. Dzięki temu telewizor OLED zapewnia zachowanie ostrości podczas dynamicznych scen czy szybko zmieniających się ujęć. Dla porównania w wyświetlaczach LCD czas reakcji to od 2 do 12 milisekund, choć trzeba przyznać, że i te wartości są wystarczające dla uzyskania znakomitej jakości obrazu.
Co ważne, technologia ta ma również istotne zalety niezwiązane bezpośrednio z jakością obrazu. Prosta (z pozoru) budowa ekranów, brak podświetlenia oraz mniejsza liczba warstw wyświetlacza to cechy, które obniżają szacunkowe zużycie energii i zmniejszają koszty eksploatacji w stosunku do standardowych TV LCD czy paneli plazmowych.
Ponieważ urządzenia te są smukłe i lekkie, ułatwia to nie tylko ich transport, ale też zawieszenie na ścianie.
Wśród produktów Sony znajdują się między innymi telewizory oparte na technologii OLED. Urządzenia z serii BRAVIA XR wyświetlają obraz z uwzględnieniem specyfiki wzroku i zapewniają wysoką jakość dźwięku. Zapewnia to rewolucyjny procesor Cognitive Processor XR™, który odpowiada za zwiększenie realizmu podczas oglądania każdego prezentowanego materiału.
Zastosowana w telewizorach OLED marki Sony technologia pozwala uzyskać na ekranie perspektywę zbliżoną do prawdziwego świata. Cognitive Processor XR™ odtwarza sposób, w jaki ludzkie zmysły reagują na obraz i dźwięk, a także to, jak człowiek skupia się na określonych obiektach. Procesor zapewnia też doskonałe połączenie bodźców słuchowych i wzrokowych dzięki zaawansowanej analizie dźwiękowej oraz technologii Acoustic Surface Audio+. Każdy model Sony OLED jest wyposażony w specjalne wzbudniki, które wprowadzają cały ekran telewizora w delikatne wibracje. Można więc powiedzieć, że ekran jest jednocześnie głośnikiem. Ten sposób tworzenia akustyki zapewnia dokładne połączenie dźwięku z akcją na ekranie. Tak dzieje się w sali kinowej.
Pełnię możliwości telewizorów OLED BRAVIA XR warto sprawdzić na wysokiej jakości materiałach wideo. Każde urządzenie z tej serii oferuje dostęp do platformy BRAVIA CORE, w której znajdują się setki ciekawych tytułów filmowych wytwórni Sony Pictures i IMAX z dźwiękiem DTS. Technologia Pure Stream dostarczy nam jakość materiałów z szybkością 80 mb/s, a więc w jakości bliskiej materiałom zapisanym na płytach Blu-Ray(tm).
Najlepsze wrażenia wzrokowe i dźwiękowe podczas oglądania gwarantują wykorzystane w tej serii technologie Dolby Vision® i Dolby Atmos®. Ich kinową jakość obrazu potwierdza też certyfikat IMAX® Enhanced
Telewizory OLED Sony Bravia XR występują w kilkunastu wariantach o różnych przekątnych ekranu. Dobór urządzenia do wielkości pomieszczenia jest ważny dla komfortu oglądania. Jak to zrobić?
Telewizory z serii BRAVIA XR wyświetlają obraz w jakości 4K Ultra HD, dlatego odległość między nimi a kanapą może być mniejsza niż w przypadku rozdzielczości Full HD.
Zobacz również: Jaki telewizor 4K wybrać?
Zalecana odległość od ekranu:
42 cale, jeśli odległość od kanapy wynosi od 0,9 m do 1,81 m;
55 cali, jeśli ta odległość wynosi od 1,16 do 2,31 m;
65 cali, jeśli odległość między kanapą a telewizorem to od 1,37 do 2,73 m;
77 cali przy odległości od 1,6 m do 3,15 m;
83 cale, gdy odległość od kanapy wynosi od 1,79 m do 3,57 m.
Oczywiście odległości te mogą być inne, ze względu na osobiste preferencje użytkownika.
Zobacz również: Co to jest 4K i 8K?
W skrócie: telewizory OLED zapewniają kinową jakość oglądania, dzięki szerokim kątom widzenia, świetnemu odwzorowaniu kolorów i wyjątkowej płynności obrazu. Dodatkowe technologie zastosowane w urządzeniach BRAVIA XR sprawiają, że to doskonała propozycja zarówno dla miłośników kina, jak i graczy oraz fanów seriali.
Może Cię zainteresować:
Na jakiej wysokości powiesić telewizor?
Co to jest OLED?
Dlaczego warto mieć soundbar?
Jak zamontować telewizor na ścianie?
Jak dobrać uchwyt do telewizora?
Energooszczędność w telewizorach Sony LED i OLED
Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!