W nazwach i opisach większości nowych telewizorów pojawia się skrót 4K. Zdecydowanie rzadziej natomiast – 8K. Co to właściwie znaczy i czego dotyczą te określenia?Czym różni się telewizor 8K od odbiornika 4K i kiedy warto na niego postawić? Jak technologie te wpływają na odległość, z której najlepiej oglądać treści? Jakie telewizory Sony 8K są dostępne w ofercie Sony Centre? Wyjaśniamy po kolei, co warto wiedzieć o technologii 8K.
 

Wstęp, czyli czym jest rozdzielczość ekranu telewizora?Rozdzielczość ma kluczowy wpływ na jakość i szczegółowość obrazu. Parametr ten oznacza liczbę pikseli, czyli najmniejszych punktów, które tworzą obraz w telewizorze. Przy tej samej wielkości ekranu, wyższa rozdzielczość oznacza bardziej szczegółowy obraz, bo piksele są mniejsze i gęściej rozmieszczone.

Rozdzielczość można precyzyjnie określić za pomocą szerokości i wysokości obrazu w pikselach (np. 3840 x 2160). Częściej stosuje się jednak nazwy lub skróty nazw, które przyjęły się w odniesieniu do danej rozdzielczości.
 

Od HD, przez Full HD do Ultra HD 4KWraz z rozwojem technologii w XXI wieku, standardowa wcześniej rozdzielczość 640 × 480 pikseli, określana skrótem SD (ang. Standard Definition), została zastąpiona kolejno przez:

    • HD (ang. High Definition), czyli wysoką rozdzielczość 1280 × 720 pikseli, w której ekran składa się z ponad 900 tysięcy punktów;

    • Full HD, a więc rozdzielczość 1920 × 1080 pikseli, gdzie za obraz odpowiada już więcej niż 2 miliony osobnych elementów;

    • Ultra HD, odnoszące się początkowo do rozdzielczości 3840 × 2160 pikseli, co oznacza, że wyświetlane treści tworzone są przez blisko 8 milionów i 300 tysięcy pikseli. 

W przypadku ostatniej wymienionej rozdzielczości obecnie częściej stosuje się jednak określenie 4K. Często można też spotkać zbitkę 4K UHD, a sam skrót UHD (od Ultra HD) oznacza wtedy każdą rozdzielczość większą niż Full HD.
 

4K to już standard, ale nie koniec. Co to jest 8K?Rozdzielczość 4K to obecnie standard w ogromnej większości nowych telewizorów. W niektórych topowych modelach dostępna jest już jednak jeszcze wyższa rozdzielczość, czyli właśnie 8K określana też jako 8K UHD, która wynosi 7680 × 4320 pikseli. Obraz tworzy w tym wypadku oszałamiająca liczba aż 33 milionów pikseli, a więc cztery razy więcej niż w przypadku 4K. 

Telewizor 8K może więc wyświetlić jeszcze bardziej szczegółowy i ostrzejszy obraz, co w odpowiednich warunkach przekłada się na bardziej realistyczne wrażenia podczas oglądania. Dotyczy to zwłaszcza bardzo dużych ekranów o rozmiarach 75 cali, 85 cali i większych. 

Dlaczego w tym przypadku rozmiar ma znaczenie? Bo im większy ekran, tym mniejsze będzie zagęszczenie pikseli PPI (skrót od Pixel per Inch, czyli piksele na cal kwadratowy) przy tej samej rozdzielczości. Żeby obraz był bardzo realistyczny przy optymalnej odległości, PPI powinno wynosić co najmniej 50, a najlepiej więcej. Porównajmy więc dwa rozmiary telewizorów w dwóch różnych rozdzielczościach i zobaczmy, ile wyniesie wtedy PPI.

    • Odbiornik 4K 65 cali ma 67 PPI, a telewizor 8K w tym samym rozmiarze ma już 135 PPI;
    • Odbiornik 4K 85 cali oznacza tylko 51 PPI, podczas gdy w telewizorze 8K będzie to 103 PPI.
 

Rozdzielczość 4K i 8K a optymalna odległość od telewizoraWiesz już, co to jest 8K, pora więc na więcej szczegółów dotyczących różnic pomiędzy 8K a 4K. Zacznijmy od optymalnej odległości od ekranu, która może tym mniejsza, im większa będzie rozdzielczość ekranu. Innymi słowy, obraz w 8K będzie szczegółowy nawet wtedy, gdy widz przysunie się bliżej telewizora. Pozwala to jeszcze bardziej zanurzyć się w świat oglądany na ekranie.

W przypadku odbiornika 4K optymalna odległość wynosi nie bliżej niż 2 cm na 1 cal przekątnej ekranu oraz nie dalej niż 4 cm na każdy cal. Dla telewizora 65 cali będzie to więc od 130 centymetrów do maksymalnie 260 cm. 

Dla rozdzielczości 8K przelicznik jest dwukrotnie mniejszy, czyli wynosi od 1 cm do 2 cm na 1 cal. Przy rozmiarze 65 cali wychodzi zatem od 65 cm do 130 cm. Z takich odległości obraz w 8K będzie dostrzegalnie bardziej szczegółowy niż 4K. Im większa będzie odległości powyżej 2 cm na 1 cal przekątnej ekranu, tym mniej dostrzegalna dla ludzkiego oka będzie różnica pomiędzy 8K i 4K.
 

Telewizory 8K, a treści 8K i upscalling do 8KGłównym argumentem przeciwko telewizorom 8K jest bardzo mała liczba treści dostępnych w tej rozdzielczości. W klasycznej telewizji stosunkowo niewiele jest nawet kanałów w 4K. Rozdzielczość ta jest już natomiast coraz powszechniejsza w przypadku platform streamingowych czy gier.

Treści w 8K na razie jest jednak naprawdę niewiele. Znaleźć je można głównie w serwisach takich jak YouTube czy Vimeo. Najwyższą dostępną obecnie rozdzielczość wspierają też najnowsze konsole, więc na rynku stopniowo pojawiają się gry 8K. Czy telewizor 8K nie ma zatem sensu przy oglądaniu pozostałych materiałów wideo?

Niezupełnie, bo nowoczesne odbiorniki tego typu wyposażone są w funkcję upscalingu do 8K. Co to znaczy? W skrócie, dzięki zaawansowanym algorytmom wykorzystującym sztuczną inteligencję telewizor przetwarza treści z niższej rozdzielczości (np. Full HD czy 4K) do 8K. Mechanizm ten nie da aż tak piorunujących efektów, jak oglądanie materiałów w natywnej rozdzielczości 8K. Sprawnie działający upscaling, nazywany też czasem interpolacją, sprawi jednak, że wrażenia będą zdecydowanie bliższe 8K niż wyjściowej rozdzielczości. 

W telewizorach Sony 8K funkcja ta działa szczególnie imponująco, bo odbiorniki wyposażone są w innowacyjny procesor XR z inteligencją poznawczą. Urządzenie nie tylko przetwarza dzięki temu ogromne ilości danych, lecz także robi to w sposób maksymalnie zgodny z ludzkimi mechanizmami percepcyjnymi, co przekłada się na wyjątkowy realizm obrazu. 
 

Jakie telewizory Sony 8K znajdziesz w sklepie Sony Centre?Jak już wspominaliśmy, 4K to obecnie standard na rynku, więc Sony nie produkuje już modeli o niższej rozdzielczości. Z kolei telewizory Sony 8K to na razie niewielka część oferty. Rozdzielczość tę posiadają wyłącznie topowe odbiorniki Masters Series, które mają w nazwie literę Z. 

Znajdziesz je w kategorii telewizory LED w sklepie Sony Centre. Telewizory Sony 8K to najdroższe modele w asortymencie, które wyróżniają się nie tylko najwyższą rozdzielczością, lecz także najbardziej zaawansowanym technologiami dźwięku i obrazu dostępnymi w urządzeniach marki.