Duże telewizory zajmują więcej miejsca, a standardowe szafki RTV przestają zdawać egzamin. Jest jednak na to metoda – uchwyt do tv na ścianę. Jak zamontować telewizor na ścianie? Sprawdź nasze wskazówki!

Duże ekrany coraz częściej królują w polskich domach. Niegdyś popularne 32-cale telewizory coraz częściej wymieniane są na odbiorniki 55-calowe, a nawet większe. Podczas każdego seansu dostrzegamy więcej, ale otaczająca nas przestrzeń się magicznie nie rozszerza. Duże telewizory zajmują więcej miejsca, a standardowe szafki RTV przestają zdawać egzamin. Jest jednak na to metoda – uchwyt do tv na ścianę. Jak zamontować telewizor na ścianie? Sprawdź nasze wskazówki!

Jak dobrać uchwyt do tv?


Wielkość ekranu, rozdzielczość, jakość obrazu i dźwięku oraz system operacyjny – to główne kryteria, które wpływają na zakup nowego telewizora. Jak jest w przypadku uchwytu do tv na ścianę? Odbiornik musi być porządnie oraz precyzyjnie zamontowany. W przeciwnym razie może ulec uszkodzeniu lub powodować dyskomfort w trakcie oglądania filmu czy serialu.


Uchwyt do tv na ścianę – na co zwracać uwagę:

 • dopuszczalne obciążenie – każdy uchwyt do tv regulowany i płaski jest przeznaczony dla telewizorów do określonej wagi; źle dobrany wieszak może spowodować, że odbiornik nie utrzyma się w miejscu.
 • wielkość telewizora – konstrukcja uchwytu do tv na ścianę jest przystosowana do rozmiaru odbiornika; wybór zbyt małego wieszaka może uszkodzić telewizor.
 • standard VESA – parametr określa rozstaw śrub montażowych; taką informację z pewnością znajdziesz w specyfikacji wybranego telewizora.

Wybór uchwytu do tv na ścianę dotyczy nie tylko aspektów technicznych. Wiąże się to również z osobistymi preferencjami. Dla jednych istotny może być zupełnie płaski ekran, który idealnie przylega do ściany. Natomiast według innych najważniejsza jest ruchomość odbiornika i zmiana kąta nachylenia. Dlatego warto wiedzieć, jak dobrać uchwyt do telewizora oraz który typ będzie najlepiej pasować do indywidualnych wymagań.

Rodzaje uchwytów do tv na ścianę

Typ uchwytu do tv na ścianę zależy przede wszystkim do rodzaju telewizora, a także planowanych i spontanicznych seansów. Liczy się komfort oglądania i odbiór nowego, wyraźnego obrazu. Jaki wybór będzie najlepszy? W tym przypadku trudno to ocenić – wszystko zależy do tego, czego potrzebujesz.

Uchwyt do tv na ścianę płaski – jest przystosowany do telewizorów 55-calowych (Vivanco 37971) lub 65-celowych (Vivanco 37972). Odległość od ściany wynosi ok. 22 mm, więc odbiornik nie odstaje. Dzięki temu staje się integralną częścią aranżacji wnętrza i zajmuje niewiele miejsca. Nie jest jednak ruchomy, więc w żaden sposób nie da się zmienić kąta nachylenia ekranu.

Uchwyt do tv regulowany – uchylny wieszak do telewizora pozwala na regulację kąta nachylenia. W przypadku uchwytu ściennego Vivanco 37974 dla tv do 55 cali można go zmienić do 12 stopni w pionie. Natomiast model Vivanco 37976 przystosowany do 85 cali przesuwa się do 20 stopni w pionie wedle potrzeb użytkownika. Całość łatwo zamontować na ścianie bez pomocy specjalisty. Ze względu na ruchome elementy telewizor nieco odstaje, co dla niektórych może być minusem pod względem wizualnym.

Polacy średnio zmieniają telewizor co 7 lat. Jeśli jednak zdarza się to w Twoim przypadku częściej, lepiej wybrać uniwersalny wieszak na odbiornik. Uchwyt do telewizorów 32-70" 50KG UCHYLNY VESA 75x75 - 600x400 LCW 270T ARKAS pasuje do ekranów od 32 do 70-cali, a ciężar nie może być większy niż 50 kg. Umożliwia regulację zarówno w pionie, jak i poziomie co pozytywnie wpływa na komfort widzenia. Dzięki temu nawet, jeśli zdecydujesz się na wymianę telewizora, nie będziesz musiał kupować nowego wieszaka do tv. Wystarczy jedynie zdemontować wcześniejszy odbiornik i przygotować się do instalacji nowego modelu.

Jak zamontować uchwyt do telewizora na ścianie?

Prawidłowa instalacja wymaga precyzji. Nie warto się spieszyć – całość prac warto zaplanować, chociaż nie wymagają wiele czasu ani wysiłku. W fazie początkowej najważniejsze jest określenie położenia ekranu. Jeśli będzie zbyt nisko lub za wysoko, źle wpłynie to na odbiór obrazu przez domowników. Na jakiej wysokości powiesić telewizor? W przypadku małych pomieszczeń telewizor powinien być ustawiony mniej więcej na wysokości wzroku. Jeśli pokój jest duży i przestronny, ekran można zamontować nieco wyżej – warto jednak, aby wybrać wtedy uchwyt do tv regulowany, który w każdej chwili będzie można przystosować do własnych wymagań.


Warto wiedzieć:
W salonie o standardowej wielkości odległość mierzona od podłogi do środka telewizora powinna wynosić ok. 100-110 cm. Inaczej jest w przypadku sypialni, ponieważ oglądamy telewizję w pozycji leżącej. Wtedy należy powiesić odbiornik na wysokości ok. 180 cm, licząc od dołu.


Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem prac sprawdzić stan ściany. Najlepiej, aby była nośna i wykonana z cegły lub betonu. W przypadku kartonu gipsu uchwyt na tv na ścianę może nie wytrzymać wagi ekranu. Warto, aby w ścianie były już poprowadzone odpowiednie kable – dzięki temu nie będziesz musiał poświęcać dodatkowego czasu na ich chowanie.

Jak zamontować telewizor na ścianie krok po kroku:

 1. Zaznacza na ścianie, w którym miejscu chcesz zawiesić telewizor - wyznacz wysokość oraz środkowy punkt ekranu.
 2. Centralną część uchwytu do tv dopasuj do punktu wyznaczonego już na ścianie.
 3. Z pomocą poziomicy zobacz, czy wieszak na telewizor na pewno będzie wisiał prosto.
 4. Weź do ręki ołówek i oznacz na ścianie miejsca potrzebnych otworów do montażu.
 5. Skorzystaj z wiertarki oraz wywierć dziury. Następnie włóż do nich kołki rozporowe.
 6. Przytwierdź uchwyt do tv na ścianę przy pomocy specjalnych śrub – dostaniesz je w zestawie.
 7. Przymocuj ekran do zamontowanego wieszaka telewizyjnego i ciesz się nowym ekranem.

Po co montować uchwyt do tv na ścianę?

Zarówno uchwyt do tv regulowany, jak i ten płaski łatwo zamontować. Nie wymaga dalszej konserwacji ani modernizacji. Często jest ledwo widoczny oraz nie rzuca się w oczy. Telewizor staje się wręcz elementem ozdobnym pomieszczenia, a nie wyłącznie technologicznym gadżetem. Dlaczego jeszcze warto montować uchwyt do tv na ścianę?

 • elegancki wygląd – wiszący na ścianie telewizor dobrze wygląda w tradycyjnych oraz nowoczesnych aranżacjach, więc nie musisz się ograniczać.
 • lepsza organizacja przestrzeni – z łatwością pozbędziesz się dodatkowego mebla i niesfornie splątanych kabli.
 • oszczędność czasu i pieniędzy – uchwyty do tv w przeciwieństwie do szafek RTV nie różnią się za bardzo pod względem designu, a jedynie funkcjonalnością; zakup wystarcza na wiele lat i wymiana nie jest konieczna, póki nie zdecydujesz się na nowszy telewizor wymagający trwalszego uchwytu.
 • ochrona i bezpieczeństwo – nie ma możliwości, aby dobrze zamontowany telewizor mógł spaść w przeciwieństwie, do ekranu stojącego na szafce; to szczególnie istotne w przypadku rodzin z dziećmi.