Różnice pomiędzy LED a OLED
Pierwszy telewizor wynaleziono na początku lat 30. XX wieku i przez kolejnych kilkadziesiąt niemal w ogóle się nie zmienił. Aż do końca lat 90.
Funkcjonowanie ówczesnych modeli oparte było na technologii CRT, czyli popularnym kineskopie. Typowy dla telewizorów był także sygnał analogowy i niska rozdzielczość (w porównaniu do współczesnych, superpłaskich modeli).
Choć początkowo wyświetlany obraz był czarno-biały, od około lat 50. stopniowo zaczęto wprowadzać na rynek telewizory kolorowe. Pierwszy, z płaskim kineskopem powstał w 1985 roku, dając tym samym początek nowej erze w historii telewizorów.
Telewizory LED
Obecnie na rynku można znaleźć wiele nowoczesnych telewizorów LED, które w praktyce są modelami LCD (czyli Liquid Crystal Display), wykorzystującymi do działania płynne kryształy. Te zaś przepuszczają białe światło z tylnego podświetlenia matrycy, za które odpowiedzialne są diody LED.
W praktyce stosuje się kilka różnych technik podświetlania telewizorów LED. Jednym z nich jest tzw. Edge LED – w tym przypadku diody są rozmieszczone wzdłuż krawędzi bocznych ekranu. Wśród telewizorów LED, można znaleźć także modele z bezpośrednim podświetleniem Direct LED z diodami rozmieszczonymi na całej płaszczyźnie panelu. Rozwiązanie to pozwala uzyskać wysokiej klasy obraz z równomiernym podświetleniem matrycy, które zadowoli najbardziej wymagających kinomanów.
W odróżnieniu od OLED TV, w telewizorach LED, poszczególne piksele nie działają niezależnie od pozostałych – powstają bowiem strefy, a każda podświetla określony fragment ekranu.
Nowoczesne telewizory 4K w których wykorzystano diody LED ((znajdziesz je na Telewizory LED), zapewniają naturalne i żywe kolory, perfekcyjną czystość i ostrość obrazu oraz poprawę jego jakości w czasie rzeczywistym, dzięki czemu nie umknie Ci żaden szczegół w ulubionych filmach!