Jaki soundbar wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Przedstawiamy propozycje od Sony, które sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wybrednych audiofilów.

Jakość dźwięku wydobywającego się z topowych telewizorów potrafi pozytywnie zaskoczyć. Duży rozmiar pomieszczenia lub jego nieregularny kształt mogą jednak stać na przeszkodzie w odpowiednim odbiorze audio. Jak wzmocnić dźwięk i poczuć się jak w prawdziwym kinie? Najlepszym rozwiązaniem będzie odpowiedni soundbar. Jaki wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Przedstawiamy propozycje od Sony, które sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wybrednych audiofilów. 

 

Czym jest soundbar i jakie ma zastosowanie?

 
Soundbar to specjalny rodzaj głośnika, a właściwie zespół głośników stanowiący jedną, zamkniętą, podłużną bryłę. Dzięki swojemu kształtowi może być położony na szafce RTV bezpośrednio przed telewizorem, nie zakrywając w żadnym stopniu obrazu. Profesjonalne zestawy audio zawierają poza samym soundbarem także dodatkowe, wolno stojące subwoofery, jak i głośniki satelitarne, połączone najczęściej bezprzewodowo dzięki zastosowaniu technologii Bluetooth. W jakich sytuacjach soundbar jest niezbędny? 

 

Soundbar dla graczy - jeśli lubisz rozgrywkę na konsoli Playstation, z pewnością docenisz przestrzenny dźwięk wydobywający się z profesjonalnych głośników. Nie tylko wizualne odczucia i dobry scenariusz mają znaczenie przy odbiorze konkretnego gry. Dzięki takim technologiom jak Dolby Atmos® poczujesz się niczym w centrum samej rozgrywki. 
 

Kino domowe - wśród powodów dla których decydujemy się na wyjście do kina z pewnością znajduje się dostępność premierowych pokazów. Innym czynnikiem jest wyjątkowa atmosfera, na którą składa się wygoda kinowego fotela, duży obraz, jak i w dużej mierze przestrzenny dźwięk, pozwalający na zrozumienie każdego szeptu ekranowych bohaterów i nawet najbardziej subtelnych dźwięków każdego soundtracku. Dobrej jakości soundbar zapewni Ci identyczne doznania audio jak sprzęt w sali kinowej.
 

Głośniki do muzyki - słuchasz często swoich ulubionych artystów? Lubisz odkrywać nowe zespoły i nieznanych wcześniej wokalistów? Naszpikowany technologią soundbar pozwoli Ci docenić stare przeboje jeszcze bardziej, a debiuty usłyszysz w jakości znanej z koncertów na żywo. 
 

Dodatkowe korzyści z posiadania Soundbara

 
W pierwszej kolejności należy wspomnieć o prostocie konfiguracji zestawu przez użytkownika. Nie potrzeba żadnej specjalistycznej wiedzy, aby odpowiednio ustawić soundbar względem telewizora, kanapy i pozostałych elementów pomieszczenia. Za odpowiednie kierowanie dźwięku odpowiada wbudowana technologia, a konsument wybiera wyłącznie rodzaj rozrywki, na jaką ma ochotę w danej chwili. Topowi producenci, tacy jak Sony, dołączają do soundbarów dedykowane kontrolery, które mają zaprogramowane odpowiednie tryby pracy (sport, gry, kino, wiadomości, muzyka).

Nie bez znaczenia jest także niewielki rozmiar i waga urządzenia. Płaski kształt soundbarów sprawia, że są one niemal niezauważalne i doskonale komponują się ze stojącym na szafce jak i wiszącym telewizorem. 

Soundbary są również tańsze od klasycznych zestawów kina domowego. Rozwój technologii i zastosowane w nich rozwiązania sprawiają, że nie odbiegają one znacząco jakością dźwięku od topowych rozwiązań na rynku. 
 

Przykładowe soundbary

 
Sony HT-X8500 - to model, który pokochają wszyscy fani minimalizmu. Jego wyjątkowa konstrukcja sprawia, że głośniki niskotonowe ukryte zostały wewnątrz podłużnej obudowy. Tym samym nie musisz zastanawiać się gdzie umieścić dodatkowy subwoofer. Obecne w tym modelu technologie, takie jak Dolby Atmos® gwarantują wysoką jakość dźwięku. Dołączony jest oczywiście pilot, dzięki któremu dopasujesz odpowiedni dźwięk do rodzaju wybranej rozrywki. 

SONY HT-G700 - ten zaawansowany soundbar Sony doskonale sprawdzi się w salonie o dużej powierzchni. W tej klasie nie mogło oczywiście zabraknąć Dolby Atmos® i DTS:X®. Obecny jest także Sony Vertical Surround Engine, zapewniający reprodukcję dźwięku przestrzennego, dobiegającego z każdej strony. To propozycja dla osób, które nie idą na kompromisy. 


 



Przeczytaj także: Soundbary i kina domowe – co wybrać?