Konsola Sony Play Station® 5 to najnowocześniejszy sprzęt gamingowy na rynku. Zapewnia rozrywkę na najwyższym poziomie i niepowtarzalne chwile spędzone przed ulubioną grą w samotności lub podczas spotkań z przyjaciółmi. To nowoczesne, multimedialne dzieło wymaga jednak ekranu, który zapewni komfort w czasie grania, odwzoruje szczegóły z każdej gry i nie będzie negatywnie wpływać na wzrok. Jak wybrać monitor do PS5? Podpowiadamy! Monitor to niezwykle ważny element współpracujący z konsolą. Granie na nawet najnowocześniejszym sprzęcie (jakim jest Sony PlayStation® 5), nie będzie tak zachwycające i wciągające w przypadku ekranów niskiej lub starszej generacji, nie będą w stanie oddać realizmu gry i wszystkich niuansów graficznych. Powodów, dla których należy „postawić” na sprzęt wysokiej klasy jest jednak więcej.

Dlaczego wybór monitora do konsoli PS5 jest tak istotny?

 1. Odpowiedni monitor może w pełni wykorzystać potencjał sprzętu, jakim jest konsola PS5. Pozwoli na wydajne wyświetlanie grafiki i płynne przejścia między scenami. Odwzoruje kolory zgodnie ze stanem faktycznym, a prawidłowe odświeżanie nie będzie opóźniać obrazu, co zwiększy komfort grania i ułatwi uzyskanie przewagi nad przeciwnikiem w grze (szczególnie ważne w rozgrywkach online, ale także rywalizacji z przyjaciółmi).
  1. Poza tym prawidłowo dobrany monitor do PS5 zmniejsza uczucie zmęczenia oczu jak modele starszej generacji. Naturalne kolory i kontrolowana jasność obrazu sprawi, że Twoje oko szybciej przyzwyczai się do obrazu. Nie możesz zapomnieć też, że ekran dostosowany do współpracy z konsolą PlayStation® 5 będzie wyświetlać wszystkie opcje konsoli, a także ułatwi granie w każdych warunkach – w słoneczny dzień czy przy sztucznym oświetleniu pokoju. Warto o tym pamiętać!

   Zobacz także: Jak przeliczyć cale na centymetry? Rozmiary telewizorów

Na co zwrócić uwagę przy wyborze monitora do Sony PlayStation® 5?

Jaki monitor do konsoli PS5 sprawdzi się najlepiej? Wybierając urządzenie, skup się na kilku istotnych kwestiach, które wpływają na jakość gry, komfort i Twój wzrok. Oto najważniejsze kwestie, które należy brać pod uwagę w trakcie wyboru monitora.
 1. Rozdzielczość – najważniejszy parametr nowego monitora do PS5. Najlepiej wybrać urządzenie wyświetlające obraz w jakości Ultra HD (popularne 4K), co ułatwi odwzorowanie najmniejszych szczegółów. Standard FullHD jest już dla PS5 przestarzały.
 2. Wielkość monitora – to dość indywidualna kwestia. Jeżeli grasz sam, wystarczy Ci monitor mający mniej niż 30 cali. W przypadku rozgrywek z przyjaciółmi większy ekran to więcej możliwości obserwowania rozgrywki. Najlepsze proporcje ekranu do nowoczesnych konsol to panoramiczne 16:9 lub 21:9.
 3. Rodzaj ekranu i matryca – pełnie możliwości konsoli PlayStation® 5 wykorzystasz tylko w przypadku monitorów obsługujących standard HDR.
 4. Wysokie odświeżanie i krótki czas reakcji – potencjał konsoli PS5 wykorzystają monitory z odświeżaniem na poziomie 144Hz i możliwie najniższym czasem reakcji. Im więcej herców generuje Twój monitor tym lepiej dla komfortu gry oraz dla Twoich oczu.
 5. Obsługa najnowszego standardu HDMI – konsola PS5 podłączana jest przy pomocy kabli HDMI, najlepiej o standardzie 2.1. Dzięki niemu możesz w pełni korzystać z generowanej rozdzielczości, parametrów dotyczących kolorów i dźwięków.


 

UWAGA!

Masz stary monitor i chcesz go użyć do grania na konsoli PS5? Nie zawsze będzie to możliwe. Nawet jeżeli urządzenie można podłączyć do PlayStation® 5, to np. rozdzielczość nie pozwoli na wyświetlenie wszystkich opcji w grach, a obraz będzie niewyraźny i opóźniony. Kupując najnowszą konsolę, najlepiej zainwestuj w nowy ekran, który pozwoli w pełni cieszyć się możliwościami urządzenia marki Sony.

Zobacz także: Co to jest 4K i 8K?

Jak podłączyć dobry monitor do konsoli PS5, aby w pełni wykorzystać jego możliwości?

Wiesz już jaki monitor do konsoli PS5 kupisz? Teraz sprawdź, w jaki sposób go podłączyć.

Proces ten nie jest skomplikowany i nie wymaga zaawansowanych umiejętności. Pamiętaj jednak o standardach podłączenia, aby zapewnić sobie najwyższą jakość rozrywki.

Zobacz także:

 • Wybierz nowoczesny kabel HDMI (najlepiej o standardzie 2.1) – wbrew powszechnej opinii, nie wszystkie przewody HDMI są sobie równe. Stare kable, o niższym standardzie i słabej jakości wykonania nie pozwolą na przesyłanie wysokiej jakości obrazu. Wybierz markowy przewód o standardzie 2.1 i długości dopasowanej do Twoich potrzeb.

 • Podłącz przewód do gniazda w konsoli PS5 – znajdź gniazdo HDMI na obudowie konsoli i podłącz do niego kabel.

 • Drugą końcówkę przewodu podłącz do monitora i wybierz odpowiedni tryb HDMI – niektóre monitory automatycznie łączą się z aktywnym urządzeniem, a inne wymagają ręcznego znalezienia źródła (szczególnie gdy np. do monitora możesz podpiąć kilka zewnętrznych sprzętów aktywnych).

   

PAMIĘTAJ!

Kabel HDMI automatycznie przesyła obraz i dźwięk z urządzenia źródłowego. Konsola PS5 nie wymaga stosowania dodatkowych przewodów audio. Jeżeli chcesz, możesz jednak podłączyć zewnętrzne nagłośnienie przez system łączności bezprzewodowej lub port USB.


 

Zobacz także: Słuchawki dla gracza – czym się sugerować przy wyborze?

Czy zamiast monitora do PS5 lepiej kupić telewizor? Nie zawsze!

 1. PlayStation®5 może współpracować zarówno z nowoczesnymi monitorami, jak i standardowymi telewizorami wyświetlającymi obraz jakości 4K. Monitor sprawdzi się lepiej, jeżeli masz mało miejsca w pokoju, poza konsolą korzystasz także z komputera PC albo transmitujesz swoje rozgrywki w sieci (budując sobie półprofesjonalne stanowisko gamingowe).