Cechy nowoczesnego telewizora? To między innymi dobrze wyposażone smart TV, duży i smukły ekran oraz jak najlepsza rozdzielczość. Pod względem wyboru tej ostatniej, duże wątpliwości budzi wybór między telewizorem 8K a 4K

Czysto teoretycznie ta pierwsza zapewni dostęp do bardziej realistycznego obrazu, bo w końcu więcej pikseli to wyższa szczegółowość. W praktyce jednak nie jest to tak proste – wiele zależy od wielkości ekranu oraz jego odległości od zestawu wypoczynkowego. A zatem – którą rozdzielczość wybrać? Odpowiadamy! 
 

Wybór telewizora a odległość ekranu od widzów 

 
Niegdyś mówiło się, że widz nie powinien znajdować się zbyt blisko ekranu telewizora, bo negatywnie wpływa to na wzrok. Na początku warto zdementować tę informację – oglądanie telewizji z bliska nie szkodzi oczom. Mit ten powstał w 1967 roku, gdy firma General Electric wprowadziła na rynek serię wadliwych telewizorów. Generowały one promieniowanie nawet od 10 do 100 000 razy wyższe od dopuszczalnej normy. Informacja o tym szybko się rozeszła i choć telewizory szybko zostały wycofane, to brak zaufania do nich pozostał i był przekazywany z pokolenia na pokolenie. Co więcej, współczesne telewizory w ogóle nie generują wspomnianego promieniowania, co zmniejsza ryzyko do zera. 

 

Dlaczego odległość TV od widza jest ważna? 

 
Dlaczego więc zachowanie odpowiedniej odległości od ekranu telewizora jest ważne? Ma to związek nie z bezpieczeństwem wzroku, a komfortem oglądania. Jeżeli widz będzie znajdował się zbyt blisko ekranu, to, zamiast wyraźnego obrazu, może zacząć dostrzegać pojedyncze piksele. Wystarczy przybliżyć na chwilę twarz do monitora lub obecnego telewizora, by to zauważyć.  
Jeśli z kolei ekran stanie za daleko, detale mogą pozostać niezauważone. Dlatego przed wybraniem nowego sprzętu warto sprawdzić, jaka jest odległość od łóżka czy zestawu wypoczynkowego do komody, na której będzie miał stanąć czy ściany, na której zawiśnie. Na tej podstawie będzie można dobrać odpowiednią liczbę cali oraz rozdzielczość. 
 

Jaka jest optymalna odległość telewizora 4K i 8K od widza? 

 
Zaskakujący może być fakt, że im wyższa rozdzielczość ekranu, tym mniejszą odległość od kanapy trzeba zachować. To dobra informacja dla wszystkich, których interesują telewizory 8K, a nie mają zbyt dużego metrażu. Ma to związek z tym, że im więcej pikseli, tym są one mniejsze, czyli trudniej zauważalne „gołym okiem”. 

W przypadku telewizorów 4K przypadają 2 cm odległości na 1 cal ekranu. Z kolei przy TV 8K trzeba zachować 1 cm na 1 cal. Różnica jest zatem spora – 80-calowy telewizor o rozdzielczości 4K stanie 160 cm od widza, natomiast przy 8K już zaledwie 80 cm, a więc o połowę mniej. 
 

Filmy, seriale, gry i streaming w rozdzielczości 8K 

 
Programy telewizyjne, a także seriale, mecze czy filmy emitowane w telewizji są obecnie nadawane w 4 rozdzielczościach. W przypadku telewizji naziemnej w systemie DVB-T oraz satelitarnej jest to HD i Full HD. Z kolei telewizja naziemna w systemie DVBT-2, a także kablówka i satelitarna (konkretne kanały) oferują treści w rozdzielczości Ultra HD i 4K, przy czym tych drugich wciąż jest niewiele. Natomiast filmów, seriali, programów czy transmisji sportowych i innych treści streamingowych w 8K aktualnie nie ma w ogóle i nie można się spodziewać, by to się szybko zmieniło.  
 
Nie oznacza to jednak, że telewizor 8K jest bezużyteczny. Na YouTube oraz Vimeo dostępnych są tysiące filmów w 8K. Jeśli więc często korzystasz z tych aplikacji smart TV, to z pewnością skorzystasz z wyższej rozdzielczości. Co więcej, platformy VOD również zaczynają stawiać na 8K. Mowa tutaj o stowarzyszeniu 8K Assocation, które jest odpowiedzialne między innymi za rozwijanie tej technologii, a do którego dołączyło np. Amazon Prime Video.  
 
Telewizor 8K to również dobry wybór dla graczy. Najnowsze konsole oraz przeznaczone na nie gry obsługują już bowiem tę rozdzielczość, a nie ulega wątpliwości, że najwyższa możliwa szczegółowość obrazu jest dla gamerów bardzo istotna. W połączeniu z tak dużym ekranem, na jaki pozwala Ci odległość kanapy od telewizora, 8K może znacznie podnieść przyjemność gry oraz osiągane w niej wyniki. 
 

Telewizor 4K czy 8K – który wybrać? 

 
Wybór między telewizorem 4K a 8K uzależniają zatem trzy kwestie: jego przeznaczenie, wielkość ekranu oraz odległość od widza. Osoby, które używają tego urządzenia przede wszystkim do oglądania telewizji, mogą śmiało pozostać przy 4K, szczególnie jeśli ekran nie będzie bardzo duży. Jednak miłośnicy VOD, posiadacze nowoczesnych kamer czy ci, którzy chętnie spędzają wolny czas z padem w dłoniach, z pewnością skorzystają z możliwości telewizora 8K. Dotyczy to także tych, którzy planują zakup bardzo dużego ekranu.