Planujesz zakup telewizora do domu? Pamiętaj, że specyfikacja techniczna to nie jedyna rzecz, na której należy się skupić. Równie ważny jest dobór odpowiedniej wielkości ekranu. Wszystko po to, by oglądanie treści wideo, czy granie w gry, było w pełni komfortowe. Sprawdź, jak dobrać rozmiar telewizora do pomieszczenia.

Jak dobrać wielkość tv do pokoju? Kluczowe znaczenie ma wielkość ekranu

Wielkość telewizora, powinna być dopasowana do przestrzeni, w której ma się znaleźć. W przypadku wyjątkowo małych pomieszczeń najlepiej sprawdzą się telewizory Sony z przekątną ekranu maksymalnie 50 cali lub mniejszą. W przypadku średniej wielkości pokoju, dobry wybór to modele z ekranem 55-65 cali. Z kolei telewizory z ekranem 65 cali i większe, będą idealnie pasować do dużych, przestronnych salonów.

Wielkość ekranu jest niezwykle istotna przy wyborze tv do pokoju, ale inne wymiary też są ważne. Przed zakupem, dokładnie sprawdź szerokość telewizora oraz jego głębokość. Te wymiary przydadzą się, żeby sprawdzić, np. czy zmieści się w wybranym miejscu na ścianie, lub czy będzie można ustawić telewizor na szafce RTV. W tym przypadku największe znaczenie ma szerokość podstawy. Niektóre modele telewizorów mają regulowany rozstaw podstawy co jest niezwykle komfortowe przy aranżacji wnętrza.

Jak dobrać tv do pomieszczenia? Sprawdź odległość od kanapy

Odległość telewizora od kanapy, w znacznym stopniu wpływa na komfort oglądania. Zgodnie z przyjętymi rekomendacjami, ekran telewizora powinien znajdować się w odległości od 1,5 m do 2,5 m od kanapy. Warto jednak pamiętać, że to jedynie rekomendacja – każdy sam powinien dostosować odległość ekranu do swoich potrzeb i preferencji.

Istnieją również zalecenia, co do odległości telewizora o konkretnej przekątnej ekranu od miejsca, w którym oglądamy telewizję. We wspomnianym zestawieniu można zauważyć różnice, w odniesieniu do telewizorów 1080p i 4K. W przypadku telewizorów 4K zalecana odległość od ekranu może być mniejsza. Wszystko dlatego, że takie modele mają ekrany z większą gęstością pikseli, a więc oglądanie obrazów z bliska jest bardziej komfortowe.

W przypadku telewizorów 1080p odległość ekranu od kanapy powinna wynosić:

 • 32 cale: 1,2-1,8 metra,

 • 40 cali: 1,5-2,0 metra,

 • 50 cali: 1,8-2,5 metra,

 • 60 cali: 2,0-3,0 metra,

 • 70 cali i większe: 2,7-3,6 metra.

Z kolei prawidłowe odległości dla telewizorów 4K wynoszą:

 • 40 cali: 0,9-1,3 metra,

 • 50 cali: 1,0-1,5 metra,

 • 55 cali: 1,2-1,6 metra,

 • 60 cali: 1,3-1,8 metra,

 • 65 cali: 1,4-1,9 metra,

 • 70 cali: 1,5-2,0 metra,

 • 75 cali: 1,7-2,2 metra,

 • 80 cali: 1,8-2,4 metra.

Jak dobrać wielkość telewizora do pomieszczenia? Wysokość montażu ma znaczenie

Na jakiej wysokości najlepiej zamontować telewizor? Przyjęło się, że środek ekranu powinien znajdować się na wysokości oczu oglądającego. Telewizor najczęściej jest montowany na jeden z dwóch sposobów: albo umieszcza się go na ścianie, za pomocą specjalnego uchwytu, albo stawia na komodzie lub szafce RTV. Niezależnie od wyboru miejsca, należy zadbać o to, by ekran znajdował się na komfortowej dla oczu wysokości.

Skąd wiadomo, na jakiej wysokości zamontować telewizor na ścianie? Można zmierzyć odległość między podłogą a siedziskiem kanapy i uzyskany wynik podzielić przez 2. W ten sposób uzyskamy wysokość, na której powinien znajdować się środek ekranu telewizora.

Inne rozwiązanie to wybór statywu lub podstawki montażowej. Oba akcesoria umożliwią regulację wysokości telewizora, a co za tym idzie – domownicy będą mogli dostosowywać wysokość ekranu do swoich potrzeb.

Jak dobrać rozmiar telewizora do pomieszczenia? W zgodzie ze stylem wnętrza

Aby telewizor idealnie współgrał z wnętrzem, w którym się znajdzie, jego wzornictwo powinno być zgodne ze stylem, w którym zostało urządzone pomieszczenie. Kluczowy tu jest kształt, ramka, wygląd podstawy i kolorystyka produktu. Przykładowo: do skandynawskiego wnętrza, najlepszym wyborem będzie telewizor o prostym kształcie, utrzymany w neutralnej kolorystyce. Taka minimalistyczna forma będzie pasowała do każdego pomieszczenia, wtapiając dyskretnie telewizor w przestrzeń.

Nie należy przy tym zapominać o grubości telewizora. Współcześnie panuje trend i moda na smukłe, płaskie ekrany. Pamiętajmy jednak, że telewizor podczas pracy nagrzewa się, co jest naturalne, więc smukłość ta nie powinna być najważniejszym powodem wyboru produktu. Nieco „grubszy” telewizor będzie miał lepszą wentylację, co wpłynie pozytywnie na jego żywotność. Nie dotyczy to smukłych ramek lub ich niemal całkowity brak. Tego rodzaju dyskretne wzornictwo sprawi, że TV będzie lepiej wyglądał na ścianie niż ten emanujący rzucającą się w oczy obudową. Smukła ramka nie będzie również odwracała i rozpraszała uwagi od tego, co najważniejsze ...od wyświetlanej na ekranie historii. W przypadku montażu telewizora na ścianie zwróćmy uwagę na możliwość ukrycia przewodów. Widok nawet najładniejszego telewizora z niedbale ułożonymi przewodami będzie mało estetyczny i psujący cały efekt wizualny.