Najnowsze generacje konsol oferują wyjątkową przyjemność z rozgrywki, zwłaszcza wraz z telewizorem, który może w pełni wykorzystać ich możliwości. Dlaczego niski input lag oraz standard HMDI 2.1 są tak ważne w odbiorniku TV do konsoli Xbox? Jaka matryca i przekątna ekranu będą najlepsze? Sprawdź, czym powinien się wyróżniać najlepszy telewizor do Xboxa. Wskazujemy również, które telewizory Sony sprawdzą się idealnie do konsoli Microsoftu.

Jaki telewizor do Xbox?

Najnowsze generacje konsol oferują wyjątkową przyjemność z rozgrywki, zwłaszcza wraz z telewizorem, który może w pełni wykorzystać ich możliwości. Dlaczego niski input lag oraz standard HMDI 2.1 są tak ważne w odbiorniku TV do konsoli Xbox? Jaka matryca i przekątna ekranu będą najlepsze? Sprawdź, czym powinien się wyróżniać najlepszy telewizor do Xboxa. Wskazujemy również, które telewizory Sony sprawdzą się idealnie do konsoli Microsoftu.
 

Jakie właściwości powinny mieć najlepsze telewizory do konsoli Xbox?

Żeby telewizor zapewniał duże zanurzenie w rozgrywce na Xboxie, powinien mieć odpowiednio duży ekran. Rozsądne minimum to w tym wypadku 55", a jeszcze lepiej 65" lub więcej. Bardzo istotny, szczególnie w grach online typu multiplayer, jest również niski input lag, a więc czas liczony w milisekundach (ms), który upływa od reakcji gracza do jej wyświetlenia na ekranie. Nie powinien on być dłuższy niż 25 ms. Im jest jednak krótszy, tym lepiej, a w najlepszych telewizorach dla graczy może wynosić zaledwie kilka ms.

Naprawdę doby telewizor do Xboxa powinien również mieć bardzo dobry tryb HDR i sprawny upscalling treści do 4K. Bardzo istotne istotna jest też dużą częstotliwość odświeżania – najlepiej 120 Hz przy rozdzielności 4K – oraz inne funkcje związane ze standardem HMDI 2.1.
 

Dlaczego funkcje związane ze standardem HDMI 2.1 są ważne w telewizorze dla gracza?

Najnowszy port w standardzie HDMI 2.1 w telewizorze jest niezbędny, żeby urządzenie mogło odebrać obraz z konsoli Xbox w rozdzielczości 4K, odświeżany jednocześnie z częstotliwością 120 Hz. Przekłada się to na zwiększoną szczegółowości i płynność szybko poruszającego się obrazu, co odczuwalnie poprawia wrażenia z rozgrywki, zwłaszcza w grach o dynamicznej akcji (m.in. wyścigach i strzelankach).

Warto też wybierać modele, które oferują również inne funkcjonalności wprowadzone przez standard HDMI 2.1. Dla graczy szczególnie istotne będą:
    • ALLM (Auto Low Latency Mode). Sprawia, że telewizor automatycznie przechodzi w tryb gamingowy, gdy wykrywa sygnał z konsoli. Pozwala to zmniejszyć opóźnienie i optymalnie dopasować parametry obrazu, a efektem jest płynniejsza rozgrywka.
    • VRR (Variable Refresh Rate). Mechanizm zmiennej częstotliwości odświeżania zapobiega rozrywaniu ekranu i przycinaniu gry (tzw. tearing). Automatyczne dostosowanie częstotliwości do zmiennej liczby klatek na sekundę, którą wysyła konsola, zwiększa płynność gry, szczególnie w bardziej złożonych scenach.
    • eARC (Enhanced Audio Return Channel). Nowsza wersja protokołu ARC poprawia synchronizację dźwięku i obrazu. W połączeniu z funkcją HMDI CEC sprawia też, że wystarczy jeden kabel pomiędzy telewizorem a soundbarem lub amplitunerem.

Jaka matryca będzie najlepsza w telewizorze do Xboxa?

W telewizorze do konsoli sprawdzą się trzy rodzaje matryc.
    1. Telewizor OLED to najdroższa propozycja. Wyróżnia się najlepszym kontrastem, najszerszą paletą barw i najgłębszą czernią oraz szerokimi kątami widzenia. Dla graczy istotny będzie też najkrótszy czas reakcji przy przełączaniu z koloru na kolor.
    2. Telewizory mini LED łączą cechy odbiorników OLED i LED. Sprawdzi się lepiej niż OLED w jaśniejszych pomieszczeniach, bo oferuje najwyższą jasność maksymalną i najsłabiej odbija światło, a jednocześnie ma lepszy kontrast i głębszą czerń niż LED. W telewizorach Sony mini LED jest też technologia X-Wide Angle, która poprawia kąty widzenia.
    3. Telewizor LED VA to najtańsza z trzech wymienionych opcji. Ma jasność wyższą niż OLED, lecz nieco mniejszy, choć ciągle bardzo dobry kontrast i wysoką częstotliwość odświeżania. Kolory mogą natomiast być trochę mniej intensywnie, gdy ogląda się obraz pod ostrzejszym kątem.

Jakie są najlepsze telewizory Sony do konsoli Xbox?

W ofercie telewizorów Sony 2023 w Sony Centre znajdziesz wiele modeli, które będą świetne dla posiadaczy konsoli najnowszej generacji – zarówno PlayStation, jak i Xbox. Co więcej, są to propozycje z różnymi rodzajami matrycy. Najlepsze telewizory dla graczy to naszym zdaniem poniższe urządzenia z innowacyjnym procesorem XR, które oferują wszystkie funkcjonalności związane ze standardem HDMI 2.1 i mają wyjątkowo niski imput lag.

    Telewizory Sony Bravia QD OLED z serii A95K (modele z matrycami o przekątnej 55" lub 65"). Topowe odbiorniki OLED z najszerszą paletą barw wśród modeli marki Sony. Uznane przez portal HDTVtest za najlepsze telewizory w swojej klasie oraz wśród sprzętów zaprezentowanych na największych na świecie, prestiżowych targach elektroniki CES 2022.
    Telewizory Sony Bravia mini LED z serii X95K (modele z matrycami o przekątnej 65" lub 85"). Oferują zakres dynamiczny niespotykany dotąd w odbiornikach mini LED Sony. Przekłada się to na najwyższą jasność bez poświaty wokół najjaśniejszych stref oraz głębszą czerń i bardziej naturalne odcienie pośrednie.
    • Telewizory Sony Bravia LED z serii X90K (modele z matrycami o przekątnej 55", 65", 75" lub 85"). Podobnie jak wymienione powyżej odbiorniki TV wyposażony jest w udoskonalony procesor XR, który reprodukuje obraz i dźwięk zgodnie z działaniem ludzkich zmysłów. Oznacza to niezwykle realistyczną głębię obrazu oraz wyjątkowy kontrast i naturalne, żywe kolory.Sprawdź również: Jaki telewizor do gier?