Jakiej wielkości telewizor będzie odpowiedni, gdy Twój salon ma około 25m2 powierzchni? Dobór przekątnej ekranu do wielkości pomieszczenia nie jest wcale tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Dlatego też podpowiadamy, na co konkretnie zwrócić uwagę, aby móc cieszyć się doskonałą jakością obrazu i dźwięku podczas oglądania filmów, seriali czy ulubionych programów.

Rozmiar pomieszczenia a wybór telewizora

Wybór idealnego telewizora nie należy do prostych zadań, trzeba bowiem uwzględnić wiele czynników, takich jak: rodzaj ekranu, rozdzielczość, dodatkowe funkcje. Równie istotny jest też oczywiście jego rozmiar. Część osób kieruje się zasadą, że trzeba kupić możliwie największy ekran, na jaki pozwalają nam budżet oraz dostępna przestrzeń. To dobry kierunek dla fantastycznej kinowej rozrywki, ale nie zawsze też potrzebny jest większy ekran. Zbyt duża przekątna ekranu może negatywnie wpływać na komfort podczas oglądania. Ważne jest uchwycenie wzrokiem całego obrazu, aby nasze oczy nie męczyły się podczas seansu filmowego. Zbyt duży telewizor może też w mniejszym pomieszczeniu dominować swym rozmiarem, ale tę kwestię pozostawiamy pod rozwagę czytelnikowi.


 

Podczas wyboru rozmiaru telewizora należy kierować się więc nie tylko modą, ale także funkcjonalnością. Trzeba przede wszystkim:

 • ustalić, w którym miejscu będzie stało urządzenie i zmierzyć odległość od kanapy (fotela, krzesła czy łóżka) do telewizora,

 • znać wielkość pomieszczenia.


 

Najczęściej wybierane rozmiary telewizorów

Jeszcze kilka lat temu Polacy najchętniej wybierali telewizory o przekątnej ekranu wynoszącej maksymalnie 37–40 cali (czyli około 94–102 cm). Współczesne technologie pozwalają na budowę matryc o wysokich rozdzielczościach w ekonomicznych przedziałach cenowych. Ta właśnie rozdzielczość, ma bardzo duży wpływ na możliwość zmniejszenia odległości widza od telewizora. Obecnie użytkownicy przeważnie wybierają telewizory:

 • 43 calowe (w których przekątna ekranu wynosi około 109 cm), są dobrym rozwiązaniem dla mniejszych pomieszczeń, takich jak sypialnie, biura lub kuchnie,

 • 50 calowe (z przekątną ekranu około 127 cm), sprawdzają się m.in. w jadalniach czy mniejszych pokojach,

 • 55 calowe (o przekątnej około 140 cm), znajdują zastosowanie w pokojach dziennych i mniejszych salonach,

 • 65 calowe (ich przekątna to około 165 cm), można je umieszczać np. w bardziej przestronnych salonach,

 • 75 calowe (o przekątnej ekranu około 190 cm), są idealne dla większych przestrzeni lub gdy chcemy stworzyć w domu pokój kinowej rozrywki.


 

Przekątna ekranu telewizora a odległość od urządzenia

Jak już wspomnieliśmy, określając, jaki rozmiar telewizora będzie najlepszy, musimy odpowiednio dopasować naszą odległość od telewizora. Jaka będzie optymalna odległość między miejscem, w którym będziemy oglądali telewizję a urządzeniem?


 

 • Dla telewizorów o rozdzielczości Full HD:

 • przekątna ekranu 37 cali – około 1,55 m,

 • przekątna ekranu 43 cale – około 1,81 m,

 • przekątna ekranu 55 cali – około 2,31 m,

 • przekątna ekranu 65 cali – około 2,73 m,

 • przekątna ekranu 75 cali – około 3,13 m.


 

 • Dla telewizorów o rozdzielczości 4K Ultra HD lub 8K:

 • przekątna ekranu 43 cale – 0,9-1,81 m,

 • przekątna ekranu 55 cali – 1,16-2,31 m,

 • przekątna ekranu 65 cali – 1,37-2,73 m,

 • przekątna ekranu 75 cali – 1,58-3,15 m,

 • przekątna ekranu 85 cali – 1,79-3,57 m.


 

Przekątna ekranu telewizora a wielkość pomieszczenia

Powyższe parametry odległości, w zależności od rozdzielczości ekranu, mają kluczowe znaczenie przy wyborze odbiornika. Jednak ostateczna decyzja, jaka to ma być przekątna, powinna być sprawą indywidualną, różną dla każdego z nas, a przede wszystkim inna w zależności od aranżacji pomieszczenia. Może się okazać, że w niewielkim pomieszczeniu, które ma około 16 m2, optymalnym rozwiązaniem będzie telewizor o przekątnej 40–43 cali, gdyż odległość od ekranu wynosi 1,5m. W tym samym pomieszczeniu odległość ta, przy innym ustawieniu wyposażenia, może wzrosnąć do 3m i w tym przypadku optymalnym rozmiarem będzie telewizor 55-65 cali. Należy pamiętać, że obraz zawiera wiele szczegółów i detali, w wielu przypadkach na ekranie wyświetla się tekst, np. napisy w filmie, które na małym rozmiarze telewizora będą mało widoczne.


 


 

Jaki telewizor do pokoju 25m2?

Przestronne wnętrza dają większe możliwości. Do pokoju o powierzchni mniej więcej 25 m² (lub większych) z powodzeniem możemy wybrać telewizor nawet o przekątnej do 75 cali, pamiętając jednak o wcześniej podanych wskazówkach i parametrach odległości widza od ekranu (już teraz sprawdź ofertę telewizorów Sony).


 

Gdzie i w jaki sposób ustawić telewizor w salonie 25 m2?

Odpowiedź na to pytanie jest dużo prostsze i bardziej precyzyjne. Można postawić go na szafce bądź zawiesić go na specjalnym uchwycie ściennym. Pamiętajmy jednak o tym, że dla naszego komfortu środek ekranu powinien znajdować się na wysokości naszych oczu, gdy znajdujemy się w pozycji siedzącej. Unikajmy też ustawienia telewizora w pobliżu okien. Jeśli nie mamy takiej możliwości, rozważmy zakup odbiornika o podwyższonej jasności ( seria X90L, X95L) lub zasłonięcie szyb roletami, żaluzjami lub zasłonami.