Najnowsze słuchawki z serii 1000X czyli WH-1000XM5 to nowe spojrzenie na doskonałość

Już od pierwszej generacji, słuchawki nauszne Sony serii 1000X cieszą się uznaniem wśród użytkowników. Otrzymują świetne recenzje niezależnych redakcji i są tematem dyskusji na różnych forach. Każdy kolejny model, poczynając od MDR-1000X z 2016 roku, cechuje niezwykle skuteczna redukcja hałasu,  świetna reprodukcja dźwięku i mnóstwo zaawansowanych, inteligentnych funkcji ułatwiających codzienne ich używanie. Konstrukcja przez lata ewoluowała. Wraz z nowymi możliwościami technicznymi, ulepszano funkcje i dodawano nowe, kierując się sygnałami zwrotnymi od klientów, ale też nadążając za trendami, czy wręcz kreując je. 

Ponad 5 lat rozwoju słuchawek, to dobry moment, aby spojrzeć na konstrukcję „świeżym okiem”, zbadać, gdzie tkwi potencjał do rozwoju, a co warto, zaprojektować od nowa wykorzystując nowe możliwości materiałowe czy technologiczne. 


Piąta generacja, czyli WH-1000XM5 to słuchawki o zmienionej konstrukcji, wykonane z nowych materiałów z zastosowaniem nowatorskich podzespołów sprawdzonych w innych konstrukcjach Sony lub wprowadzanych po raz pierwszy w nowym modelu.


To, co rzuca się w oczy już przy pierwszym kontakcie, to nieco inna budowa elementów mechanicznych. Płynna praca zawiasów i suwaków pałąka sprawia wrażenie niezwykłej precyzji działania, a finalnie, powoduje bardzo dokładne przyleganie nauszników do głowy, przy zachowaniu wręcz rewelacyjnego komfortu. Wrażenie to potęguje zastosowanie nowej, bardziej elastycznej, sztucznej skóry na poduszkach nauszników i pałąka. 


Zmiana konstrukcji zawiasów, a więc i sposobu składania, wymusiła zaprojektowanie nowego sztywnego etui, które po wyjęciu słuchawek można złożyć, zmniejszając jego grubość, a to ułatwia przechowywanie w podróży.


To, co było od początku bezkonkurencyjne na rynku bezprzewodowych słuchawek nausznych, czyli cyfrowa redukcja hałasu, w każdym kolejnym modelu ewoluowała najwyraźniej. W nowym wariancie jej skuteczność poszybowała jeszcze wyżej. 


Mechanizm cyfrowej eliminacji hałasu jest tak wydajny, jak tylko wydajne może być oprogramowanie sterujące, a to wprost zależy od mocy obliczeniowej zastosowanego procesora. Znany, sprawdzony w poprzednich generacjach procesor HD QN1, został uzupełniony o współpracujący z nim procesor V1, dzięki czemu cała jego moc została skierowana na procesy związane z  redukcją hałasu. A jest co przetwarzać, ponieważ informację o otaczającym szumie dostarcza łącznie 8 równomiernie rozmieszczonych mikrofonów w tym dwa wewnętrzne informacji zwrotnej. Aby skutecznie eliminować niechciane dźwięki otoczenia w czasie rzeczywistym, zastosowano nowe 30 milimetrowe przetworniki o ultralekkich membranach z włókna węglowego, precyzyjnie reagujące na generowane częstotliwości.

Ta nowoczesna konstrukcja przetworników, podyktowana jest również wymaganiami, jakie stawia zgodność reprodukcji dźwięku ze standardem Hi-res Audio, a więc o jakości wyższej niż płyta CD. Aby uzyskać tak bezkompromisowe brzmienie, zastosowano szereg rozwiązań stosowanych na przykład w odtwarzaczach Walkman® serii Signature, że wspomnę tylko Fine Sound Resistor zapewniający równomierną dystrybucję mocy do komponentów audio, czy lut zawierający złoto dla zminimalizowania strat poziomu sygnału w obwodach.


Jako że są to słuchawki bezprzewodowe, zadbano też o ich zgodność z certyfikatem Hi-res Audio Wireless, a to za sprawą autorskiego kodeka LDAC firmy Sony, umożliwiającego przesyłanie w transmisji Bluetooth®, trzykrotnie większego strumienia danych niż standardowe kodeki.


Co w takim razie, jeśli dysponujemy jedynie muzyką w standardzie kompresji stratnej na przykład mp3, jaki oferują popularne serwisy streamingowe? Czy potrzebne są aż tak wyrafinowane rozwiązania? Jak najbardziej tak. Istnieje od lat przecież technologia skalowania dźwięku Sony DSEE. W tym modelu jest to najskuteczniejsza generacja DSEE Extreee wykorzystująca sztuczną inteligencję, do odtwarzania utraconych częstotliwości. Dynamicznie rozpoznając instrumentację, gatunki muzyczne i poszczególne elementy każdego utworu, takie jak wokal lub przerywniki, przywraca ona dźwięki wysokich częstotliwości, utracony podczas kompresji, zapewniając bogatsze i pełniejsze wrażenia słuchowe.


Mówiąc o jakości dźwięku, nie sposób nie wspomnieć o rewolucyjnym sposobie przetwarzania głosu użytkownika podczas rozmów telefonicznych. Technologia Precise Voice Pickup, wykorzystując 4 mikrofony kształtujące wiązkę i algorytm redukcji szumów, oparty na sztucznej inteligencji, uczy się głosu użytkownika i precyzyjnie go izoluje. Dzięki temu nasz rozmówca usłyszy tylko nas, bez względu na dźwięki otoczenia. Dodatkowo mechanizm redukcji szumu wiatru, minimalizuje jego wpływ na jakość rozmowy.


Wykorzystując algorytmy uczenia głosu użytkownika, mamy do dyspozycji funkcję rozmów Speak-to-Chat. Słuchawki rozpoznając nasz głos, wstrzymują odtwarzanie muzyki i przełączają się w tryb dźwięków otoczenia, aby błyskawicznie umożliwić wygodną rozmowę bez ich zdejmowania.


Również korzystanie z asystentów głosowych Google czy Amazon Alexa, jest znacznie prostsze, ponieważ skoro słuchawki znają nasz głos, można je uruchamiać słowem wybudzenia na przykład mówiąc ,,Hej Google’’ czy ,,Alexa’’ bez wyjmowania telefonu z kieszeni czy dotykania przycisku słuchawek.


Wszystko to, co związane jest ze sztuczną inteligencją, a zostało zaimplementowane w słuchawkach WH-1000XM5 służy przyjemniejszemu, sprawniejszemu korzystaniu z nich, a to nie wszystkie możliwości. Warto wspomnieć o inteligentnym automatycznym sterowaniu ustawieniami, ze względu na naszą aktywność, czy nawet miejsce, w którym się znajdujemy. Słuchawki są w stanie rozpoznać, czy idziemy, biegniemy, czy siedzimy bez ruchu i w zależności od sytuacji zarządzać dźwiękami otoczenia inteligentnie dobierając poziom redukcji lub ich wzmocnienia. Będą się też uczyć naszych preferencji ustawień ze względu na miejsca, gdzie  zwykle przebywamy i dostosowując ustawienia do naszych preferencji.
 
W codziennym korzystaniu ze słuchawek pomocny będzie zmodyfikowany, precyzyjnie reagujący czujnik założenia słuchawek, wstrzymujący odtwarzanie, gdy je zdejmiemy.
 

Nie bez znaczenia pozostaje nadal długi czas pracy na jednym ładowaniu, który z włączoną redukcją hałasu oferuje 30 godzin pracy. Doładowanie może być błyskawiczne za sprawą zgodności ze standardem szybkiego ładowania Power Delivery, który po zaledwie 3 minutach umożliwia do 3 godziny odtwarzania. 


Słuchawki mogą łączyć się jednocześnie z dwoma źródłami dźwięku i inteligentnie przełączać się pomiędzy nimi, gdy na przykład podczas słuchania muzyki z komputera trzeba odebrać połączenie telefoniczne, po którego zakończeniu, słuchawki powrócą do odtwarzania muzyki.


Nad całością funkcji i możliwości, możemy zapanować dzięki rozbudowanej, ale jednocześnie intuicyjnej aplikacji Sony Headphones Connect. Jest ona dostępna na platformy Android oraz iOS i oferuje znacznie więcej możliwości niż tu przytoczone.


Na koniec trzeba wspomnieć, że firma Sony realizuje plan Inicjatywa Green Management 2025, który zakłada całkowitą eliminację tworzyw sztucznych z opakowań produktów do 2025 r. W tym przypadku mamy do czynienia z opakowaniem wytworzonym z ekologicznego papieru Original Blended Material, będącym miksem makulatury, włókna trzciny cukrowej i bambusa, a do nadruku nie użyto kolorowych pigmentów ani laminatu, których produkcja ma również negatywny wpływ na naturalne środowisko. Jest to element większego planu Sony Group „Road to Zero”, który docelowo dąży do zerowego wpływu produkcji na środowisko naturalne.

 
Słuchawki WH-1000XM5 to nowe spojrzenie na doskonałość.