Słuchawki można podzielić między innymi na nauszne i douszne czy przewodowe i bezprzewodowe. Ze względu na budowę słuchawek, wyróżnia się też modele zamknięte, otwarte i półotwarte. Sprawdź, jak skonstruowane są słuchawki zamknięte, czym się wyróżniają i co warto wiedzieć, żeby wybrać sprzęt najlepiej dopasowany do swoich potrzeb.

Budowa słuchawek zamkniętych


Słuchawki zamknięte to modele, w których tylna obudowa słuchawek, czyli inaczej muszla jest całkowicie zabudowana. Jednolita, szczelna powierzchnia muszli zamyka więc od zewnątrz pozostałe elementy słuchawki – takie jak przetwornik i membrany głośnika – i stąd wzięła się nazwa słuchawek. Jest to najczęściej spotykane obecnie rozwiązanie na rynku.

Przeciwieństwem słuchawek zamkniętych są modele otwarte. Obudowa jest w tym przypadku ażurowa lub posiada otwory, dzięki czemu jest lżejsza i przepuszcza powietrze. Różnice w konstrukcji tych typów słuchawek są najbardziej widoczne i najsilniej wpływają na funkcjonalność sprzętu w przypadku słuchawek nausznych. Mają też jednak znacznie również w słuchawkach dousznych. 

Jakie są najważniejsze cechy słuchawek zamkniętych?


Budowa słuchawek zamkniętych sprawia, że znacznie lepiej izolują one dźwięk z otoczenia niż modele otwarte. Pozwala więc w pełni cieszyć się muzyką również w miejscach, gdzie panuje większy hałas. Otoczenie nie słyszy również dźwięku dochodzącego ze słuchawek. W słuchawkach zamkniętych łatwiej też uzyskać pełny, wyrazisty bas i intensywniejsze odczuwanie dźwięku. 

Z drugiej strony, będą one cięższe i przy dłuższym użytkowaniu nieco bardziej męczące dla słuchu, niż słuchawki otwarte. Ucho nie jest bowiem wentylowane i łatwiej się nagrzewa. Modele otwarte oferują też bardziej naturalny dźwięk przestrzenny. Rozwiązaniem pośrednim, które łączy cechy obu tych rozwiązań, są słuchawki półotwarte. 

System ANC wspomoże budowę słuchawek w eliminacji hałasów z otoczenia


Jakie słuchawki wybrać, jeśli wiesz już, że najlepsza będzie konstrukcja zamknięta? Gdy zależy Ci na całkowitym odcięciu się od dźwięków otoczenia, postaw na modele z ANC (ang. Active Noise Cancelling), czyli systemem aktywnej redukcji hałasu. Jak to działa?

Na powierzchni każdej słuchawki są mikrofony, które wychwytują dźwięki z zewnątrz. Następnie ANC określa parametry tych fal dźwiękowych i wytwarza odwrotne fale o takiej samej częstotliwości i amplitudzie. Precyzyjnie i sprawnie działający system niweluje w ten sposób hałas na tyle szybko, że ludzkie ucho nie zdąży go wychwycić. ANC można też wyłączyć, jeśli chcesz mieć lepszy kontakt z otoczeniem.

Słuchawki zamknięte – nauszne czy douszne, bezprzewodowe czy przewodowe?


Słuchawki nauszne zwykle oferują wyższej jakości dźwięk niż douszne modele podobnej klasy. Słuchawki, które szczelnie okalają całe ucho, często lepiej też izolują od hałasów płynących z otoczenia. Są jednak większe i cięższe.

Miniaturowe rozmiary i niewielka waga sprawiają z kolei, że słuchawki douszne można zabrać ze sobą wszędzie i bez trudu zmieszczą się pod czapką lub kapturem. Modele takie dobrze trzymają się też we wnętrzu małżowiny usznej, przez co sprawdzą się lepiej podczas biegania, treningu na siłowni czy innej aktywności fizycznej. 

Klasyczne, przewodowe słuchawki można wykorzystać zawsze i są tańszym rozwiązaniem. Nowoczesne słuchawki bezprzewodowe będą jednak wygodniejsze, zwłaszcza poza domem lub biurem. Należy jednak pamiętać, żeby podłączać je do ładowania, żeby bateria nie wyczerpała się w momencie, gdy korzysta się ze sprzętu. 

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze słuchawek zamkniętych?


Gdy wiesz już, jaki rodzaj słuchawek zamkniętych Cię interesuje, zwróć też uwagę na takie parametry sprzętu, jak między innymi:

    • pasmo przenoszenia dźwięku (dobry standard to 2-20 000 Hz, ale w najlepszych słuchawkach może wynosić nawet 4-40 000 Hz;
    • jakość i średnica zastosowanego przetwornika;
    • czas pracy na baterii i szybkość ładowania;
    • intuicyjna obsługa i dodatkowe funkcję (np. asystent głosowy);
    • wbudowany mikrofon do prowadzenia rozmów i sterowania głosowego;
    • technologia NFC, która zapewnia błyskawiczne i wygodne parowanie słuchawek z innym sprzętem;
    • ergonomiczna konstrukcja, która dobrze trzyma się na uchu lub w uchu;
    • wodoodporność.

Jakie bezprzewodowe słuchawki zamknięte wybrać z oferty Sony Centre?


W sklepie Sony Centre znajdziesz duży wybór słuchawek zamkniętych, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na sprzęt bezprzewodowy. Szczególnie godne uwagi są poniższe modele.

    • Topowe WH-1000XM5 to słuchawki nauszne, które gwarantują świetny dźwięk z głębokim basem oraz wiodące na rynku jakość połączeń i system ANC. Co więcej, sprzęt jest lekki i wygodny w obsłudze, a zapewnia aż do 30h pracy na jednym ładowaniu;

    • Jeśli szukasz najlepszych słuchawek zamkniętych dousznych, postaw z kolei na model WF-1000XM4. Wyróżnia je choćby studyjna jakość dźwięku, wyjątkowa sprawność redukcji hałasu, czy technologia Precise Voice Pickup poprawiające słyszalność Twojego głosu oraz wiele inteligentnych funkcji;

    • Słuchawki nauszne WH-CH710N to z kolei bardziej budżetowa propozycja o bardzo dobrym stosunku jakości do ceny. Zapewnia między innymi szczegółowy dźwięk z 30-milimetrowych przetworników akustycznych, system ANC z 2 mikrofonami na słuchawkę, szybkie parowanie NFC i wygodną konstrukcję;

    • Nasza ostatnia propozycja to LinkBuds S (WF-LS900), czyli najmniejsze i najlżejsze na świecie prawdziwie bezprzewodowe słuchawki z systemem aktywnej redukcji hałasu. Ważą tylko 4,8 g, a jednocześnie są bardzo ergonomiczne i dobrze trzymają się w uchu.