Rozmazane, poruszone zdjęcia to utrapienie każdego miłośnika fotografii. Lekkie drganie aparatu może zrujnować nawet najpiękniejszy kadr. Aby poradzić sobie z tą kwestią, powinieneś sięgnąć po aparat ze stabilizacją obrazu. Znajdziesz ją między innymi w aparatach fotograficznych marki Sony®.

Wykonanie zdjęcia ostrego zdjęcia w przypadku ruszających się obiektów potrafi być sporym wyzwaniem. Na takie sytuacje przydaje się funkcja stabilizacji obrazu. Dzięki niej aparat pomaga w zachowaniu ostrości zdjęć wykonywanych w ruchu czy na dużym przybliżeniu. 

Czym jest stabilizacja obrazu w aparacie?

Dzięki zaawansowanemu systemowi stabilizacji matrycy użytkownicy aparatów Sony® nie muszą się już martwić o ostrość zdjęć wykonywanych przy użyciu długich czasów naświetlania. W trakcie fotografowania otoczenia wbudowane w urządzenie czujniki wykrywają ruchy użytkownika. Na tej podstawie aparat dostosowuje ustawienie obiektywu tak, by zrekompensować wszelkie ruchy. Dzięki temu zdjęcie wychodzi ostre nawet przy mocno drżących dłoniach. 

Długi czas otwarcia migawki umożliwia wykonywanie satysfakcjonujących zdjęć nawet w niesprzyjających warunkach oświetleniowych – wieczorem, w nocy lub w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Niestety, wykorzystanie długiego czasu naświetlania matrycy wiąże się z pewną niedogodnością, którą na własnej skórze odczuli chyba wszyscy fotografowie. Zarówno ci, którzy z aparatem pracują zawodowo, jak i ci, którzy zdjęcia wykonują zupełnie amatorsko, przy okazji rodzinnych wakacji czy wyjazdu ze znajomymi.

Jeżeli wykonując zdjęcia, korzystasz z długich czasów naświetlania, a aparat nie jest unieruchomiony za pomoc statywu, istnieje spore duże prawdopodobieństwo, że Twoje zdjęcia będą rozmazane. Urządzenie rejestruje nawet minimalne drganie Twojej ręki – w wyniku tego fotografie wychodzą nieostre i widoczne są na nich nieestetyczne smugi. Użycie statywu pozwala uniknąć tego problemu, jednak nie zawsze masz możliwość skorzystania z takiego rozwiązania – może wynikać to z ograniczonej przestrzeni czy braku czasu. Na szczęście istnieje inne rozwiązanie – jest nim optyczna stabilizacja obrazu, która wykorzystywana jest w aparatach Sony®.

Zobacz także: Jak fotografować wnętrza?

Mechaniczna i elektroniczna stabilizacja obrazu

Systemy stabilizacji optycznej, które wykorzystywane są w aparatach, można podzielić na dwa rodzaje: optyczne i elektroniczne. Czym się różnią? Elektroniczna stabilizacja obrazu (EIS) wykorzystuje algorytmy, które są w stanie wykryć drżenie aparatu i skorygować obraz. Najczęściej korekcja polega na przesunięciu obrazu – negatywnie wpływa to na jego rozdzielczość i zmniejsza pole widzenia obiektów. Z tego powodu elektroniczna stabilizacja obrazu znajduje zastosowanie głównie w amatorskiej fotografii.

Mechaniczna stabilizacja obrazu w aparacie polega na fizycznym kompensowaniu niechcianego ruchu soczewek (stabilizacja optyczna) lub matrycy (stabilizacja matrycowa). Eliminowanie drgań jest możliwe dzięki zastosowaniu układu żyroskopów i silniczków, które umieszczane są w obiektywie lub w korpusie aparatu. Sensory analizują ruch i położenie aparatu i na bieżąco przekazują informacje do silniczków, które korygują pozycję soczewek lub matrycy. W niektórych aparatach możliwe jest wykorzystanie jednocześnie dwóch systemów – optycznego i matrycowego. 

W bardziej zaawansowanych aparatach kompensacja ruchu odbywa się w kilku płaszczyznach. Zaawansowane aparaty z serii Sony Alfa wyposażone są w stabilizację pięcioosiową SteadyShot, która eliminuje drgania nie tylko w poziomie i pionie, ale także w innych płaszczyznach. Dzięki temu wykonywanie zdjęć z ręki z użyciem dłuższych czasów naświetlania jest prostsze niż kiedykolwiek! 

Zobacz także: Fotografia dla początkujących — pliki RAW kontra JPG

StreadyShot™ - nowoczesny optyczny stabilizator obrazu

Aparaty fotograficzne i kamery Sony® korzystają z technologii SteadyShot™. To nowoczesny optyczny stabilizator obrazu, którego działanie można porównać do zamontowania tak zwanego gimbala wewnątrz urządzenia. Ma on zastosowanie szczególnie w przypadku nagrywania wideo. Poruszanie się za obiektem w trakcie nagrywania powoduje wiele niepożądanych drgań. Te potem wyraźnie widać na gotowym nagraniu. Dzięki technologii SteadyShot™ są one ograniczane do minimum. W takie rozwiązanie wyposażono, np. obiektyw Sony E 10-18 mm F4 OSS|SEL1018

To coś więcej niż zwykła stabilizacja obrazu w obiektywie. Zamontowane we wnętrzu kamery czujniki rejestrują wszelkie drgania i ruchy. Następnie dostosowują do nich położenie nie tylko samego obiektywu, ale też przetwornika obrazu. Co ważne w nowoczesnym stabilizatorze Balanced Optical SteadyShot™ oddziela się drgania niepożądane od zamierzonych ruchów. Dba o to specjalny algorytm, który stale monitoruje ruchy kamery i ocenia, czy doszło do korekty położenia, czy do niechcianego poruszenia. 

Zobacz także: Jak robić zdjęcia nocne?

Stabilizacja obrazu w aparacie czy obiektywie — co wybrać?

Systemy stabilizacji obrazu montowane są zarówno w aparatach, jak i obiektywach. Który z nich jest lepszy? Zaletą obecności takiego rozwiązania w urządzeniu jest to, że będzie ono działać niezależnie od dobranych akcesoriów. Dzięki temu jest stabilizator w aparacie, jest bardziej uniwersalny i znacząco poszerza Twoje możliwości. Nie jest jednak tak skuteczny.

Stabilizatory obrazu w obiektywach dużo lepiej radzą sobie ze wszelkiego rodzaju drganiami, skutecznie je tłumiąc. Dzięki temu pozwalają na wykonanie wyższej jakości zdjęć czy nagrań, bez nieestetycznego efektu rozmycia. 

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest wybór obu tych elementów, które będą oparte na stabilizacji obrazu. Stawiając zarówno na aparat, jak i obiektyw z taką technologią możesz liczyć na jego bardzo wysoką skuteczność. Dzięki temu bez problemu sfotografujesz na przykład przedmioty w ruchu, czy nagrasz piękne filmy ze swoich wakacji. Stabilizacja obrazu jest też bardzo przydatna w przypadku zdjęć nocnych.