Fotografowanie wnętrz ma nie tylko wymiar artystyczny, ale także użytkowy, dlatego coraz więcej osób interesuje się tym tematem. Dobrej jakości zdjęcia pomieszczeń mogą przyciągać uwagę klientów i zachęcać do odwiedzenia danego miejsca lub skorzystania z usług. Są one także niezbędne, gdy prowadzimy konto w mediach społecznościowych. Dowiedz się, jak robić zdjęcia wnętrz i na co zwracać szczególną uwagę

Profesjonalne zdjęcia wnętrz – kiedy są niezbędne?

Wiedza na temat tego, jak fotografować wnętrza, przydaje się nie tylko w pracy zawodowego fotografa. Taka umiejętność może być użyteczna na przykład dla osób zarządzających nieruchomościami czy też wynajmujących mieszkania lub powierzchnie użytkowe. Znajomość tajników fotografii wnętrz z pewnością przyda się także influencerom i blogerom, którzy chcą tworzyć atrakcyjne treści na swoich profilach w mediach społecznościowych.


 

Atrakcyjne zdjęcia pomieszczeń są niezwykle ważne dla branży hotelarskiej, gastronomicznej czy turystycznej – mogą być znakomitą reklamą pensjonatów, hoteli czy restauracji i zachęcać do odwiedzenia danego miejsca. Większość potencjalnych klientów korzysta z internetu, aby znaleźć informacje o miejscach noclegowych czy lokalach gastronomicznych, które zamierzają odwiedzić. Dlatego też ważne jest, aby miejsca te miały na swoich stronach internetowych lub w materiałach promocyjnych wysokiej jakości zdjęcia.


 

Fotografia wnętrz – o czym pamiętać?

Fotografowanie wnętrz może być wymagającym zadaniem, przede wszystkim ze względu na ograniczoną przestrzeń i zmienne, nie zawsze korzystne oświetlenie. Wszystkie te czynniki mogą negatywnie wpływać na jakość zdjęć – oto przydatne wskazówki:

  1. Zastanów się, co chcesz osiągnąć – zdjęcia, które mają sprzedawać, powinny jak najwierniej odzwierciedlać stan faktyczny. Warto wykonać kilka ujęć każdego pomieszczenia, trzeba skupić się zarówno na szerokich kadrach, jak i na detalach. Zdjęcia restauracji czy hoteli muszą natomiast zachęcać do odwiedzenia miejsca. Tu również istotne są niuanse, dlatego warto wykonać fotografie zastawy stołowej, dekoracji czy elementów wyróżniających ofertę spośród innych podobnych.

  2. Przygotuj wnętrze – uporządkuj pomieszczenie i usuń wszystkie niepotrzebne przedmioty. Nie zapomnij o stylowych dodatkach, takich jak poduszki, koce, obrusy, ciekawe grafiki czy wazony.

  3. Zadbaj o oświetlenie – przede wszystkim fotografuj w dzień, kiedy naturalne, jasne światło łagodnie oświetla pomieszczenie. Odsłoń rolety czy żaluzje. Jeżeli fotografujesz aparatem pełnoklatkowym lub APS-C, ustaw przysłonę taką, aby zapewnić odpowiednio dużą głębię ostrości. W przypadku fotografowania telefonem komórkowym wartość przysłony przeważnie jest stała i nie można jej modyfikować. Jeśli światło jest zbyt mocne, możesz zastosować tzw. filtr neutralny, który zmniejsza natężenie światła wpadającego do aparatu.

  4. Zadbaj o właściwą kompozycję – fotografia wnętrz to przede wszystkim zdjęcia na wprost. Zwróć więc uwagę, aby linie poziome znajdujące się w kadrze były równe, a linie pionowe przebiegały równolegle do krawędzi kadru. Wykorzystuj kilka planów (bliższe i dalsze), poszukaj też ciekawych perspektyw, np. przykucnij lub stań na krześle.

  5. Użyj statywu, aby uniknąć rozmycia zdjęcia.

  6. Na koniec – użyj programów lub aplikacji do obróbki zdjęć (wiele z nich jest darmowych, np. GIMP) i popraw ewentualne niedociągnięcia. Postaraj się jednak nie nadużywać edycji, aby zachować charakter danego wnętrza.


 

Zdjęcia wnętrz – jaki sprzęt wybrać?

Wybór odpowiedniego sprzętu to podstawa udanych zdjęć wnętrz – niezależnie od tego, czy planujesz wykorzystać profesjonalny aparat fotograficzny, czy też smartfon (tak, dobrej jakości zdjęcia zrobisz także, używając telefonu komórkowego).


 

Do fotografowania wnętrz wybierz obiektyw szerokokątny, czyli taki posiadający krótszą ogniskową od obiektywu standardowego (mianowicie od 16 do 35 mm). Pozwala on uzyskać większy kąt widzenia – od 60 do nawet 180 stopni. Zdecyduj się na obiektyw rektalinearny (ze skorygowaną dystorsją beczkową), umożliwiający precyzyjne odwzorowanie linii prostych. Oprócz fotografowania wnętrz sprawdzi się on także do uwieczniania krajobrazu, architektury, a także w fotografii okolicznościowej. Warto także zdecydować się na aparat z funkcją HDR (High Dynamic Range) pozwalający na uzyskanie zdjęć z większą ilością szczegółów w jasnych i ciemnych obszarach – wykonywanych jest kilka zdjęć tej samej sceny, a najlepsze elementy każdego z nich są łączone. Zdjęcia HDR można również przygotować w komputerze, wykonując serię zdjęć z różnym naświetleniem, najlepiej w formacie RAW, dającym największe możliwości edycji.


 

Najnowocześniejsze smartfony, takie jak Sony Xperia, wykonują zdjęcia i wideo o najwyższej jakości i wysokiej rozdzielczości. Jeżeli zdecydujesz się na fotografowanie wnętrz telefonem, musisz jednak zwrócić uwagę na parametry aparatu, przede wszystkim:

  • optyczną stabilizację obrazu (OIS) wykorzystującą żyroskop systemu mikroelektromechanicznego, zapobiegającą rozmazywaniu,

  • rozmiar matrycy – im jest on większy, tym większa ilość przechwyconego światła i tym lepsza jakość zdjęć,

  • jasność obiektywu – im większa, tym zdjęcia mają więcej detali, a mniej szumów,

  • kilka aparatów – obecnie 3-4 aparaty w smartfonie to standard, pozwalają one na uzyskanie różnych szerokości kątów widzenia, większego zoomu czy precyzyjne dostosowanie głębi,

  • automatyczne ustawianie ostrości,

  • zapisywanie zdjęć w formacie RAW.