Jak robić zdjęcia nocne?
Nocne widoki i malownicze miejsca fotografowane po zachodzie słońca to motywy, które często pojawiają się na zdjęciach. Chociaż fotografowanie nocą wiele osób uznaje za trudne, wystarczy opanować kilka zasad, by tworzyć doskonałe fotografie po zachodzie słońca. O czym warto pamiętać?
Jak poprawnie wykonać zdjęcia w nocy? Najlepiej przy wykorzystaniu statywu
Kluczem do sukcesu w przypadku wykonywania zdjęć nocą jest statyw. Po zmroku wydłuża się czas otwarcia migawki – wszystko po to, by do aparatu mogło dotrzeć więcej światła. Jednocześnie rośnie też czułość ISO. To wszystko powoduje, że obraz na zdjęciu może być zamazany (z powodu drgań aparatu) lub ziarnisty (ze względu na większy poziom zakłóceń).
Jeśli umieścisz aparat na statywie, zdjęcie będzie wyraźne. Musisz jedynie pamiętać o ustawieniu jak najniższej czułości ISO. Takie działanie, wprawdzie dodatkowo wydłuży czas otwarcia migawki, ale nie spowoduje rozmycia ujęcia, dzięki temu, że aparat jest nieruchomy na statywie.
Pamiętaj o wyłączaniu stabilizacji obrazu, za każdym razem, gdy korzystasz ze statywu. Musisz również uważać na ewentualne drgania, które mogą być wywołane wciśnięciem migawki. Na to również jest rozwiązanie: wystarczy, że użyjesz samowyzwalacza.
Zdjęcia nocne a brak statywu – co zrobić w takiej sytuacji?
Co w sytuacji, gdy nie masz ze sobą statywu, a chcesz wykonać dobre zdjęcie nocą? Masz dwa wyjścia: możesz znaleźć miejsce, które będzie pełnić funkcję statywu lub zmienić ustawienia aparatu. Rozejrzyj się wokół i poszukaj miejsca, które pozwoli na stabilne ułożenie aparatu. Może to być np. wysoki murek, słupek lub balustrada. Upewnij się, że powierzchnia jest stabilna, ustaw na niej aparat i do dzieła!
Jeśli nie masz w zasięgu wzroku dogodnego miejsca na aparat, wydłuż czas otwarcia migawki. Gdy to nie pomoże i zdjęcia nadal będą wychodzić zamazane, zwiększ czułość ISO. Jeśli zwiększysz ISO do poziomu 6400, 12800 lub wyższego, czas otwarcia migawki automatycznie się skróci, dzięki czemu zdjęcie nie będzie zamazane. Minusem tego rozwiązania jest możliwość pojawienia się na fotografii szumów i mniejsza szczegółowość zdjęcia.
Zdjęcia nocą? Popracuj nad jasnością.
Jeśli chcesz skorygować jasność zdjęcia wykonywanego po zmroku, skorzystaj z funkcji kompensacji ekspozycji. Ludzkie oko postrzega nocne niebo jako ciemne, a pozostałe elementy, np. budynki, jako jasne. Aparat widzi to inaczej i dąży do odwzorowania każdego elementu z jednakową jasnością. To utrudnia osiągnięcie pożądanego rezultatu i może spowodować, że np. niebo na zdjęciu będzie wyblakłe. Na początku, zrób zdjęcie bez kompensacji kompozycji. Dopiero później, gdy uznasz, że jest taka potrzeba, wprowadź odpowiednią zmianę. Przykładowo: gdy uznasz, że zdjęcie jest niedoświetlone, ustaw kompensację ekspozycji na +0,7.
Kolorystyka zdjęć po zmroku – o czym warto wiedzieć?
Do zmiany kolorystyki zdjęć nocnych, przyda Ci się funkcja balansu bieli. Tryb automatyczny to dobre rozwiązanie do zdjęć dziennych. Nocą, szczególnie w przypadku zdjęć miasta, warto skorzystać z opcji Świetlówka: Ciepła biel. W ten sposób, do zdjęcia zostanie dodany niebieski odcień. To spowoduje, że sztuczne oświetlenie będzie wierniej odzwierciedlone na fotografii.
Oświetlenie budynków lub mocne światła, często blakną na nocnych zdjęciach. Można temu zapobiec, zwiększając nasycenie barw w ustawieniach Strefa twórcza/Twórczy wygląd. To sprawi, że światła na zdjęciu będą bardziej kolorowe i będą realnie odzwierciedlać obraz. Ostateczne ustawienia, będą jednak zależeć od zamysłu fotografa. Możesz poeksperymentować z ustawieniami, by znaleźć optymalne rozwiązanie, dostosowane do swoich potrzeb.
Jak robić nocne zdjęcia nieba?
Jeśli chcesz zrobić zjawiskowe zdjęcia nieba nocą, najpierw wybierz odpowiednie miejsce. Niestety, w dużych miastach, niebo często jest słabo widoczne z powodu silnego oświetlenia. To znacznie utrudnia widoczność gwiazd. Jeśli chcesz sfotografować niebo nocą, udaj się na niewielkie wzniesienie – stamtąd będzie mieć lepszy widok na niebo. Możesz też spróbować zrobić zdjęcie w parku, gdzie nie ma latarni.
W przypadku nocnych zdjęć nieba -trzymaj się ogólnych zasad, które obowiązują przy wykonywaniu zdjęć nocą. Pamiętaj o statywie, korzystaniu z samowyzwalacza i wyłączaniu stabilizacji obrazu.