Jaka wysokość odbiornika TV na ścianie będzie odpowiednia? Wbrew pozorom, odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż zależy między innymi od wzrostu widzów i pozycji, w której będą oni oglądać telewizję lub filmy czy seriale. Ta zwykle będzie zaś różna w poszczególnych pomieszczeniach. Sprawdź, na jakiej wysokości powiesić telewizor w sypialni, salonie czy kuchni.
Dlaczego odpowiednia wysokość telewizora na ścianie jest ważna?
Adekwatna wysokość odbiornika TV na ścianie zapewni komfort oglądania w pozycji, która sprzyja relaksowi. Jest to tym ważniejsze, im więcej czasu dziennie spędza się przed telewizorem i im dłuższy jest seans bez przerwy. Jeśli telewizor zostanie zamontowany za wysoko, widzowie będą musieli zadzierać głowę, żeby dobrze widzieć ekran.
Jeżeli z kolei będzie umieszczony zbyt nisko, domownicy będą oglądać TV lekko pochyleni. Obie pozycje na dłuższą metę będą niewygodne, gdyż powodują napięcie w szyi, barkach i ramionach. Warto więc tak dobrać wysokość TV na ścianie, by oglądanie telewizji było przyjemnym relaksem w możliwie naturalnej pozycji, niepowodującej uczucia dyskomfortu.
Warto też wziąć pod uwagę, na jakiej wysokości telewizor najlepiej wkomponuje się w estetykę pomieszczenia. Również w tym wypadku skrajne, zbyt wysokie lub zbyt niskie położenie będzie niekorzystne. Przy niektórych, szczególnie budżetowych modelach TV, niewłaściwy kąt widzenia ekranu pogorszy też postrzeganą jakość obrazu.
Od czego zależy wysokość montażu telewizora?
Wysokość montażu telewizora zależy od wielu czynników, dlatego trudno jest podać jedną, uniwersalną wartość. Ważny jest przede wszystkim wzrost widzów oraz pozycja, w jakiej oglądają TV. Najczęściej jest ona różna w zależności od pomieszczenia. Odpowiedź na pytanie, na jakiej wysokości powiesić TV w salonie będzie więc inna niż w przypadku sypialni czy kuchni. Niekiedy istotna jest też odległość odbiornika od oglądającego.
Na jakiej wysokości telewizor powinien wisieć w salonie?
Telewizory najczęściej umieszczane są w salonie, żeby cała rodzina mogła wygodnie usiąść przed odbiornikiem. Wysokość TV na ścianie zależy w tym wypadku przede wszystkim od wysokości kanapy lub foteli oraz wzrostu oglądających. Ogólna zasada jest taka, że środek ekranu powinien znajdować się na wysokości oczu oglądającego.
W ten sposób spojrzenie będzie zrelaksowane, a dłuższy seans nie będzie powodował nadmiernego napięcia w szyi, ramionach i barkach. Na jakiej wysokości wieszać telewizor, żeby osiągnąć taki efekt? Najczęściej będzie to około 100-110 cm od podłogi, warto jednak zmierzyć, na jakiej wysokości mają oczy różni domownicy, gdy siedzą w miejscu, z którego będą oglądać telewizję, przyjmując komfortową dla nich pozycję. W przypadku dużych różnic uzyskane wyniki można uśrednić.
W większych pomieszczeniach, gdy odbiornik TV jest duży i bardziej oddalony od widza, wysokość montażu telewizora na ścianie można nieco zwiększyć. Zyskuje się w ten sposób widoczność właściwie z każdego miejsca w przestronnym salonie. Przy niewielkiej odległości od telewizora, zauważalne podniesienie środka ekranu ponad linię wzroku spowoduje, że oglądający będą musieli zadzierać głowę, co jest niewygodne.
Gdy odległość jest duża, kąt pomiędzy poziomą linią wzroku a spojrzeniem na telewizor, który umieszczono trochę wyżej, jest jednak niewielki, co nie wpływa negatywne na komfort oglądania. Dlatego też wysokość zawieszenia telewizora może być większa. Maksymalnie taka, żeby na wysokości wzroku znajdowała się dolna krawędź ekranu.
Na jakiej wysokości powiesić telewizor w sypialni?
Odpowiednia wysokość montażu telewizora na ścianie w sypialni będzie najprawdopodobniej inna niż w przypadku salonu. W dużym pokoju dziennym najczęściej siedzi się na kanapie lub w fotelach naprzeciw ekranu. W sypialni z kolei filmy, seriale lub inne programy będą oglądane z pozycji leżącej. Na jakiej wysokości powiesić więc telewizor w sypialni do oglądania z łóżka? Przy łóżkach i materacach standardowej wysokości, komfortowa wysokość to około 180 cm od podłogi.
Duże znaczenie, zwłaszcza w sypialni, mają również odpowiednie uchwyty i wieszaki do telewizorów. Akcesorium, na którym zostanie zamontowany odbiornik TV, powinno mieć regulację kąta nachylenia. Leżąc, patrzymy bowiem na ekran pod kątem do góry, więc powinien on być skierowany nieco w dół, żeby był na wprost oczu.
Przeczytaj też: Jaki telewizor do sypialni wybrać?
Na jakiej wysokości powiesić telewizor w kuchni?
Wysokość zawieszenia telewizora w kuchni, zazwyczaj także będzie większa niż w salonie. To, jaka będzie adekwatna wysokość telewizora na ścianie, również tu zależy od pozycji, z której będzie się oglądać telewizję. Najczęściej, odbiornik TV będzie oglądany na stojąco, podczas przygotowywania posiłków lub z poziomu siedzisk kuchennych.
Mogą one być tylko trochę wyższe, niż kanapa, ale różnica wysokości może też być znaczna, na przykład w przypadku wysokich stołków barowych. Główna zasada pozostaje jednak niezmienna: środek ekranu powinien być na wysokości oczu oglądających.
Na jakiej wysokości powiesić telewizor 65 cali, 60 cali czy 55 cali?
Przekątna ekranu telewizora, czyli jego wielkość jest istotnym parametrem. Czy wpływa jednak na to, na jakiej wysokości powiesić telewizory 65 cali, 60 cali lub 55 cali? Zgodnie z uniwersalną zasadą, w większości przypadków środek ekranu – bez względu na jego wielkość – powinien znajdować się na poziomie oczu oglądających. Im większy telewizor, tym niżej będzie jednak położona dolna krawędź ekranu.
Załóżmy, że interesuje nas, na jakiej wysokości TV powinien wisieć na ścianie, gdy linia wzroku oglądających przebiega na poziomie 105 cm. Telewizory 55 cali mają około 71 cm wysokości, więc dolna krawędź powinna być mnie więcej 69,5 cm od podłogi (105-71/2). W przypadku odbiornika 60 cali o wysokości 77 cm będzie to jednak około 66,5 cm, a przy 65 calach (wysokość 83 cm) już tylko 63,5 cm.
Przekątna telewizora, wraz z jego rozdzielczością wpływa jednak bardzo silnie na to, z jakiej odległości najlepiej będzie oglądać treści na urządzeniu. Z innego przygotowanego przez nas poradnika dowiesz się, jak dobrać telewizor do pomieszczenia, jaka przekątna będzie odpowiednia oraz jak policzyć minimalny i maksymalny dystans do ekranu danego sprzętu.
Przeczytaj też: Jak przeliczyć cale na centymetry? Rozmiary telewizorów
Na jakiej wysokości telewizor powinien stać na szafce RTV?
Montaż telewizora na ścianie staje się coraz popularniejszy, bo rozwiązanie takie daje bardzo dużo możliwości aranżacji wnętrza, szczególnie w salonie. Dlatego też w tekście skupiamy się na tym, na jakiej wysokości wieszać telewizor. Powyższe zasady stosują się jednak także wtedy, jeśli telewizor będzie stał na innych meblach, na przykład takich jak szafki RTV.
Ich wysokość jest najczęściej dobierana tak, by pasowały do standardowych kanap, więc ryzyko zbyt wysokiego lub zbyt niskiego ustawienia telewizora jest mniejsze. Jednak i w tym wypadku, warto upewnić się, na jakiej wysokości umieścić TV, żeby środek ekranu znajdował się na wysokości wzroku oglądających (lub nieco wyżej, przy większej odległości od odbiornika).
Co jeszcze warto wiedzieć na temat montażu telewizora?
Wiesz już, na jakiej wysokości telewizor w salonie, sypialni czy kuchni zapewni największy komfort oglądania. Dobra wiadomość jest również taka, że praktycznie każdy nowoczesny odbiornik TV da się zamontować na ścianie, pod warunkiem, że masz odpowiedni uchwyt. Z poradnika „Jak dobrać uchwyt do telewizora” dowiesz się między innymi o typach i standardach tych akcesoriów.
W kolejnym artykule znajdziesz natomiast informacje, jak zamontować telewizor na ścianie. Dzięki naszym wskazówkom oglądanie ulubionych filmów, seriali i innych programów będzie jeszcze przyjemniejsze, a sprzęt będzie bezpieczny i dobrze wkomponowany w pomieszczenie.
Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!