Jaki telewizor do sypialni?
Odpowiedni rozmiar ekranu i rodzaj matrycy to tylko część cech, które powinien mieć telewizor w sypialni. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę? Podpowiadamy, jaki odbiornik TV do sypialni będzie odpowiedni i co zrobić, żeby oglądanie telewizora było w tym miejscu komfortowe.
Komu przyda się telewizor w sypialni?
Obecność telewizora w sypialni nie jest dla każdego użytkownika sprawa oczywistą. Dla wielu osób jest to bardzo atrakcyjne i praktyczne rozwiązanie, dla innych to nie najlepszy lub zupełnie niezrozumiały pomysł.
W artykule tym, co oczywiste, skupimy się na pierwszej grupie użytkowników.
Telewizor w sypialni będzie dla tych osób produktem, który pozwoli wygodnie się zrelaksować przed snem, rozpocząć leniwie weekendowy poranek lub wykorzystać go jako drugi ekran co rozwiązuje problem, gdy dwie osoby chcą jednocześnie korzystać z telewizora w różny sposób.
Jak duży telewizor do sypialni warto kupić?
Często można spotkać się z opinią, że telewizor do sypialni powinien być znacznie mniejszy niż ten do salonu. Jest w tym ziarno prawdy, jednak wcale nie oznacza to, że należy postawić na niewielką przekątną ekranu.
Zgodnie z zaleceniami ekspertów, optymalna odległość od odbiornika o rozdzielności 4K, w zależności od przykładowej przekątnej ekranu wynosi bowiem:
-
43": 0,9 m - 1,81 m;
-
55": 1,16 m - 2,31 m;
-
65": 1,37 m - 2,73 m;
-
75": 1,58 m - 3,15 m;
-
85": 1,79 m - 3,57 m.
Zalecenia te bardziej pasują jednak do salonu, w sypialni lepiej sprawdzą nieco mniejsze ekrany.
Dlaczego? Bardzo duży ekran w sypialni może swoją wielkością przytłaczać i negatywnie wpływać na estetykę spokojnego miejsca, jakim niewątpliwie jest ta przestrzeń. Trzeba tez pamiętać, że duży ekran emituje dużą dawkę światła, które nie jest zalecana przy wieczorno-nocnym wyciszaniu organizmu.
Jaki montaż TV do sypialni będzie dobry?
Bez względu na to, jak duży będzie telewizor do sypialni, nie każdy sposób montażu zapewni odpowiedni komfort oglądania. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę, że z łóżka ogląda się ekran w pozycji leżącej lub półleżącej. Dobrze więc umieścić odbiornik tak, żeby nie trzeba było przyjmować nienaturalnej pozycji obciążającej szyjną część kręgosłupa.
Najlepszym rozwiązaniem jest montaż telewizora na ścianie za pomocą regulowanego uchwytu, który pozwoli na dużą swobodę regulacji zarówno w pionie, jak i poziomie. Dla użytkowników, którzy nie wyobrażają sobie ingerencji w konstrukcje ścian, dobrym rozwiązaniem jest ustawienie telewizora na wyższym stoliku. W obu przypadkach ważne, by ekran znajdował się pod kątem około 30-40° powyżej linii wzroku. Przy średniej wysokości łóżka i odległości rzędu 2,5 metra od TV 48"-50" urządzenie powinno się umieścić co najmniej 1,5 metra nad podłogą. Warto natomiast pamiętać, że im odległość będzie mniejsza, a przekątna ekranu większa, tym większa wysokość będzie bardziej komfortowa.
Jaki telewizor do sypialni wybrać – LED czy OLED?
Wybór TV w zależności od potrzeb domowników i warunków panujących w sypialni.
-
Matryca LCD to ekran ciekłokrystaliczny, który podświetlany jest przez diody LED. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest Edge LED, gdzie diody umieszczone są na krawędziach telewizora lub Direct LED z diodami znajdującymi się za matrycą. To standardowe rozwiązanie o optymalnej jakości obrazu. Miłośnicy dobrego kina zwrócą uwagę na standardową jasność i nieco mniej głęboką czerń. Jest to jednak dobry wybór do zaśnięcia przy spokojnym obrazie.
Bardziej zaawansowanymi technologiami podświetlenia w matrycach LCD są Full Array LED i Mini LED. Technologie te wyróżniają się dużo większą ilością diod, które są podzielone na wiele stref, przekłada się to na dużo większą jasność, kontrast i bardzo dobre czernie. W telewizorach Mini LED czernie te są bardzo zbliżone do czerni właściwej dla ekranów OLED. Ten typ telewizora zachwyci każdego wymagającego kinomana.
-
Matryca OLED zbudowana z organicznych diod LED, z których każda samodzielnie emituje światło, zapewnia urzekający kontrast, głęboką czerń oraz bardzo szerokie kąty widzenia (co akurat nie ma tak dużego znaczenia w sypialni, gdzie zwykle widz jest centralnie na wprost ekranu). Ten typ matrycy wydaje się najlepszym rozwiązaniem do sypialni - ma nieco niższą, idealną w sypialni jasność, niż telewizory Full LED i Mini.
Co jeszcze wziąć pod uwagę wybierając telewizor do sypialni?
Nowoczesny telewizor w sypialni powinien mieć szereg funkcji Smart TV, które zwiększą wygodę użytkowania sprzętu. Przyda się zwłaszcza możliwość strumieniowania treści z serwisów steamingowych takich jak Netflix, Prime Video, HBO MAX, BRAVIA CORE oraz pobierania i korzystania z różnych aplikacji, a także przeglądania stron internetowych.
Istotne może być też wsparcie dla technologii, które pozwalają na bezprzewodowe udostępnianie treści z innych urządzeń (np. telefonu czy laptopa). Część z nich wymaga łączności Bluetooth – potrzebnej także do tego, by podłączyć do odbiornika słuchawki bezprzewodowe.
Żeby cieszyć się dobrym dźwiękiem bez słuchawek, warto zwrócić również uwagę na jakość wbudowanych głośników telewizora, czystość dialogów i technologie imitacji dźwięku przestrzennego.
Jaki telewizor do sypialni wybrać z oferty Sony Centre?
W Sony Centre bez trudu znajdziesz telewizor Sony, który dobrze sprawdzi się w sypialni, bo wybór modeli jest naprawdę duży. Polecamy zwłaszcza poniższe odbiorniki TV.
-
Sony BRAVIA X75WL. Telewizor z matrycą Direct LED wyróżniający się bardzo dobrym stosunkiem jakości obrazu i dźwięku do ceny. Do wyboru w aż 5 różnych wielkościach ekranu: 43", 50", 55", 65" i 75".
-
Sony BRAVIA X85L. Odbiornik TV wyposażony w matrycę Full Array LED o przekątej 55". Zapewnia między innymi wysoki kontrast, wyjątkowo płynny obraz nawet w bardzo szybkich scenach i czysty dźwięk z mocnym basem.
-
Sony BRAVIA A90K. Telewizor z matrycą OLED oraz procesorem Cognitive Processor XR, który naśladuje ludzką percepcję, żeby zapewnić jeszcze lepsze zanurzenie w obrazie. Dostępny w rozmiarze 42" lub 48".
Mogą Cię zainteresować:
Jak dobrać telewizor do pomieszczenia?
Na jakiej wysokości powiesić telewizor?
Jak zamontować telewizor na ścianie?