Jaki telewizor do gier?
1.03.2023
Wybór telewizora do konsoli to twardy orzech do zgryzienia. Szczególnie gdy dysponuje się naprawdę dobrym sprzętem, który pozwala na grę w formacie 4K i przy częstotliwości odświeżania obrazu na poziomie 120 Hz. Sprawdźmy zatem, jakie parametry powinien mieć telewizor gamingowy, by użytkownik wyciągnął z gry jak najwięcej.
Telewizor gamingowy a input lag
Osoba, która planuje korzystać z telewizora do gier, musi zwracać uwagę na nieco inne kwestie, niż ta wybierająca ekran do oglądania filmów czy transmisji sportowych. Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru będzie input lag, czyli opóźnienie sygnału wejściowego. To parametr określający, ile czasu musi minąć od momentu wysłania sygnału np. przez konsolę lub pada, do momentu jego przetworzenia, a więc wyświetlenia obrazu na ekranie.
Input lag poniżej 20 ms to dobry wynik; natomiast telewizory mające powyżej 50 ms opóźnienia sygnału będą dalekie od telewizorów gamingowych.
TV gamingowy a częstotliwość odświeżania
Najnowsze konsole i gry umożliwiają już odświeżanie obrazu na poziomie 120 Hz. Nawet jeśli masz starszy model konsoli, to przy wyborze telewizora warto mieć na uwadze jej potencjalną wymianę w ciągu kilku lat. Zdecydowanie najlepszym zakupem będzie obecnie telewizor gamingowy 120 Hz.
Na co jeszcze zwracać uwagę, wybierając telewizor gamingowy?
OK, mamy input lag, mamy częstotliwość odświeżania obrazu. Co jeszcze brać pod uwagę, porównując TV gamingowe?
• Rozdzielczość 4K/8K – jeszcze niedawno mówiło się, że telewizory 8K to przesada, bo zwyczajnie nie ma treści renderowanych w takiej rozdzielczości. Zmienili to twórcy gry The Touryst, wypuszczając pierwszą pozycję działającą na PlayStation 5 właśnie w 8K. Pozostaje zatem czekać na konsolę, która obsłuży taką rozdzielczość, a w międzyczasie wybrać ekran 8K. A jeśli przez kilka dobrych latach nie planujesz wymieniać ani telewizora, ani konsoli, to telewizor gamingowy 4K będzie idealny – najnowsze konsole bez kłopotu wypuszczają tę rozdzielczość, a i gier w 4K jest już całkiem sporo.
• HDR – czyli szeroki zakres dynamiki (ang. High Dynamic Range), co w praktyce oznacza bardzo żywe barwy i doskonałą widoczność szczegółów obrazu. Ciekawostką jest, że coraz więcej gier wykorzystuje HDR. Warto zatem sprawdzić ich potencjał, wybierając telewizor gamingowy obsługujący szeroki zakres dynamiki.
• OLED/QD OLED – a więc dwa rodzaje matryc, które cieszą się w ostatnim czasie olbrzymią popularnością. A przy okazji świetnie sprawdzają się w przypadku graczy, bo zapewniają zwykle odświeżanie obrazu na poziomie 120 Hz, niski input lag, szerokie kąty widzenia i świetne odwzorowanie barw.
• HDMI 2.1 – aby telewizor mógł wyświetlać gry z szybkością do 120 kl./s. i w jakości 4K, to musi nie tylko mieć zgodną częstotliwość odświeżania obrazu czy rozdzielczość, ale też odpowiedni port HDMI. Taki jest właśnie standard 2.1, który na dodatek daje dostęp do funkcji ALLM. Mowa o Auto Low Latency Mode, czyli automatycznym trybie małego opóźnienia, który po uruchomieniu konsoli przełącza telewizor w tryb gry, tj. z najniższym możliwym input lagiem.
• Technologie dla graczy – prawdziwy telewizor gamingowy będzie zaprojektowany z myślą o graczach. Do takich należą np. telewizory BRAVIA XR™ przygotowane do współpracy z PlayStation 5. Oferują funkcję Auto HDR Tone Mapping, czyli automatyczne odwzorowywanie odcieni HDR. To technologia, która dobiera optymalne ustawienie HDR podczas pierwszej konfiguracji konsoli na telewizorze, by zapewnić najlepsze wrażenia z gry.
Kolejną ciekawą funkcją jest Auto Genre Picture Mode, tj. dostosowywanie trybu obrazu do gatunku gry. Gamingowe telewizory z serii BRAVIA XR wykrywają, kiedy włączasz grę i uruchamiają zaawansowany tryb Gra, który dopasowuje input lag do gatunku danego tytułu.
Sprawdź też produkty INZONE - Gaming
Warto przeczytać
Dlaczego my?
Doświadczeni
Eksperci Sony
Eksperci Sony
Kilkunastoletnie
doświadczenie na rynku RTV
doświadczenie na rynku RTV
Do 5 lat gwarancji producenta