Jaki telewizor do oglądania sportu?
Wysoka częstotliwość odświeżania i jakość matrycy, dobry tryb HDR oraz odpowiedni dźwięk przestrzenny to kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze telewizora do oglądania piłki nożnej i innych sportów.
Co ciekawe, odbiorniki LED zwykle będą lepszym wyborem niż OLED, a rozdzielczość 4K w zupełności wystarczy. Ważny jest jednak dobór ekranu o właściwym rozmiarze. Sprawdź, jaki telewizor sprawdzi się najlepiej do oglądania sportu.
Telewizor do piłki nożnej i innych sportów a częstotliwość odświeżania matrycy
Jednym z ważniejszych parametrów w telewizorze do oglądania sportu jest częstotliwość odświeżania matrycy. W wielu odbiornikach TV standardem jest częstotliwość odświeżania 50 Hz lub 60 Hz. W telewizorze do piłki nożnej i innych sportów, w których jest wiele dynamicznych scen, warto jednak postawić na modele 100 Hz lub 120 Hz.
Obraz będzie wówczas ostry i wyraźny nawet przy bardzo szybkim ruchu. Eliminuje to takie efekty jak smugi na ekranie, na przykład za mocno kopniętą piłką czy bolidem Formuły 1 oraz zwiększa komfort oglądania, płynność i realizm dynamicznych scen.
Jaki telewizor do oglądania sportu - LED czy OLED?
Dwie najczęściej spotykane obecnie technologie wykonania matrycy w telewizorze to LED i OLED. Telewizory OLED dają szersze kąty widzenia, a przede wszystkim lepszy kontrast, w tym najgłębszą czerń.
Podczas oglądania meczów i innych wydarzeń sportowych cechy te nie będą jednak miały aż tak dużego znaczenia. Ponadto OLED-y są zdecydowanie droższe, niż odbiorniki LED podobnej klasy. Jeśli więc nie dysponujesz bardzo pokaźnym budżetem, postaw raczej na dobry telewizor LED, który da większą jasność obrazu niż OLED.
Najlepszym rozwiązaniem będzie odbiornik Full Array LED z lokalnym wygaszeniem (Local Dimming), który pozwala uzyskać wyższy kontrast i głębszą czerń. W najtańszych modelach Egde LED z diodami tylko przy krawędzi ekranu mogą pojawiać się natomiast jaśniejsze plamy przy wyświetlaniu bardzo ciemnych scen.
Rozdzielczość ekranu, HDR i tryb sportowy
W sprzedaży są już telewizory o rozdzielczości 8K, jednak treści w 8K nie są jeszcze dostępne na żadnych kanałach sportowych ani w transmisjach PPV. W telewizorze do oglądania piłki nożnej i innych sportów w zupełności wystarczy więc 4K, które jest obecnie standardem w większości modeli.
Zdecydowanie warto natomiast wybrać odbiornik TV z dobrym trybem HDR. Technologia ta zapewnia jaśniejszy i bardziej płynny obraz z szerszą paletą barw, przez co oglądane treści są bardziej realistyczne. Obecnie najlepszym standardem HDR jest Dolby Vision, w którym jasność każdej sceny jest ustawiana osobno.
Dobrze również, jeśli telewizor pozwala automatycznie dostosować ustawienia obrazu tak, by śledzenie relacji sportowych było maksymalnie komfortowe. Tak, jak we wszystkich modelach Sony BRAVIA dostępnych obecnie na rynku, w których znajdziesz tryb sportowy zapewniający wysoki kontrast i ostrość oraz odpowiednie kolory w dynamicznych scenach.
Dobry telewizor do piłki nożnej – funkcje Smart TV i dźwięk
Gdy zastanawiasz się, jaki telewizor do oglądania sportu wybrać, weź też pod uwagę takie kwestie jak:
Funkcje Smart TV, czy możliwość korzystania z różnych usług, które opierają się na dostępie do internetu. Przykładem mogą być aplikacje VOD z transmisjami wydarzeń sportowych na żądanie. Przydatne funkcje to również dzielenie ekranu (możesz jednocześnie śledzić grę i np. wyniki innych meczów albo stawki u bukmacherów) czy przypomnienia o transmisjach, które możesz wyeksportować na telefon.
Jakość dźwięku, która wpływa na atmosferę odbioru wydarzeń sportowych. Nawet jeśli masz dobry zestaw głośników lub soundbar, postaw na odbiornik TV z nowoczesnymi technologiami dźwięku przestrzennego (zwłaszcza Dolby Atmos). Jeżeli za dźwięk ma odpowiadać tylko telewizor, wybierz też taki z głośnikami o łącznej mocy co najmniej 20 W.
Dobierz przekątną ekranu do odległości, z której oglądasz
Dobry telewizor do oglądania piłki nożnej i innych sportów powinien mieć przekątną minimum 50 cali. Nie zawsze jednak im większy ekran, tym lepiej. Właściwie dobrany rozmiar telewizora zagwarantuje duże zanurzenie w oglądanej transmisji, a jednocześnie pozwoli Ci objąć wzrokiem cały ekran.
Żeby to osiągnąć, przed zakupem sprawdź, jaka jest optymalna odległość od ekranu dla danej przekątnej i rozdzielczości. Dla telewizorów 4K obliczysz ją, mnożąc przekątną w calach przez 2,1 cm (np. dla odbiornika 65″ będzie to więc 136 cm). W przypadku odbiorników Full HD przelicznik będzie dwa razy większy (4,2 cm), a przy rozdzielczości 8K – dwa razy mniejszy (1,05 cm).
Rzecz jasna otrzymaną odległość można nieco modyfikować – zwłaszcza zwiększać – w zależności od osobistych preferencji. Gdy będzie ona jednak znacząco mniejsza, Twój wzrok będzie się szybciej męczył.
Jaki telewizor do oglądania sportu wybrać z oferty Sony Centre?
W ofercie Sony Centre znajdziesz wiele telewizorów LED, które będą dobre do oglądania sportu (sprawdź: Telewizory LED). W szczególności sprawdzą się jednak dwie serie z matrycą Full Array LED, częstotliwością odświeżania 120 Hz i świetnym trybem HDR.
Telewizory Sony Bravia X94K z nowej generacji Sony Bravia XR z procesorem z inteligencją poznawczą to rewolucja w segmencie odbiorników LED.
Od wcześniejszych telewizorów Sony różnią się przede wszystkim najnowocześniejszym procesorem obrazu Cognitive Processor XR™. Zastosowane w nim algorytmy inteligencji poznawczej przewidują, gdzie są punkty koncentracji uwagi w każdej scenie i dostosowują ustawienia obrazu do ludzkiej percepcji. Pozwala to osiągnąć niespotykany dotąd realizm obrazu, bo procesor, podobnie jak mózg, analizuje i koryguje poszczególne elementy obrazu (np. nasycenie kolorów, jasność, głębię, kontrast i detale) w powiązaniu z innymi.
Telewizor Sony BRAVIA 75 cali XR-75X94K
Telewizory Sony Bravia z takich serii jak X85K to również sprzęt, który z racji na m.in. bardzo sprawny tryb HDR z technologią object-based HDR remaster świetnie sprawdza się w dynamicznych scenach podczas oglądania sportu czy grania w gry. W ofercie znajdziesz modele o aż sześciu różnych rozmiarach ekranu (43″, 50″, 55″, 65″, 75″ i 85″).
Telewizor Sony BRAVIA 85 cali KD-85X85K
Będą więc dobrym wyborem także wtedy, gdy potrzebujesz naprawdę dużego odbiornika TV.
Warto przeczytać
Eksperci Sony
doświadczenie na rynku RTV