Na rynku dostępne są coraz większe ekrany telewizorów, jednak 50-calowy ekran może okazać się tym właściwym i wystarczającym w niewielkim pomieszczeniu. Podpowiadamy, co powinien mieć nowoczesny odbiornik TV o takiej przekątnej oraz jaki telewizor Sony 50 cali wybrać.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze telewizora 50 cali?
Kluczowym czynnikiem, który wpływa na jakość obrazu odbiornika TV, jest technologia wykonania matrycy. W telewizorach 50 cali w zdecydowanej większości przypadków montowane są matryce ciekłokrystaliczne (LCD) z różnymi rodzajami podświetlenia LED.

Najtańsze są modele z diodami umieszczonymi na krawędziach telewizora (Edge LED) lub za ekranem (Direct LED). To drugie rozwiązanie z powodu konstrukcji zapewnia wyższą jasność, lepszy kontrast i bardziej równomierne podświetlenie ekranu. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem stosowanym w telewizorach Premium jest podświetlenie strefowe Full Array LED lub Mini LED dla flagowych modeli Sony. Zapewniają one bardzo wysoką jasność, głębokie czernie, wyższy kontrast i urzekająca kolorystykę obrazu. Oprócz rodzaju matrycy istotne będą też między innymi:
  • Tryb HDR, najlepiej w standardzie Dolby Vision, który zwiększa szczegółowość obrazu i szeroka rozpiętość kolorów poprzez pogłębienie różnić pomiędzy jaśniejszymi i ciemniejszymi punktami;
  • Nowoczesne technologie poprawiające jakość obrazu i dźwięku;
  • Funkcje Smart TV (m.in. oglądanie treści z serwisów streamingowych, przeglądanie stron internetowych, pobieranie i używanie aplikacji, sterowanie głosowe);
  • Dobrą łączność Wi-Fi i Bluetooth.

Jaki telewizor Sony 50 cali wybrać?
Sony oferuje wysokiej klasy telewizory o znakomitej jakości obrazu i dźwięku w każdej serii i niemal we wszystkich rozmiarach, które są spotykane na rynku. Szeroki wybór modeli można też znaleźć w ofercie Sony Centre. Polecamy zwłaszcza dwa poniższe telewizory Sony 50 cali dostępne w naszym sklepie.

Telewizor Sony BRAVIA 50 cali KD-50X85K
Model Sony KD-50X85K z matrycą wykonaną w technologii Direct LED oraz procesorem obrazu 4K HDR Processor X1™. Zapewnia on niezwykle realistyczny obraz z bardzo dobrą widocznością detali i żywymi, lecz naturalnymi kolorami. Technologia interpolacji 4K X-Reality™ PRO nadaje z kolei obrazowi o niższej rozdzielczości jakość zbliżoną do 4K. Telewizor Sony 50 cali KD-50X85K to również:
  • 2 głośniki pełnozakresowe z Bass Reflex;
  • Częstotliwość odświeżania obrazu 100 Hz;
  • Systemy Dolby Vision (żywsze i bardziej autentyczne sceny) i Dolby Atmos (kinowa technologia dźwięku przestrzennego);
  • Technologie optymalizacji kolorów (TRILUMINOS PRO™) i ruchu (Motionflow™ XR);
  • Łącze HDMI 2.1 i protokół eARC, który poprawa synchronizacji dźwięku i obrazu;
  • Dodatkowe funkcje dla graczy: ALLM (automatyczne przejście w tryb gamingowy) oraz VRR (zmienna częstotliwość odświeżania, która zapobiega rozrywaniu obrazu podczas gry);
  • Google TV i wyszukiwanie głosowe, Chromecast oraz Apple AirPlay i Apple HomeKit.

Telewizor Sony BRAVIA 50 cali XR-50X94S
Telewizor Sony XR-50X94S to topowy model z matrycą Full Array LED oraz lokalnym wygaszaniem podświetlenia. Wyposażony jest w innowacyjny procesor Cognitive Processor XR™ z inteligencją poznawczą – zaawansowanymi algorytmami, które jeszcze skuteczniej poprawiają jakość obrazu i dźwięku, naśladując percepcyjne mechanizmy ludzkich zmysłów. Sony XR-50X94S to:
  • Nowszy i skuteczniejszy mechanizm interpolacji obrazu 4K (XR 4K Upscaling);
  • 2 głośniki pełnozakresowe z Bass Reflex oraz 2 głośniki wysokotonowe;
  • Częstotliwość odświeżania obrazu 100 Hz;
  • Systemy Dolby Vision i Dolby Atmos oraz interpolacja dźwięku przestrzennego 3D, która nadaje bardziej przestrzenne brzmienie głośnikom telewizora;
  • Zaawansowane technologie optymalizacji kolorów (XR TRILUMINOS PRO™), ruchu (XR Motion Clarity™);
  • Większa głębia obrazu i naturalne tekstury dzięki technologii XR Contrast Booster;
  • Łącze HDMI 2.1 i protokół eARC;
  • Google TV, wyszukiwanie głosowe, Chromecast oraz Apple AirPlay i Apple HomeKit.

50 cali czy jednak ten o większym ekranie?
Telewizor 50 cali to mniejszy wydatek niż model tej samej klasy z większą przekątną ekranu. Często będzie też w zupełności wystarczającym rozwiązaniem w mniejszych pomieszczeniach. Nawet przy stosunkowo niedużym metrażu, warto jednak rozważyć wybór nieco większego odbiornika TV, na przykład 55 cali.

Nie wszyscy wiedzą bowiem, że przy rozdzielności 4K, którą stosuje się w dzisiejszych telewizorach dobrej jakości, komfortowa odległość od ekranu może być znacznie mniejsza niż w starszych odbiornikach Full HD. Rzecz jasna urządzenie nie powinno być tak duże, by przytłaczać pomieszczenie. Dobrze więc wiedzieć, jak dobrać telewizor do pomieszczenia – zarówno pod kątem odległości od miejsca oglądania, jak i innych elementów (na przykład sposobu montażu, ilości miejsca na ścianie i stylu wnętrza).