Początkujący fotografowie mogą mieć problem z rozróżnianiem poszczególnych rodzajów aparatów. Nie wszyscy amatorzy zdjęć zdają sobie na przykład sprawę z tego, czym właściwie są aparaty pełnoklatkowe i co wyróżnia je na tle innych aparatów. Co zatem warto wiedzieć o urządzeniach z pełnoklatkową matrycą?

Aparaty pełnoklatkowe: duża matryca i szeroki zestaw korzyści


Aparat z matrycą pełnoklatkową to sprzęt, którym zazwyczaj posługują się profesjonaliści – i ambitni amatorzy, wiążący z fotografią swoją przyszłość. W aparatach pełnoklatkowych matryca ma wymiary 36x24 mm, czyli odpowiada 35-milimetrowej klatce filmu małoobrazkowego. Dzięki temu, że piksele mają w pełnej klatce większe rozmiary i są rozmieszczone na większej powierzchni, niż w modelach aparatów o mniejszej matrycy, rejestrowane jest więcej informacji. To m.in. właśnie dzięki temu kolory na fotografii są lepiej odwzorowane, a zdjęcia – wyższej jakości, nawet, jeśli były robione w niesprzyjających (zwłaszcza pod kątem oświetlenia) warunkach. 

Wystarczy zresztą porównać zdjęcia wykonane aparatami pełnoklatkowymi z tymi, które zrobiono za pomocą aparatów z sensorem APS-C czy Micro 4/3 (nie wspominając o aparatach wbudowanych w smartfony). W przypadku koncertów, niewyraźnie oświetlonych nocą budynków czy innych, ciemnych ujęć, różnica jest zauważalna gołym okiem. 
 

Aparat z pełnoklatkową matrycą uchwyci nawet najmniejsze szczegóły


Dlaczego profesjonalni fotografowie tak chętnie wybierają aparaty pełnoklatkowe? Wystarczy choćby wspomnieć, że aparat z pełnoklatkową matrycą jest np. w stanie uchwycić znacznie więcej szczegółów – a to za sprawą zakresu dynamicznego matrycy. Tym samym fotograf może sfotografować nawet rozległy krajobraz, zachowując niemal wszystkie szczegóły i oddając przy tym wiernie kolory.
Warto również wspomnieć, że aparaty pełnoklatkowe posiadają zazwyczaj zaawansowane systemy ustawiania ostrości oraz inne, dodatkowe funkcje, które pozwalają fotografowi osiągnąć efekt, na którym mu zależy. Z tego względu to właśnie aparaty z pełną klatką są najczęściej wybierane przez profesjonalistów.



Zobacz też: Jak wybrać obiektyw do aparatu? Poradnik