Jak wybrać obiektyw do aparatu? Poradnik sklepu internetowego Sony Centre - Scentre.pl

Wybór odpowiedniego obiektywu może nie być najłatwiejszym zadaniem – zwłaszcza dla mniej doświadczonych użytkowników. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by dopasować obiektyw do własnych potrzeb. 


W życiu każdej osoby, która na poważnie rozpoczęła przygodę z fotografią, przychodzi moment, w którym kompaktowy aparat zostaje zastąpiony lustrzanką z wymiennym obiektywem. W takiej sytuacji można skorzystać z obiektywu dołączonego do korpusu lub samodzielnie wybrać optykę do aparatu. W jednym i drugim przypadku warto zwrócić uwagę na najistotniejsze cech obiektywu. Warto wcześniej odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakim rodzaju fotografii planujemy się skupić. Inny obiektyw sprawdzi się podczas sesji zdjęciowych w studiu, a inny podczas fotografowania wydarzeń sportowych. 


Jedną z najważniejszych informacji jest długość ogniskowej obiektywu. Ogniskowa określa odległość między soczewką a matrycą. Odległość ta wyrażana jest w milimetrach. Od jej długość uzależniony jest kąt widzenia obiektywu. 


Obiektywy szerokokątne


Obiektyw szerokokątne, z krótkimi ogniskowymi (od 24  do  35 mm), zapewniają szerokie kąt widzenia (od 84  do  63 stopni). Korzystając z takiego obiektywu, jesteś w stanie objąć duży obiekt, bez konieczności oddalania się. Obiektywy szerokokątne wykorzystywane są więc do zdjęć architektury. Doskonale nadają się także do fotografowania rozległych panoram – z tego powodu są często wykorzystywane przez osoby specjalizujące się w fotografii krajobrazowej. Możliwość rejestrowania szerokich kadrów przydatna jest także w fotografii ulicznej czy reportażowej – poza główną sceną można uchwycić także jej otoczenie. Obiektywy szerokokątne nie sprawdzą się jednak podczas sesji portretowych – sfotografowane osoby mogą wyglądać na zdjęciach niewymiarowo. 


Sony SEL24F18Z – obiektyw szerokokątny Carl Zeiss Sonnar T (24 mm) 

Obiektywy standardowe


Za standardową długość ogniskowej uważa się wartości od 35 do 70 mm. Obiektywy z ogniskowymi od 35 do 50 mm zapewniają kąt widzenia najbardziej zbliżony do kąta widzenia ludzkiego oka. Dzięki temu wykonane za ich pomocą zdjęcia prezentują się naturalnie. Z tego powodu obiektywy tego typu cieszą się dużym zainteresowaniem wśród początkujących i średniozaawansowanych użytkowników. Popularność obiektywów standardowych przekłada się na szeroki wybór i dość przystępne ceny. Obiektywy tego typu cieszą się opinią uniwersalnych – są więc dobrym wyborem dla osób, które uczą się i ciągle poszukują dziedziny fotografii, na której chciałby się skupić. 

Sony SEL35F18 – obiektyw stałoogniskowy 35 mm 


Teleobiektywy 


Obiektywy z długimi ogniskowymi (od 70 mm w górę) określane są mianem teleobiektywów. Zapewniają wąski kąt widzenia i umożliwiają fotografowanie obiektów znajdujących się w dużej odległości od osoby wykonującej zdjęcie. Teleobiektywy są niezastąpione podczas fotografowania scen dziejących się w oddali – wykorzystywane są więc do uwieczniania imprez sportowych, koncertów i innych wydarzeń masowych. Obiektywy z długimi ogniskowymi doskonale nadają się także do fotografowania dzikich zwierząt. Teleobiektywy sprawdzają się także podczas sesji portretowych – zapewniają miękkie, rozmyte tło. 

Sony SEL24240 – teleobiektyw zmiennoogniskowy 24–240 mm


Obiektywy zmiennoogniskowe i stałoogniskowe


Ze względu na budowę obiektywy dzielą się na dwa typy: zmiennoogniskowe (tzw. zoomy) i stałoogniskowe (tzw. stałki. Czym się różnią? W obiektywach stałoogniskowych nie ma możliwości zmiany długości ogniskowej – użytkownik może korzystać tylko z jednej, stałej wartości. Aby uzyskać zbliżenie, trzeba podejść do fotografowanego obiektu czy osoby. Uzyskanie odpowiedniego kadru wymaga więc pewnego wysiłku – może to być bardzo cenna lekcja dla osób, które chcą rozwijać swoje umiejętności. Co ważne, konstrukcja obiektywu ze stałą ogniskową zapewnia bardzo dobrą jakość obrazu. Niewątpliwą zaletą stałek jest także przystępna cen – dla początkujących fotografów kryterium cenowe często jest bardzo istotne. 

Sony SEL50F18F – obiektyw stałoogniskowy 50 mm


Obiektywy zmiennoogniskowe umożliwiają zmianę długości ogniskowej – najczęściej za pomocą specjalnego pierścienia. Im większy zakres ogniskowych, tym bardziej wszechstronny jest dany model. Zmiana ogniskowej umożliwia przybliżenie fotografowanej sceny bez zmieniania własnej pozycji. Dzięki temu zoomy sprawdzają się zarówno w fotografii portretowej, jak i reporterskiej czy sportowej. Obiektywy zmiennoogniskowe są wygodniejsze w użyciu niż stałki, jednocześnie są jendak masywniejsze i często dużo droższe. 


SEL18200LE – obiektyw zmiennoogniskowy 18-200 mm


Wybierając obiektyw do aparatu, warto kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami. Warto zastanowić się, jaki rodzaj fotografii chcemy uprawiać. Wszystkie przedstawione w artykule modele oraz dziesiątki innych obiektywów znajdziesz w naszym sklepie internetowym: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=obiektywy_z_mocowaniem_typu_e.