Firma Sony w 2010 r. rozpoczęła realizację długoterminowego planu ochrony środowiska "Road to Zero", którego celem jest zredukowanie do zera śladu węglowego do roku 2050.

Program "Road to Zero" do 2050 roku 


Firma Sony w 2010 r. rozpoczęła realizację długoterminowego planu ochrony środowiska "Road to Zero", którego celem jest zredukowanie do zera śladu węglowego do roku 2050. W ramach tego planu powstał program "Green Management 2025", który między rokiem budżetowym 2021 a 2025 ma za zadanie przyśpieszyć realizację założeń planu "Road to Zero".  Kluczowe punkty „Green Management 2025” zakładają:

    1. Poprawę wydajności energetycznej i efektywności wykorzystania zasobów przez produkty.
    2. Zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej.
    3. Zwiększenie zaangażowania łańcucha dostaw w celu zmniejszenia wpływu na środowisko.
 
Cele mają zostać zrealizowane dzięki wprowadzeniu tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, zmniejszeniu zużycia energii przez produkty, wyeliminowaniu jak największej ilości plastiku z nowo zaprojektowanych opakowań produktów oraz dzięki wprowadzeniu energii odnawialnej.
 
Rozbudowana polityka zrównoważonego rozwoju firmy Sony została dostrzeżona w 2020 roku przez dziennik The Wall Street Journal, który przyznał firmie Sony pierwsze miejsce w rankingu firm prowadzonych najbardziej zrównoważony rozwój na świecie. 
 

Ekologiczne rozwiązania Sony 

Nowe tworzywo sztuczne pochodzące z recyklingu, czyli SORPLAS™



 

Ponad dziesięć lat temu firma Sony wprowadziła na rynek materiał - SORPLAS™, który pozwolił ograniczyć wykorzystanie zasobów nieodnawialnych. Tworzywo SORPLAS™ jest częściowo wytwarzane z materiałów odzyskanych z fabryk firmy Sony, jaki również z odpadów poużytkowych, takich jak dyski optyczne i butelki, z opracowanym przez firmę Sony środkiem zmniejszającym palność. Dzięki swojej wytrzymałości, odporności na olej i jakość wykończenia jakie oferuje SORPLAS™, materiał ten jest wykorzystywany w produkcji wielu produktów firmy Sony. Pomimo tego, że SORPLAS™ powstaje po części z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, istnieje możliwość poddawania go ponownej peletyzacji, dzięki czemu tworzywo SORPLAS™ może być kilkakrotnie poddawane recyklingowi przy niewielkiej utracie wydajności. Co więcej, materiał cechuje piękne wykończenie, które nie wymaga nakładania dodatkowych powłok celem dodania koloru czy połysku. 

 


 

BRAVIA i zrównoważony rozwój

 
Od 2021 r. tworzywo SORPLAS™ jest stosowane w pewnych modelach BRAVIA XR, dzięki czemu w porównaniu z poprzednimi modelami o połowę spadło zużycie plastiku pierwotnego. Oprócz tworzywa SORPLAS™ we wszystkich zakładach produkujących telewizory BRAVIA wprowadzane zostaną inne materiały z recyklingu. Podjęte zostaną też inne działania, by zmniejszyć oddziaływanie na środowisko naturalne. - Shusuke Tomonaga, Dział projektowania produktów 2, TV Business Group, Sony Corporation
 
SORPLAS™ został wykorzystany między innymi przy produkcji różnych elementów telewizorów BRAVIA A80J/X95J/X90J/X85J/X80J. Tylna pokrywa oraz elementy wewnętrzne to jedynie niektóre przykłady użycia materiału SORPLAS™ zapewniającego znakomitą wytrzymałość oraz wyrafinowaną stylistykę.
 
Tworzywa sztuczne pochodzące z odzysku stosowane w elektronice stanowią przeważnie około 30% użytego materiału. Przełomowy środek SORPLAS™ zmniejszający palność firmy Sony pozwala na stosowanie w produkcji nawet do 99% surowców wtórnych. Wykorzystanie tworzywa SORPLAS™ przy produkcji telewizorów LCD BRAVIA™ KDL-40EX52H pomogło ograniczyć emisję CO2 o blisko 80% w porównaniu z nieprzetworzoną żywicą. W rezultacie łączne użycie plastiku z surowców pierwotnych spadło o 60%.



 
 
Rosnący popyt na telewizory z dużym ekranem może oznaczać większe zużycie surowców i energii. Firma Sony dba jednak o zrównoważony rozwój na wszystkich etapach, od projektowania produktu po oglądanie telewizji. Telewizory BRAVIA to nie tylko niezapomniane wrażenia przed ekranem i świetne wzornictwo, ale również innowacje, które pomagają zmniejszyć zużycie surowców nieodnawialnych i pobór energii, a tym samym ograniczają wpływ na środowisko. Aby zmniejszyć wpływ produktów Sony na środowisko naturalne, Sony ograniczyło zastosowanie nieodnawialnych tworzyw sztucznych poprzez poprawę efektywności transportu oraz analizę poboru energii w czasie pracy.
 

 
 
Precyzyjne techniki formierskie nadają panelom wytrzymałość i piękny wygląd, a zarazem obniżają ich wagę. W rezultacie węższe staje się opakowanie i maleje zużycie plastiku. Dzięki wielu symulacjom i dekadom doświadczenia w globalnej logistyce Sony zoptymalizowało opakowanie telewizora: zminimalizowano do bezpiecznego poziomu ilość materiałów ochronnych, a objętość plastiku spadła o 35%. Wlot powietrza z zewnątrz pozwala dociskać elementy z żywicy powietrzem, by wyeliminować deformacje i powstawanie odpadów. Przeprojektowanie opakowania chroniącego produkt w transporcie, pozwoliło zmniejszyć jego wielkość o 15%, a całkowitą wagę o 10%. Dzięki temu zwiększono liczbę sztuk produktu na palecie o 30%, natomiast emisja CO2 w przeliczeniu na jeden produkt spadła o 15%. Dodatkowo po starannym przeanalizowaniu informacji drukowanych na opakowaniu postanowiono zminimalizować zużycie farby, które docelowo spadło o 90% bez pogorszenia wyglądu i atrakcyjności opakowania.
 
 

 „Original Blended Material” — zrównoważone ekologicznie tworzywo papierowe z bambusa, trzciny cukrowej i makulatury pokonsumenckiej




 

W czerwcu 2021 firmy Sony Group Corporation i Sony Corporation opracowały przyjazne dla środowiska, zrównoważone ekologicznie tworzywo papierowe „Original Blended Material” produkowane z bambusa, włókien trzciny cukrowej i makulatury pokonsumenckiej o wskazanych miejscach pochodzenia. Zgodnie z planem "Road to Zero", którego celem jest zredukowanie śladu węglowego do zera do 2050 roku, Original Blended Material to trwałe i wytrzymałe tworzywo papierowe o zerowej zawartości plastiku, które jest zdatne do recyklingu. Materiał służy jako opakowanie dla w pełni bezprzewodowych słuchawek z systemem redukcji hałasu WF-1000XM4. Aby wykorzystać różne odcienie tego tworzywa, nie jest ono barwione. Sony zamierza stosować ten materiał do wytwarzania opakowań kolejnych produktów.



Źródła:

https://www.sony.net/corporate/sustainability/, https://www.sony.com/en/SonyInfo/csr/SonyEnvironment/ourvision/GM2025/ 
https://webreprints.djreprints.com/57697.html 
https://www.sony.com/en/SonyInfo/csr_report/about/
https://www.sony.pl/electronics/eco-tv 
https://www.sony.pl/electronics/sorplas-recycled-plastic