Poznaj prace Dominiki Koszkowskiej - ambasadorki Sony XPERIA realizująca projekty fotograficzne i filmowe w Polsce i na świecie.

Dominika Koszowska


Od 2019 roku ambasadorka Sony XPERIA realizująca projekty fotograficzne i filmowe w Polsce i na świecie.
Wyjątkowej jakości prace publikowane są na blogach, portalach społecznościowych: Instagram i Facebook oraz na oficjalnym kanale Sony na YouTube.
Laureatka ponad 150 nagród i wyróżnień głównie w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów fotograficznych.

 

 

Xperia 5 M4 – fotografia artystyczna


Od zawsze interesowało mnie to, co odchodzi, przemija, ulega przemianie. Fotografia pozwala mi na uchwycenie, zarejestrowanie chwili, która właśnie trwa. Za moment, za ułamki sekund to wszystko zniknie. Bezpowrotnie. Dzięki fotografii mogę ocalić te obrazy od zapomnienia i zachować na stałe. Dlatego tak pokochałam fotografię – bo dzięki niej mogę utrwalić piękne chwile i niesamowitych ludzi – i to właśnie inspiruje mnie do wykonywania zdjęć.
 



Fotografuję otaczający nas świat: krajobrazy, portrety, realizuję fotografię „uliczną”, dokumentalną i kreowaną. Temat powstaje niejako samoistnie. Fascynujące obrazy tworzą unikalną energetykę – wymuszającą niejako chęć ich zatrzymania. Zarejestrowania. To czysta pasja tworzenia.





W fotografii jest dla mnie najważniejsza kompozycja. Sprawia, że nasz umysł odbiera obraz jako harmonijny i często to ona wyróżnia dobre zdjęcie i decyduje o tym, czy nam się ono podoba. Dotyczy to wszystkich zdjęć – nieważne czym wykonanych – lustrzanką, kompaktem czy też smartfonem. Wykonując zdjęcie w trybie automatycznym, można powiedzieć, że to aparat robi wszystko za nas. W sumie tak, ale nie wybierze nam kadru. To nasz odpowiedzialność i przywilej. To my decydujemy, co chcemy pokazać na zdjęciu i co na nim pokażemy.
 



Jak możemy zadbać o poprawną kompozycję?  Polecam włączyć linie siatki w smartfonie, ponieważ ułatwia to wybór kadru i na dodatek pozwala nam na utrzymanie pionów i poziomów na zdjęciu – morze czy jezioro nie będzie się już wylewało poza kadr. Jest to tak zwana reguła trójpodziału - cztery linie dzielą kadr na 9 równych części, a na ich przecięciu znajdują się tak zwane mocne punkty obrazu – miejsca, które przyciągają nasz wzrok. W tych właśnie miejscach staram się ustawiać ważne elementy. Również linie dzielące obraz na trzy części są bardzo pomocne – staram się w tym miejscu umieścić horyzont – jeżeli niebo jest pokryte niesamowitymi chmurami, to ono zajmie dwie trzecie kadru, gdy jednak dół zdjęcia jest o wiele ciekawszy, to on wypełnia to miejsce.
 


 


Drugim kluczowym elementem w fotografii jest dla mnie światło, bez światła nie możemy wykonać fotografii. Złe oświetlenie również popsuje nam cały efekt i nieważne czy będziemy korzystać ze światła naturalnego, czy też sztucznego. Nawet posiadając najlepszy i najdroższy sprzęt bez dobrego oświetlenia, ciężko będzie nam zrobić dobre zdjęcie. Ja uwielbiam robić zdjęcia o wschodzie i zachodzie słońca.
 



Fotografowanie – to dla mnie malowanie światłem, a  o wschodzie i zachodzie słońca jest ono jak dla mnie najpiękniejsze. Fotograficy mają nawet specjalne określenie na tę porę dnia -  złota godzina,  bo wtedy słońce emituje cudowne światło  o złotym odcieniu. Świat wygląda wtedy niesamowicie. Kolory są cudowne, miękkie, przenikające. Lubię też robić zdjęcia w trakcie tak zwanej niebieskiej godziny, czyli kilka minut przed wschodem i po zachodzie słońca, kiedy promienie zabarwiają chmury na fioletowo, a potem na czerwono i wreszcie na różowo. No i jak większość fotografów uwielbiam mgłę. Świat staje się wtedy taki nierealny, wręcz baśniowy, jakby ukryty przed naszymi oczami.  Zdjęcie zrobione we mgle staje się jakby zagadką.  
 



Dlaczego pośród tak wielu dostępnych smartfonów na świecie wybrałam Xperię? Pierwszą Xperię wygrałam w konkursie i byłam zachwycona jej możliwościami. Po kolejnym sukcesie w ogólnopolskim konkursie  w National Geographic w 2016 zostałam zaproszona do współpracy z Sony Polska, a w 2019 roku po zdobyciu głównej nagrody w Mobile Photography Awards za zdjęcia wykonane Xperiami zostałam międzynarodowym ambasadorem Sony Xperia.
 



Jest takie powiedzenie, że to nie aparat robi zdjęcie tylko człowiek stojący za aparatem i ja oczywiście zgadzam się z tym stwierdzeniem, ale jakość sprzętu ma znaczenie i to kluczowe. Dlatego wybrałam Xperie. Uważam, że to bardzo dobry jakościowo sprzęt do zdjęć. Posiada świetny tryb profesjonalny, który jest bardzo przydatny i prosty w obsłudze. To ja decyduję, jaki wybiorę czas naświetlania, ISO czy wykonam serię, czy zdjęcie pojedyncze. Czy będę fotografować w formacie RAW, czy jpeg, czy ostrość wybiorę manualnie, czy też aparat wybierze punkt ostrości automatycznie?! Kiedy na przykład fotografuję ptaki w locie – używam krótszego czasu naświetlania 1/1000 sekundy czy 1/2000 sekundy a czasem jeszcze krótszego, jeżeli jest dość jasno.
 


 


Fotografując rozgwieżdżone niebo, wybieram najdłuższy czas naświetlania – 30 sekund, ISO 1000 i wyższe, format RAW. Dzięki temu mogę bez problemu sfotografować drogę mleczną, utrzymując smartfon na statywie. Bardzo lubię tryb śledzenia w czasie rzeczywistym i wykrywania oka Eye AF dostępny w Xperii – dzięki temu wykonując portret, mogę skupić się na kompozycji, a o ostrość zadba sam aparat. Lubię też Xperię za bardzo naturalne kolory na zdjęciach.  Jeśli chcę je dodatkowo nasycić, wystarczy kilka sekund edycji w programie graficznym. Z doświadczenia wiem, że wiele dostępnych na rynku smartfonów za bardzo nasyca kolory na zdjęciach i trudno uzyskać naturalne barwy a próby stonowania kolorów nie zawsze dają dobry efekt finalny. Kilka obiektywów to również coś niesamowitego. Z tego samego miejsca mogę stworzyć kilka zupełnie różnych ujęć: szeroki kąt czy teleobiektyw dają mi sporo możliwości.
 



Tryb seryjny jest również bardzo przydatny, ponieważ oferuje aż 20 klatek na sekundę! Fotografując sport, wiem, że kiedy włączę funkcję śledzenia, tryb seryjny to bez problemu uda mi się zrobić dobre zdjęcie. Ważna jest też dla mnie wodoodporność, bo często w czasie wędrówek pada deszcz. Ta cecha przydaje się również, kiedy fotografuję wodospady blisko źródła wody. Dzięki takiemu zabezpieczeniu nie muszę się martwić, że telefon zostanie zalany. Fotografuję smartfonami Xperia od 2016 roku. Aparaty nigdy mnie nie zawiodły, a zdjęcia nimi wykonane zdobyły wiele międzynarodowych nagród i to nie tylko w konkursach mobilnych.

 
 

BIO

Dominika Koszowska


Z zawodu i wykształcenia projektant graficzny – fotograf z zamiłowania. Doktorantka na stacjonarnych Środowiskowych Studiach Doktoranckich Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na Wydziale Projektowym w Katedrze Multimediów. Stypendysta Rektora WSTI, ASP w Katowicach, a także stypendystka MKiDN. Laureatka ponad 150 nagród i wyróżnień głównie w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów fotograficznych, między innymi: WKF National Geographic, National Geographic Traveler, Cewe Awards,, International Photography Awards, One Eyeland, Chromatic Awards, Mobile Photography Awards,Prix de la Photographie Paris, Portret, Krajowy Salon Fotografii Artystycznej Żary, Just OnePhoto,Yes I’m mobile W obiektywie 2018, Discover Europe Natural Density Photography Awards, Grand Mobile Photo 2021, Mobiography 2021, Trierenberg Super Circuit 2022. Trzykrotna zdobywczyni tytułu najlepszego mobilnego fotografa na świecie - 2 x w OneEyeLand 2020, 2021 oraz w Mobile Photography Awards 2019, a także Grand Prix w ogólnopolskim konkursie fotografii mobilnej Yes I’mobile 2018. Jej prace wystawiano Polsce i na świecie, między innymi.: Rondo Sztuki Katowice, Książnica Płocka, Dwór Artusa Toruń, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Muzeum Historii Katowic, Łódź Design Festival, Japonia Okinawa Hotel Collective, Grecja Ateny Galeria Blank Wall Gallery, Włochy Trieste ITIS, Portugalia Porto Galeria Mira Forum, Glasgow Gallery of Photography, Grecja Chania Inter-national Photo Festival.