Soundbar i subwoofer bezprzewodowy mają łącznie 330 W mocy, dzięki czemu salon wypełni się filmowym dźwiękiem przestrzennym.Przyzwyczailiśmy się do smukłych ekranów telewizorów, co sprawiło, że taka ich forma stała się najbardziej pożądana. Czy to na ścianie, czy na szafce w salonie, telewizor będzie się dobrze prezentował, nie absorbując nadmiernie naszej przestrzeni. Prawdopodobnie niewiele osób zastanawia się nad konsekwencją tej minimalistycznej formy, jaką jest brak przestrzeni w obudowie na relatywnie dobry system audio. Nie bez powodu wobec tego, popularnością cieszą się systemy w formie listwy, które nie zajmują nadmiernie miejsca, a jednocześnie znacznie poprawiają dźwięk w odtwarzanym materiale.
Dobrym rozwiązaniem takich potrzeb, jest soundbar HT-S400 firmy Sony, który optymalizuje scenę akustyczną, nie zajmując zbyt wiele przestrzeni.

 


Samo urządzenie o sporej łącznej mocy RMS 330W jest zbudowane w systemie kanałów 2.1, ale jego możliwości reprodukcji dźwięku przestrzennego, są znacznie większe. Dzięki zastosowanej technologii S-Force PRO Front Surround soundbar jest w stanie dekodować format Dolby Digital® i odtwarzać dookólną scenę dźwiękową o liczbie kanałów 5.1, tworząc wirtualne kanały tylne i centralny. Za bogaty, głęboki bas, odpowiada bezprzewodowy subwoofer z głośnikiem 160 mm, pracujący w układzie Bass reflex, który zwiększa jego skuteczność w niskich częstotliwościach.
 Aby uzyskać większą szczegółowość brzmienia, zwłaszcza wokalu, zastosowano głośniki zbudowane w technologii X-Balanced. Zwiększona powierzchnia membran może wygenerować wyższe ciśnienie akustyczne, a modyfikowane przetłoczeniami krawędzie zawieszenia ograniczają zniekształcenia fali dźwiękowej.


To, co dodatkowo może zachęcić do kupna tego soundbara, to proste, optymalne podłączenie z telewizorem Sony Bravia, integracja sterowania systemem oraz wygodny, ergonomiczny pilot.


Podłączenie do telewizora najlepiej zrealizować poprzez port HDMI (ARC), który daje maksymalne możliwości reprodukcji dźwięku przestrzennego, możliwość sterowania pilotem telewizora, a w zgodnych telewizorach BRAVIA*, interfejs użytkownika pojawi się w menu TV „szybkie ustawienia”. Informacje o ustawieniach pojawiają się też na wbudowanym w listwę wyświetlaczu OLED.
 Znajdziemy tu też typowe złącze TOSLINK, jeśli musimy lub chcemy połączyć zestaw przewodem optycznym.


Soundbar posiada łącze bezprzewodowe Bluetooth®, które służy do odtwarzania muzyki z urządzeń mobilnych, ale umożliwia ono również przesyłanie dźwięku do telewizora, gdy nie chcemy, aby przewód połączeniowy był widoczny. Jednak należy pamiętać, że taki sposób połączenia w pewien sposób ogranicza możliwości reprodukcji przestrzennej systemu.


Za pomocą dedykowanego pilota możemy zoptymalizować brzmienie soundbara, poprawiając wyrazistość dialogów w trybie VOICE, łagodząc brzmienie w trybie NIGHT, czy zwiększając efekt przestrzenny dźwięku, wybierając SOUND FIELD.
 

Ponieważ soundbar, zazwyczaj znajduje się w centralnym miejscu systemu kina domowego, czyli pod telewizorem, niezwykle ważne jest, aby cechował się dyskretną, minimalistyczną formą, niezaburzającą harmonii wnętrza. Ten model wykonany jest z wysokiej jakości materiałów w sprawdzonym stylu, dopasowanym do telewizorów Bravia. Zastosowane wzornictwo jest wynikiem wieloletnich obserwacji upodobań klientów marki Sony.


W trosce o ograniczenie wpływu produktów na środowisko naturalne, do wytworzenia niektórych elementów konstrukcyjnych, na przykład tylnej obudowy subwoofera, wykorzystano opracowane przez firmę Sony, tworzywo sztuczne, bazujące na materiałach z recyklingu.
 


Czy warto uzupełnić nasz telewizor o taki model soundbara? Oczywiście tak, zwłaszcza jeśli chcemy uzyskać kinowe brzmienie.


* Zgodne serie TV Bravia: Z9J, A90J, A80J, X95J, X90J, X85J, X80J, Z9K, A95K, A90K, A80K, A75K, X95K, X90K, X90S, X85K i X80K