Następcą wielokrotnie nagradzanego modelu A8, w nowej linii BRAVIA® XR 2021 jest A84J - dostępny w trzech rozmiarach ekranu: 77, 65 i 55 cali. Seria BRAVIA® XR A84J została zbudowana na nowym procesorze Cognitive XR.


Stworzonego po to, aby przedstawić obraz z ludzkiej perspektywy na ekranie. To rozwiązanie jest znane z flagowego modelu Sony serii Master OLED A90J. Procesor inteligencji poznawczej XR został zaprojektowany tak, aby odtworzyć sposób, w jaki nasze zmysły reagują na obraz i dźwięk. Dzieli ekran na setki stref, rozpoznaje poszczególne obiekty w strefach, a następnie może przeprowadzić analizę krzyżową kilkuset tysięcy różnych elementów składających się na obraz – dokładnie tak, jak nasz mózg. Procesor kognitywny XR identyfikuje też główny punkt skupienia w scenie i wzmacnia każdy szczegół tego obiektu. Dzięki temu wyróżnia się on tak, jak w prawdziwym świecie.

Znakomita jakość obrazu OLED, wynika również z zastosowania szeregu zaawansowanych technologii.  XR 4K Upscaling zapewnia wyraźne szczegóły i naturalne tekstury, XR OLED Contrast dla olśniewającego światła i czystej czerni OLED, XR TRILUMINOS PRO dla naturalnego, żywego koloru i XR Motion Clarity, który zapewnia płynny, jasny i wyraźny ruch. Od wydarzeń sportowych na żywo po hity kinowe w A84J odnajdziemy fantastyczny, nieskazitelny obraz.

W modelu A84J zastosowano też profesjonalne tryb kalibracji obrazu, Netflix,  IMAX Enhanced oraz najlepsze technologie firmy Dolby - Dolby Vision i Dolby Atmos. Te rozwiązania, które zwykle można znaleźć w najbardziej zaawansowanych technologicznie salach kinowych, mogą być teraz w naszym salonie.

Dźwięk A84J obsługiwany przez procesor XR i technologię Acoustic Audio Surface + jest równie wyjątkowy, jak jakość obrazu. Model ten wyposażono w siłowniki, które zamieniają cały ekran telewizora w głośnik. Sprawia to, że dźwięk dochodzi bezpośrednio z miejsca akcji na ekranie, zapewniając niezwykłe kinowe wrażenia dźwiękowe. Dynamikę dźwięku wzbogaca ukryty w obudowie przedni subwoofer. A84J obsługuje też skalowanie 3D Surround. Każdy sygnał jest analizowany i konwertowany do dźwięku przestrzennego 5.1.2, zapewniając prawdziwie wielowymiarowe wrażenia. Teraz dźwięk jest ustawiony nie tylko w poziomie, ale także w pionie, tworząc otaczający krajobraz dźwiękowy 3D.


Technologia optymalizacji otoczenia, z automatyczną kalibracją akustyczną, umożliwia A84J inteligentną adaptację do środowiska. Czujniki światła wykrywają jasność w pomieszczeniu, a także obiekty, które mogą zakłócać przepływ dźwięku. Następnie zarówno obraz jak i dźwięk są automatycznie optymalizowane, aby zapewnić najlepszą jakość oglądania za każdym razem.

W usłudze Google TV, która zawiera ponad 7 tysięcy aplikacji filmowych, muzycznych, gier, znajdowanie rozrywki jest proste i przyjemne. Po prostu poproś Google o szybkie jej wyszukanie w aplikacjach, usługach i programach telewizyjnych. Służy do tego wbudowany w pilot mikrofon. A84J jest też przygotowany do obsługi Asystenta Google. Po pojawieniu się tej funkcji będącej jednym z elementów inteligentnego domu, przyda się z pewnością wbudowany w ramkę telewizora mikrofon do obsługi Hands Free.


Wbudowany  Chromecast pozwala na używanie urządzenia mobilnego do strumieniowego przesyłania ulubionych programów, filmów, muzyki, sportu lub gier na duży ekran. Użytkownicy Apple, mają do dyspozycji Apple AirPlay 2 i Apple Homekit.

Fabryczna aplikacja BRAVIA® CORE dostępna w modelu A84J przenosi kinowe wrażenia do domu w najwyższej znanej jak dotąd jakości obrazu i dźwięku. Imponująca jest też ich liczba. To ponad 300 nowych i klasycznych tytułów oraz nieograniczony dostęp do ponad 100 filmów w niesamowitej jakości do 4K HDR w transmisji strumieniowej. Ta strumieniowa transmisja PURE STREAM z dużą szybkością transmisji do 80 megabitów na sekundę zapewni jakość obrazu znaną z fizycznych nośników takich jak płyty Blu-ray™. BRAVIA® CORE to nie tylko produkcje Sony Pictures. To także największa dostępna kolekcja filmów IMAX Enhanced z jakością obrazu IMAX i wciągającym dźwiękiem DTS. Użytkownik modelu A84J po zalogowaniu do aplikacji BRAVIA CORE otrzymuje dostęp do 5 wybranych przez siebie  filmów w najwyższej jakości,  na 12 miesięcy nieograniczonego przesyłania strumieniowego, oraz do wielu innych materiałów zza kulis, planów filmowych, wywiadów,  historii tego co wydarzyło się za kulisami ulubionych filmów.

Funkcja HDMI 2.1 którą obsługują porty HDMI nr 3 i 4, takie jak 4K120 oznaczają, że obsługiwane gry będą wyglądać niezwykle płynnie, z krótkim czasem reakcji i niskim opóźnieniem wejścia, a także obsługują VRR i ALLM. Te technologie odnajdziemy w konsoli nowej generacji Play Station 5.


Model A84J zachwyca wyglądem. Metalowa ramka „Flush Surface” nadaje ekskluzywny wygląd i styl Jednej Płaszczyzny. Wzór kratki i ikona XR w centralnym punkcie tylnej obudowy są stylowym dodatkiem, a montaż naścienny będzie popularną opcją w przypadku wykorzystania wspornika ściennego firmy Sony WL850 lub innego zgodnego ze standardem VESA.
Jeżeli zdecydujemy się ustawić telewizor na szafce TV, mamy do dyspozycji antypoślizgową, trójdrożną, aluminiową podstawę, z szerokim, wąskim położeniem dla węższych stolików oraz pozycję wyższą dla zestawu soundbar.

Do obsługi telewizora zastosowano ergonomiczny pilot głosowy, który zapewnia prosty, wygodny sposób obsługi i intuicyjny dostęp do rozrywki.