Jakie możliwości oferują telewizor wyposażone w matryce OLED? Na czym polega technologia Acoustic Surface? Poznaj innowacyjne rozwiązania, dzięki którym każdy film dostarczy Ci niezapomnianych doznań – wzrokowych i słuchowych!

 

Matryca OLED - nowa jakość obrazu

Z myślą o wymagających widzach, którzy nieustannie poszukują nowych wrażeń, firma Sony stworzyła linię telewizorów Bravia. Urządzenia z tej serii wyposażone są w matryce OLED – zastosowanie tej technologii ma ogromny wpływ na komfort towarzyszący filmowym seansom organizowanym w domowym zaciszu. Ekrany OLED oferują bardzo dobre kąty widzenia – znaczy to, że nie musisz siedzieć na wprost telewizora, by cieszyć się doskonale widocznymi szczegółami. Co więcej, telewizory OLED umożliwiają wyświetlanie obrazu w trybie HDR (High Dynamic Range). Oferuje on nasycone, zachwycające intensywnością kolory i bardzo wysoki, nieosiągalny do tej pory kontrast. Ponadto zastosowana w telewizorach Sony technologia Motionflow XR gwarantuje płynny i wyraźny ruch – rozwiązanie to sprawdza się podczas odtwarzania dynamicznych ujęć, charakterystycznych dla filmów akcji.

Bardzo istotne jest również wysoka rozdzielczość obrazu oferowana przez telewizory OLED z serii Sony Bravia. W jaki sposób ten parametr wpływa na przyjemność płynąc z oglądania? Za pomocą rozdzielczość określa się liczbę pikseli, która mogą być wyświetlone przez urządzenie. Piskele to kwadratowe punkty, z których zbudowany jest obraz – większa liczba piskeli przekłada się na wyższą szczegółowość obrazu. Rozdzielczość ekranu zapisuje się według schematu Y × Z – Y oznacza liczbę linii pikseli wyświetlanych w poziomie, a Z – w pionie. Telewizory OLED zaprojektowane przez Sony oferują obraz w rozdzielczości Ultra HD (3840 × 2160 pikseli), która określana jest również mianem 4K. Standard ten opracowany został jako następca dominującego jeszcze na rynku standardu HD (High Definition), obejmującego dwie rozdzielczości: 1280 × 720 pikseli oraz 1920 × 1080 pikseli. Technologia UHD gwarantuje zachwycający szczegółowością obraz, który sprosta wymaganiom stawianym przez najbardziej wybrednych widzów. Treści w tej jakości jak na razie są trudno dostępne w polskiej telewizji – nadawcy dopiero pracują nad wdrożeniem tego standardu. Za to coraz więcej materiałów w jakości UHD pojawia się w ofercie platform streamingowych, takich jak Netflix czy Ipla. Tę wysoką rozdzielczość oferują również najnowsze gry na PlayStation 4 czy Xboxa One.

Acoustic Surface - usłysz różnicę

Doskonały obraz wymaga odpowiedniej oprawy dźwiękowej. Słabo słyszalne dialogi czy zniekształcony soundtrack potrafią zrujnować każdy, nawet najlepszy film. Projektując swoje urządzenia, firma Sony wzięła pod uwagę to, jak istotną rolę dla wszystkich fanów kina odgrywa ścieżka dźwiękowa. Dzięki zastosowanej w telewizorach OLED technologii Acoustic Surface wszystkie efekty dźwiękowe brzmią czysto i są idealnie zsynchronizowane z tym, co w danym momencie widzisz na ekranie. Głośniki wbudowane w urządzenie zostały rozmieszczone w taki sposób, by dźwięk wydobywał się bezpośrednio z ekranu – dzięki temu brzmi on niezwykle naturalnie. Dwa umieszczone z tyłu siłowniki wywołują drgania, które powodują, że efekty dźwiękowe „poruszają się” wraz z obrazem. Zapewnia to widzowi niepowtarzalne, dojmująco realistyczne doznania. Dwa subwoofery emitują głębokie niskie tony, a cztery skierowane do przodu głośniki odtwarzaj dźwięk idealnie zharmonizowany z wyświetlanym obrazem.

Acoustic Surface to nie jedyne rozwiązanie, które zostało zastosowane w telewizorach OLED w celu maksymalizacji przyjemności płynącej z oglądania filmów. System ClearAudio+ automatycznie dobiera ustawienia cyfrowego equalizera tak, aby w jak największy stopniu poprawić wyrazistości dźwięku – dzięki tej technologii nie ominie Cię już żadne słowo wypowiedziane przez bohaterów filmów! Z kolei technologia S-Force Front Surround odpowiedzialna jest za generowanie realistycznego dźwięku przestrzennego – dzięki niej podczas seansu efekty dźwiękowe otaczają Cię ze wszystkich stron, a Ty masz uczucie, że znajdujesz się w samym centrum wydarzeń. Z kolei system Digital Sound Enhancement Engine (DSEE) jest przydatna w przypadku dźwięku słabszej jakość – np. plików MP3. Umożliwia zrekonstruowanie niektórych częstotliwości, które zostały utracony w wyniku wcześniej kompresji. Dzięki temu dźwięk zawsze brzmi naturalnie – niezależnie od źródła, z którego pochodzi.