Telewizja naziemna – jak ją odbierać?
8.03.2023
Dzięki cyfrowej telewizji naziemnej możemy liczyć na lepszą jakość i dostępność telewizji w domowym zaciszu. To też ekonomiczny wybór – nie ponosimy dodatkowych kosztów związanych z wykupieniem dostępu do danych kanałów czy platform.
Miłośnicy spędzania długich godzin przez telewizorem cieszą się w dzisiejszych czasach codziennym komfortem: mogą nie tylko długo skakać po kanałach, ale także dopasować sam odbiornik do osobistych preferencji.
Odbiór telewizji naziemnej bez zakłóceń
Naziemna telewizja cyfrowa działa w sposób podobny do tradycyjnej telewizji analogowej. Aby nasz telewizor mógł wyświetlać poszczególne kanały, w pierwszej kolejności musi złapać sygnał nadajników służących do ich transmisji. Sygnał cyfrowy jest wysyłany z nadajnika i odbierany przez antenę telewizyjną. Różnica polega na tym, że sygnał cyfrowy może zawierać więcej informacji niż sygnał analogowy. Oznacza to, że możliwe jest uzyskanie wyższej jakości obrazu i dźwięku. Ponadto, wszystkie programy są kodowane, co oznacza, że aby je oglądać, trzeba posiadać odbiornik, który będzie w stanie odczytać sygnał cyfrowy.
Jak oglądać telewizję naziemną?
Maraton telewizyjny przebiegnie bez zakłóceń, jeśli wcześniej przygotujemy się do niego pod kątem technicznym: by telewizja naziemna spełniała swoją funkcję, należy przede wszystkim sprawdzić, czy nasz telewizor będzie odbierać sygnał. Oto kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak oglądać telewizję naziemną.
• Dokonałeś zakupu telewizora w ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy? Niemal na pewno Twój odbiornik będzie prawidłowo odbierał sygnał naziemnej telewizji cyfrowej. Od 2020 roku producenci telewizorów wypuszczają na rynek urządzenia obsługujące standard telewizji naziemnej.
• Jeśli dopiero przymierzasz się do zakupu telewizora, dopytaj sprzedawcę, czy wybrany przez Ciebie odbiornik obsługuje standard DVB-T2 oraz HEVC. Od kilku lat wszystkie nowe telewizory powinny być wyposażone w te funkcje, ale zapytać nie zaszkodzi.
• Prawdopodobieństwo, że Twój telewizor już ma odbiornik telewizji naziemnej, będzie większe, jeśli jesteś posiadaczem nowszego i lepszego telewizora (np. sprzęt typu Smart TV, telewizory led). Istotna okazać się może popularność i jakość sprzętów oferowanych przez daną markę – im bardziej znana i innowacyjna linia, tym większe szanse, że nasz telewizor jest wyposażony w poszukiwaną przez nas funkcję.
Jak sprawdzić sygnał anteny naziemnej?
Jeśli jesteś już posiadaczem telewizora, to możesz sprawdzić sygnał na kanale testowym o numerze 28. Gdy zobaczysz obraz oraz usłyszysz głos wydobywający się z urządzenia, to znaczy, że sygnał jest przez Twój telewizor odbierany.
Z pomocą przychodzą też specjalne wyszukiwarki internetowe, które podpowiedzą, jak znaleźć sygnał telewizji naziemnej. Należy jedynie wpisać model telewizora, którego odbiornik telewizji naziemnej sprawdzamy. Dzięki tej opcji możemy uzyskać informacje o większości telewizorów dostępnych na rynku, a także uniknąć sytuacji, w której wymieniamy stary telewizor na nowy tylko dlatego, że nie wiemy, czy nasz dotychczasowy sprzęt umożliwia odbiór telewizji naziemnej.
Co jeśli telewizor nie odbiera sygnału telewizji naziemnej?
Jeżeli nasz telewizor nie odbiera sygnału, możemy jeszcze skorzystać z opcji dokupienia do niego specjalnego dekodera lub tunera. Podłączamy go do urządzenia i możemy się cieszyć odbiorem telewizji naziemnej. Nie jest to szczególnie droga opcja (ceny zaczynają się od 100 złotych). To szczególnie dogodne rozwiązanie dla tych osób, które nie zamierzają rozstawać się ze swoim starym telewizorem, a chcą jedynie uzyskać możliwość odbioru telewizji naziemnej.
Podsumowanie
Większość nowoczesnych odbiorników telewizyjnych ma już funkcję odbioru telewizji naziemnej. Popularność tej technologii zachęciła rynek i producentów do tego, by uczynić z niej podstawową własność każdego telewizora. Dlatego kupując nowy telewizor nie musimy się zastanawiać, czy będzie on zdolny do odbioru telewizji cyfrowej.
W przypadku posiadaczy modeli wyprodukowanych przed 2020 rokiem, sytuacja również prezentuje się optymistycznie – lwia część telewizorów powinna mieć funkcję odbioru telewizji naziemnej w standardzie. Jeśli tak nie jest, możemy skorzystać z opcji dokupienia stosunkowo niedrogiego urządzenia (tuner, dekoder) i cieszyć się bezpłatnym odbiorem kanałów bez przymusu zakupu nowego telewizora.