Obecnym flagowcem jest Sony Xperia 1 IV, na rynku dostępny jest też model 5 IV. Czym się różnią? Przedstawiamy porównanie Sony Xperia 5 IV VS 1 IV.


Smartfony Xperia od lat są chętnie wybierane zarówno jako modele do użytku prywatnego, jak i służbowego. Już pierwsze telefony z tej serii wyróżniały się niezwykłą praktycznością, funkcjonalnością oraz eleganckim designem. Dzisiejsze modele z serii Xperia zachwycają również między innymi doskonałą jakością aparatów czy niemalże bezramkowymi ekranami. Obecnym flagowcem jest Sony Xperia 1 IV, na rynku dostępny jest też model 5 IV. Czym się różnią? Przedstawiamy porównanie Sony Xperia 5 IV VS 1 IV!

Sony Xperia 5 IV i 1 IV – najważniejsze cechy 


Na pierwszy rzut oka smartfony Xperia 5 IV oraz 1 IV wyglądają bardzo podobnie. Wystarczy jednak chwilę się przyjrzeć, by zauważyć, że jedynka jest nieco węższa i dłuższa od piątki. Charakteryzuje się również nieznacznie większą wagą, co potwierdzają dane techniczne (zapoznasz się z nimi w dolnej części artykułu). 

Oba telefony są na pewno dobrym wyborem dla osób, którym zależy na przejrzystym, niemal bezramkowym, dużym ekranie o świetnej jakości i na tym, aby smartfon dobrze leżał w dłoni. Wyświetlacz OLED zapewnia fantastyczny kontrast, a obraz jest dobrze widoczny pod każdym kątem. Częstotliwość odświeżania na poziomie 120Hz w obu telefonach zapewnia niezwykle szybki czas reakcji w grach oraz płynne wyświetlanie filmów, nawet przy dynamicznych ujęciach. 

Ogromną zaletą smartfonów Xperia 5 IV oraz 1 IV jest wyposażenie w trzy obiektywy tylne i jeden do selfie. Aparat znajdujący się z tyłu pozwala na nagrywanie filmów w jakości 4K, a także wykonywanie zdjęć seryjnych z prędkością 20 kl./s oraz skorzystanie z funkcji zwolnionego tempa. Sony Xperia 1 IV to jednak pierwszy smartfon marki, który nagrywa filmy w takiej rozdzielczości i z prędkością 120 kl./s za pomocą wszystkich trzech obiektywów. Oba telefony są wyposażone w technologię znaną z profesjonalnych aparatów Sony Alpha. Jedną z takich funkcji jest Eye AF, czyli osadzenie autofokusu na oku fotografowanego lub nagrywanego obiektu, by utrzymać jego ostrość nawet w ruchu. Również wygląd menu aparatu jest wzorowany na tym z urządzeń profesjonalnych Sony. Pozwala na przełączenie między wieloma trybami. Użytkownik ma w ten sposób dostęp do zaawansowanych ustawień manualnych aparatu.

Oba smartfony mają ciekawą funkcję dla graczy – Game Enhancer. To centrum kontroli gier, w którym można transmitować rozgrywkę oraz zmieniać ustawienia bez przerywania gry; np. czułość dotyku, parametry dźwięku czy wyświetlacza. 

Fanów muzyki ucieszy standardowe złącze słuchawkowe mini-jack 3,5mm. Zapewnia ono obsługę dźwięku w wysokiej rozdzielczości tzw. Hi-Res Audio. Dla porównania: są to pliki muzyczne o jakości dużo lepszej niż te oferowane przez płyty w formacie Audio CD.
                    

Sony Xperia 5 IV VS 1 IV – porównanie parametrów i funkcji

 
Parametry Sony Xperia 5 IV Sony Xperia 1 IV
Wymiary 156 mm x 67 mm x 8,2 mm 165 mm x 71 mm x 8,2 mm
Waga 172 g 185 g
Stopień ochrony IP65/68, szkło Corning® Gorilla® Glass Victus® z przodu i z tyłu IP65/68, szkło Corning® Gorilla® Glass Victus® z przodu i z tyłu
Przekątna ekranu 6,1’’ 6,5’’
Rozdzielczość 1080 × 2520 px 1644 × 3840 px
Aparaty tylne 3 3
Aparat tylny 1 12 MP, matryca Exmor RS™ 1/1,7’’, przysłona F1,7, pole widzenia 82°, dł. ogniskowej 24 mm 12 MP, matryca Exmor RS™ 1/1,7’’, przysłona F1,7, pole widzenia 82°, dł. ogniskowej 24 mm
Aparat tylny 2 12 MP, matryca Exmor RS™ 1/3,5’’, przysłona F2,4, pole widzenia 40°, dł. ogniskowej 60 mm 12 MP, matryca Exmor RS™ 1/3,5’’, przysłona F2,3-F/2,8, pole widzenia 28°, dł. ogniskowej 85-125 mm
Aparat tylny 3 12 MP, matryca Exmor RS™ 1/2,5’’, przysłona F2,2, pole widzenia 124°, dł. ogniskowej 16 mm 12 MP, matryca Exmor RS™ 1/2,5’’, przysłona F2,2, pole widzenia 124°, dł. ogniskowej 16 mm
Aparat przedni 12 MP, przetwornik obrazu Exmor RS™ 1/2,9’’, przysłona f/2.0, pole widzenia 83° 12 MP, przetwornik obrazu Exmor RS™ 1/2,9’’, przysłona f/2.0, pole widzenia 83°
Pamięć RAM 8 GB 12 GB
Pamięć ROM 128 GB 256 GB
Procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen. 1, taktowanie 3200 MHz Qualcomm Snapdragon 8 Gen. 1, taktowanie 3000 MHz
Pojemność baterii 5000 mAh 5000 mAh
Szybkie ładowanie Tak Tak
Ładowanie indukcyjne Tak Tak
Jakość filmów nagrywanie w 4K HDR z prędkością 120 kl./s nagrywanie w 4K HDR z prędkością 120 kl./s


Porównywane smartfony Xperia, choć z pozoru podobne, różnią się specyfikacją i technologiami.

Xperia 1 IV to urządzenie charakteryzujące się rozwiązaniami bez kompromisów, zapewniający najnowsze rozwiązania technologiczne oraz pierwszy na świecie prawdziwy zoom optyczny w smartfonie.  W przypadku pozostałych produktów na rynku smartfonów z kilkoma obiektywami oferują one skokowy zoom przy zmianie obiektywu. Xperia 1 IV to pionierskie rozwiązanie na rynku mobilnym, które oferuje płynne operowanie zbliżenie w zakresie  85–125 mm. Pozwala to na wybranie odpowiedniego zakresu przybliżenia i wykonanie zdjęcia lub ujęcia na filmie z zachowaniem najwyższej jakości. Wynika to z faktu, iż zastosowano tu budowę peryskopową, która łączy dwa obiektywy.

Kolejnym wyróżnikiem tego produktu jest wyświetlacz. Jest on oczywiście wykonany w technologii OLED ze wsparciem HDR oraz proporcjach kinowych 21:9 – jak w Xperia 5 IV – jednak wspiera oszałamiającą rozdzielczość 4K z odświeżaniem 120Hz! Pozwala to na oglądanie treści w najwyższej rozdzielczości oraz zapewnia niezwykłą szczegółowość podczas mobilnej rozgrywki. Odświeżanie matrycy na poziomie 120Hz pozwala na płynne wyświetlanie obrazu, nawet przy dynamicznych scenach. Dzięki temu nie ma tu efektu tzw. smużenia.

W porównaniu z mniejszym modelem Xperia 1 IV została wyposażona w aż 4GB więcej pamięci operacyjnej RAM – łącznie 12GB, co zapewni wysoką wydajność urządzenia nawet przy pracy w rozdzielczości 4K. 

Pamięć wewnętrzna to 256GB, czyli 2x więcej przestrzeni na pliki niż w przypadku modelu kompaktowego – Xperia 5 IV. Pamięć można dodatkowo rozszerzyć za pomocą karty micoSD. Obsługiwana maksymalna pojemność to aż 1TB!


Xperia 1 IV otrzymała nagrodę EISA „Best Product 2022-2023 Multimedia Smartphone”. Wyróżnienie to jest dowodem na bezkonkurencyjność tego smartfonu, jako rozwiązania multimedialnego – także dla profesjonalnych twórców kontentu.