„Po 7 latach przełom w OLED TV! Widziałem Sony BRAVIA XR A95K z nowatorską matrycą QD-OLED – najlepszy OLED 2022 roku? ” Źródło: https://hdtvpolska.com/test-sony-a95k-co-to-jest-qd-oled-najlepszy-telewizor-opinie-gdzie-kupic/

Odpowiedź na to pytanie poznamy już wkrótce, wszystko jednak wskazuje, że jest to więcej niż bardzo prawdopodobne. Model A95K, który już niebawem trafi do sprzedaży, jest produktem wyjątkowym, zarówno pod względem jakości obrazu, dźwięku, jak i innych zastosowanych w nim przydatnych zaawansowanych funkcji.
 
Niewątpliwie największą innowacją tego pretendującego do miana najlepszego telewizora roku jest nowatorska technologia matrycy OLED, a ściślej mówiąc QD OLED. Matryca ta w połączeniu z zaawansowaną technologią i algorytmami precyzyjnego sterowania kolorami – Triluminos MAX i kontrastu - XR OLED Contrast PRO podnosi przestrzeń wyświetlanych barw i jasność obrazu na niespotykany dotąd w telewizorach OLED poziom. Co ciekawe, zastosowanie nowego typu matrycy wiąże się też z poprawą kątów widzenia, które w konwencjonalnych telewizorach OLED były uznawane dotąd za niemal doskonałe.

Skąd taka ogromna zmiana jakości, jasności i możliwości odwzorowania kolorów? Przyjrzyjmy się bliżej strukturze nowej matrycy QD OLED w porównaniu do najbardziej popularnej, stosowanej obecnie w większości odbiorników matrycy typu W-OLED.

 
W uproszczeniu matryca W-OLED podświetlana jest diodami OLED w kolorze białym. W tym przypadku do poprawnej reprodukcji obrazu niezbędne są filtry składowych kolorów RGB, które ograniczają w pewnym stopniu ilość przedostającego się na zewnątrz światła i dość mocno skupiają jego wiązkę. Zatem tego typu konstrukcja, choć prawie doskonała wprowadza pewne ograniczenia, takie jak: zakres luminancji, przestrzeń wyświetlanych kolorów i kąty widzenia.
 
Zjawisko to nie występuje w nowym typie matrycy QD OLED, podświetlanej diodami w kolorze niebieskim, co ma tu kluczowe znaczenie. Filtry barwne niezbędne do reprodukcji kolorów zastąpiono tu warstwą kropek kwantowych, które pod wpływem światła niebieskiego emitują kolory zielony i czerwony, sam kolor niebieski nie wymaga już warstwy kropek kwantowych z racji koloru podświetlenia. Nie ogranicza to jasności i zapewnia jednocześnie, większe rozproszenie światła co ma wpływ na lepsze kąty widzenia. Kropki kwantowe są też zdolne do emisji znacznie większych przestrzeni barw niż zwykłe filtry kolorów.
 
Jednym z trudniejszych zadań, z którym musieli się zmierzyć inżynierowie Sony, było uniknięcie degradacji kolorów (efekt „wypranych” barw) w obrazie o bardzo dużej intensywności luminancji. Jest to typowe i znane dla matryc OLED zjawisko. Udoskonalenie znanej z innych modeli Sony technologii Triluminos / Triluminos PRO rozwiązało tę niedogodność, czego efektem jest doskonała jakość obrazu w całym zakresie jasności.

 
Co istotne model A95K z nowatorskim Triluminos MAX, kontrolowany przez tę technologię może odtwarzać najszerszą przestrzeń kolorów, nieosiągalną dotąd dla telewizorów konsumenckich z powodu przesunięcia piku jasności barw czerwonej i zielonej do ich głębszego koloru/odcienia.
 
Pojawienie się modelu A95K jest z pewnością jednym z najważniejszych wydarzeń technologicznych ostatnich kilku lat. Model ten w znacznym stopniu podnosi jakość wyświetlanego obrazu, nie o krok, ale o duży skok godny prawdziwego Mistrza.
 
Tych kilka chwil oczekiwania na jego wprowadzenie z pewnością wynagrodzi radość z oglądania niespotykanego dotąd obrazu, z pełniejszą przestrzenią barw, większą jasnością a co za tym idzie naturalnością bliższą, tej, którą widzimy w prawdziwym Świecie.