Modele HT-A3000 i HT-A5000 należą do najnowszej, wyjątkowo uniwersalnej rodziny soundbarów Sony z serii A. Mimo istotnych podobieństw, urządzenia te sporo też różni – między innymi liczba i układ przetworników, które wpływają na jakość dźwięku przestrzennego, czy też moc, gniazda HDMI oraz wymiary i cena. Sprawdź, na czym polegają różnice pomiędzy soundbarami Sony HT-A3000 i Sony HT-A5000.

Czym charakteryzują się soundbary Sony HT-A3000 i HT-A5000?

Najnowsze soundbary Sony z serii A to konstrukcje jednoelementowe, które składają z samej listwy dźwiękowej z wbudowanym podwójnym subwooferem. Zostały zaprojektowane jako kompletne systemy do odtwarzania dźwięku przestrzennego zgodnego ze standardami Dolby Atmos i DTS:X.

Modele Sony HT-A3000 i Sony HT-A5000 wyróżniają się optymalnie rozmieszczonymi niezwykle wydajnymi przetwornikami w technologii X-Balanced oraz nowatorskimi technologiami emulacji dźwięku przestrzennego. Są to zwłaszcza rozwiązania S-Force PRO Front Surround (dźwięk w płaszczyźnie poziomej) oraz Vertical Surround Engine (pionowe pozycjonowanie dźwięków obiektowych 3D).

Soundbary tworzą, dzięki temu maksymalnie realistyczne sceny akustyczne dla danej liczby przetworników zastosowanych w urządzeniu, co daje wrażenie dźwięków dochodzących również z przestrzeni nad odbiorcą i wokół niego. Warto też wspomnieć układ rezonansowy z basrefleksem po obu stronach obudowy, który poprawia reprodukcję niskich tonów.

Jednocześnie, są to urządzenia systemowe, co oznacza, że istnieje możliwości rozbudowy systemów audio w soundbarach serii A o osobny, zewnętrzny subwoofer oraz dodatkowe głośniki tylne (także z kanałami górnymi). W artkule skupiamy się na 2 z 3 soundbarów z tej rodziny, czyli porównaniu Sony A3000 vs Sony A5000, nie piszemy natomiast o topowym modelu A7000. Oferta Sony Centre obejmuje jednak wszystkie te soundbary w atrakcyjnych cenach.

A3000 vs A5000 – porównanie najważniejszych cech i parametrów soundbarów Sony

W porównaniu do podstawowego Sony HT-A3000, soundbar HT-A5000 jest droższy, mocniejszy i większy oraz posiada więcej przetworników dźwiękowych. Model Sony HT-A3000 to soundbar 3.1-kanałowy wyposażony w 5 przetworników:

  • 2 głośniki szerokopasmowe (kanał lewy i kanał prawy);

  • środkowy głośnik szerokopasmowy (kanał centralny);

  • 2 głośniki niskotonowe (rozmieszczone po obu stronach głośnika centralnego).

Natomiast Sony HT-A5000 to model 5.1.2-kanałowy, który ma aż 9 przetworników (w tym skierowane do góry, które zastępują głośniki sufitowe). Soundbar posiada:

  • 2 kopułkowe przetworniki wysokotonowe z falowodem szczelinowym (kanał lewy i kanał prawy);

  • 2 przetworniki średniotonowe (kanał lewy i kanał prawy);

  • środkowy przetwornik średniotonowy (kanał centralny);

  • 2 głośniki niskotonowe (rozmieszczone po obu stronach głośnika centralnego);

  • 2 przetworniki odbicia pod górną obudową soundbara – skierowane do góry:

Pozostałe kluczowe różnice pomiędzy soundbarami Sony HT-A3000 i Sony HT-A5000 zawiera poniższa tabela.

Cecha/parametr

Model soundbara

Sony HT-A3000

Sony HT-A5000

Liczba przetworników

5 w układzie 3.1

9 w układzie 5.1.2

Moc wyjściowa

250 W

450 W

Wymiary jednostki

950 x 64 x 128 mm

1210 x 67 x 140 mm

Waga jednostki

4,6 kg

6,1 kg

Łączność przewodowa

HDMI ARC, USB A, wejście optyczne, wyjście do TV z gniazdem S-Center Speaker In.

HDMI IN, HDMI OUT eARC, USB A, wejście optyczne, wyjście do TV z gniazdem S-Center Speaker In.

Łączność bezprzewodowa

Bluetooth 5.0 (SBC, AAC, LDAC), Wi-Fi (2,4/5GHz), Chromecast, AirPlay 2, SpotifyConnect

Akcesoria w zestawie

Pilot, bateria R03 (AAA), przewód zasilający, kabel HDMI, kabel centralnego trybu głośnika TV, szablon montowania na ścianie. W modelu HT-A5000 dodatkowo: 2 naścienne uchwyty montażowe i 4 śruby

W czym soundbar Sony HT-A5000 jest lepszy od modelu Sony HT-A3000?

Chociaż dźwięk przestrzenny w Sony HT-A3000 w dużej mierze opiera się na technologiach emulacji, efekty są bardzo dobre jak na soundbar 3.1-kanałowy. Zaletą urządzenia jest też silne i dobrze zrównoważone brzmienie – z minimalną przewagą basu, lecz jednocześnie bardzo dobrą reprodukcją wysokich tonów, którą poprawia dodatkowy element pośrodku membrany w centralnym głośniku.

Sony HT-A5000 oferuje jednak wyraźnie lepszą jakość dźwięku przestrzennego, w tym naturalniejszy efekt odgłosów dobiegających z góry. Sceny dźwiękowe są przy tym szersze nie tylko w pionie, lecz także w poziomie. Z kolei dzięki kopułkom wysokotonowym, brzmienie wysokich tonów jest bardziej otwarte. Niskie tony są z kolei bardziej rozciągnięte, co potwierdzają pomiary dźwięku. Podczas gdy bas w modelu A3000 schodzi do około 62 Hz, to w soundbarze A7000 – aż do 48-49 Hz.