Nowy telewizor – słowniczek pojęć
Nowoczesne telewizory oferują wiele przydatnych funkcji. Łatwo jednak zagubić się w technicznej terminologii używanej do opisywania ich możliwości.
Smart TV
Mianem Smart TV określa się inteligentne telewizory, które umożliwiają korzystnie nie tylko z usług świadczonych przez nadawców telewizji, ale także z tych, dostępnych za pośrednictwem Internetu. Telewizory tego typu pozwalają na wygodne odtwarzanie multimediów dostępnych na platformach VOD, takich jak Netflix czy HBO GO. Ten sposób oglądania wideo powoli zastępuję tradycyjną telewizję – zwłaszcza w grupie najmłodszych odbiorców. Ponadto użytkownicy Smart TV mogą korzystać z aplikacji takich YouTube, Spotify czy Deezer.
Rozwiązania stosowanie w Smart TV umożliwiają łatwą komunikację z innymi urządzeniami. Za pośrednictwem domowej sieci Wi-Fi możesz błyskawicznie przesłać obraz z laptopa czy telefonu na ekran telewizora. Inteligentne telewizory pozwalają swoim użytkownikom na przeglądanie stron internetowych czy korzystanie z serwisów społecznościowych, takich jak Facebook, jednak na tym polu jak na razie nie są w stanie zastąpić smartfonów czy laptopów.
HDMI
HDMI, czyli High Definition Multimedia Interface, to cyfrowe złącze o bardzo wysokiej przepustowości, które wykorzystywane jest do przesyłania nieskompresowanego obrazu i dźwięku. Rozwiązanie to stosowane jest w większości nowych urządzeń dostępnych na rynku i umożliwia przesyłanie sygnału audio i video bez utraty jakości. Najnowsza wersja tego standardu, czyli HDMI 2, umożliwia transmisję obrazu w rozdzielczości 4K z prędkością 60 kl./s. Za pomocą łącza HDMI do telewizora podłączyć możesz inne urządzenia: odtwarzacz płyt DVD lub Blu-ray, dekoder telewizji, laptopa, kamerę czy konsolę do gier.
Dzięki temu, że interfejs HDMI pozwala na transmisję dwukierunkową, za jego pośrednictwem telewizor możne nie tylko odbierać sygnał, ale również go wysyłać. Umożliwia to podłączenie telewizora do głośników kina domowego. Większość telewizorów wyposażonych jest w dwa lub trzy złącza HDMI. Przed dokonaniem zakupu warto zastanowić się, ile urządzeń planujesz podłączyć do telewizora.
Rozdzielczość HD
Rozdzielczość ekranu to jeden z najważniejszych parametrów, na który warto zwrócić uwagę, wybierając telewizor. Termin ten określa liczbę pikseli, która może zostać wyświetlona przez urządzenie. Ten parametr zapisuje się według schematu (Y × Z), gdzie Y oznacza liczbę linii pikseli wyświetlanych w poziomie, a Z – w pionie. Większa liczby pikseli przekłada się na lepszą jakość obrazu. Większość telewizorów dostępnych na rynku oferuje obraz w standardzie HD, czyli High Definition. Umożliwia on wykorzystanie dwóch rozdzielczości: 1280 × 720 (720i lub 720p) oraz 1920 × 1080 pikseli (1080p – Full HD, lub 1080i).
Obraz w rozdzielczości HD jest obecnie obowiązującym standardem – w Polsce dostępnych jest ponad 150 stacji telewizyjnych oferujących programy, seriale, filmy i transmisje sportowe w takiej jakości. Wśród kanałów wyświetlających materiały w rozdzielczości HD znajdują się m.in.: TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVN HD czy Polsat HD. Ogromny wybór wideo w rozdzielczości HD dostępny jest również on-line: na platformie YouTube i w ofercie serwisów VOD, takich jak Netflix, HBO Go czy Show Max. Rejestrowanie obrazu w takiej rozdzielczości oferują praktycznie wszystkie nowsze aparaty i kamery cyfrowe, a także smartfony i tablety.
Ultra HD i HDR
Ultra HD to standard będący następcą HD. Telewizory obsługujące tę technologię są w stanie wyświetlić obraz w rozdzielczości 3840 × 2160 pikseli, czyli cztery razy większej niż Full HD (1920 × 1080 pikseli). Telewizory UHD gwarantują niezwykle ostry i bogaty w szczegóły obraz. W Polsce dopiero pojawią się pierwsze kanały oferujące programy w tej rozdzielczości, zdecydowanie więcej treści w jakości UHD dostępnych jest on-line. Materiały wideo w tej rozdzielczości znajdziesz chociażby w ofercie serwisów streamingowych, takich jak Netflix czy Amazon.
Filmy i seriale w tej rozdzielczości dostępne są również na płytach Ultra HD Blu-ray, które są następcą dysków Blu-ray. Jeżeli szukasz niepowtarzalnych wizualnych wrażeń, zainteresować Cię mogą telewizory, które oprócz rozdzielczości Ultra HD oferują również obraz w trybie HDR (High Dynamic Range). Tryb HDR w połączeniu z rozdzielczością Ultra HD pozwala uzyskać zaskakująco realistyczny obraz o wyrazistych, czystych barwach. Obraz HDR cechuje nieosiągalna do tej pory rozpiętość barw i doskonały kontrast, czyli różnica pomiędzy czernią a bielą.
Matryca i częstotliwość odświeżania
Wybierając telewizor, warto również zwrócić uwagę na to, w jaki typ matrycy został wyposażony dany model. Obecnie na rynku najczęściej spotykane są dwa typy matryc: LCD oraz OLED. Którą z nich wybrać? Telewizory wyposażone w matrycę LCD to dobre rozwiązanie dla osób, które dysponują ograniczonym budżetem i poszukują dobrego sprzętu w przystępnej cenie. Warto pamiętać, że matryce LCD dzielą się na dwa podtypy: IPS i VA. W porównaniu do matryc IPS matryce VA oferuję lepszy kontrast obrazu. Telewizory wyposażone w matryce OLED sprostają oczekiwaniom bardziej wymagających widzów. Ta technologia zapewnia wierne odwzorowanie kolorów, doskonały kontrast i zachwycającą głębię czerni. Co więcej, urządzenia z matrycą OLED są znacznie cieńsze i lżejsze od tych z matrycą LCD.
Telewizory wyposażone w matryce OLED umożliwiają również pełne wykorzystanie możliwości oferowanych przez wspomnianą już technologię HDR. Ważnym parametrem, który warto wziąć pod uwagę podczas zakupów, jest również częstotliwość odświeżania ekranu – od niej zależy płynność obrazu widocznego na ekranie. Niska częstotliwość odświeżania może spowodować, że podczas wyświetlania dynamicznych scen, typowych dla transmisji rozgrywek sportowych czy filmów akcji, dostrzegalny będzie efekt smużenia. Aby uniknąć takich niedogodności, należy wybrać urządzenie, którego częstotliwość odświeżania wynosi minimum 100–120 Hz.
Warto przeczytać
Eksperci Sony
doświadczenie na rynku RTV