Nie ma dla Ciebie piękniejszego widoku niż mgła, unosząca się o świcie nad rozlewiskiem? Potrafisz spędzić długi czas w bezruchu, wyczekując idealnego momentu na naciśnięcie migawki?
Jeśli na swoim wyposażeniu masz korpus bezlustrowy i potrzebujesz obiektywu z mocowaniem typu E, jesteś we właściwym miejscu. Sprawdź, jaki obiektyw najlepiej spełni Twoje oczekiwania.
Jeśli zastanawiasz się, jaki obiektyw do krajobrazu sprawdzi się najlepiej, uwzględnij ten o szerokim kącie. Zawodowcy chętnie wybierają go ze względu na duże możliwości uchwycenia przestrzeni. Jest to cecha szczególnie pożądana wtedy, gdy stojąc nad wodą chcą uchwycić jak najwięcej brzegów akwenu. Jednym z polecanych obiektywów szerokokątnych jest model SEL24F18Z, przeznaczony z myślą o korpusach z mocowaniem typu E. Cechą szczególną, cenioną przez fotografów, jest zachowanie ostrości w całym kadrze. Rozwiązanie idealne dla tych, którzy chcą zachować jak najwięcej szczegółów przestrzeni. Sprawny system autofocus sprawdzi się w przypadku tych krajobrazów, które cechuje spora dynamika i ruch. W takich sytuacjach pożądane jest szybkie skupienie na kadrze, na przykład z płynącymi obiektami. Brak skoków i zakłóceń sprzyja stabilnemu obrazowi, zwłaszcza przy długim czasie naświetlania i pracy z samowyzwalaczem.
Obiektyw Carl Zeiss® 24 mm F1,8 ZA świetnie sprawdzi się nie tylko do zdjęć, ale i filmowania przyrody. Wygodna w użytkowaniu obudowa pozwala na precyzyjną regulację pierścienia. Powłoka Zeiss T sprzyja zniwelowaniu refleksów, występujących przy bardzo intensywnym dziennym świetle. Ten i wiele innych obiektów znajdziesz w naszym sklepie, w kategorii obiektywy.
Jeśli interesują Cię uniwersalne i wielozadaniowe rozwiązania, podczas zakupu weź pod uwagę obiektyw z 10-krotnym zoomem optycznym SEL24240. Zmienna ogniskowa o zakresie od 24 do 240 mm pozwoli uchwycić zarówno scenerię w całej okazałości, jak również uzyskać atrakcyjnej fotografii po zmniejszeniu odległości od obiektu – bez jakichkolwiek zniekształceń. 10-krotny zoom daje duże możliwości uchwycenia detali (takich jak szczyty gór, odległe rzeki). Przy umiejętnym wykorzystaniu ogniskowej i przysłony można uzyskać interesujące efekty rozmycia tła i wydobycia przyciągających uwagę elementów.
Ze względu na zastosowani stabilizatora obrazu Optical SteadyShot (OSS) użycie statywu może zostać wyeliminowane, co jest szczególnie pożądane w przypadku osób, będących w ciągłym ruchu czy robiących zdjęcia nocą. Obiektyw świetnie się sprawdza przy wykonywaniu fotografii z ręki – nawet przy dużej ogniskowej. Możesz być spokojny o zachowanie ostrości na swoich zdjęciach. Dodatkowym atutem modelu SEL24240 jest szczelna obudowa, chroniąca przed wnikaniem zanieczyszczeń i wilgoci. Z tego też względu obiektyw świetnie się sprawdza w codziennej pracy pejzażysty.
Jeśli nie możesz zdecydować się na obiektyw kupowany z myślą wyłącznie o krajobrazach, możesz sięgnąć po bardziej uniwersalne rozwiązanie w postaci modelu SEL18200LE. Zmienna ogniskowa o rozpiętości 18 - 200 mm umożliwia uchwycenie pełni obrazu, zarówno w szerszym kącie krajobrazu, jak i węższych kadrach, stosowanych na co dzień. 11-krotny zoom, stabilizator Optical SteadyShot i szybki autofokus czynią go świetnym wyborem na długie plenery fotograficzne. A gdy zechcesz przetestować robienie zdjęć z innej perspektywy, ten model sprawdzi się również do wykonywania ujęć makro w odległości od 0,5 metra wzwyż. Obiektyw może być dobrym wyborem także wtedy, gdy planujesz kręcić różnego rodzaju filmy w jakości HD. Opcja ręcznej regulacji ostrości wpływa pozytywnie na możliwość korekty ostrości po to, aby uzyskać pożądany efekt na zdjęciu.
Stosując kilka tych zasad, uzyskasz lepsze fotografie. O tym pamiętaj, wychodząc w plener:
Wybierając swoje ujęcie, traktuj je jak przemyślaną kompozycję. Uwzględnij dobór tego, co jest pierwszym, a co drugim planem. Postaraj się wyeksponować szczególnie pierwszy plan. Kadr najlepiej dzielić zgodnie z zasadą trójpodziału.
Niezależnie od czasu naświetlania, zadbaj o stabilność. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest korzystanie ze statywu oraz aktywacja migawki samowyzwalaczem lub wężykiem.
Każdy krajobraz wygląda inaczej – w zależności od pory dnia. Weź to pod uwagę – nie tylko podczas doboru obiektywu, ale także godzin, w których zamierzasz pracować. Kierowanie obiektywu w daną stronę rano może być idealne, a w południe dać efekt w postaci prześwietlonego zdjęcia.
Zawsze stosuj jak najniższe ISO, zwłaszcza jeśli aparat spoczywa na statywie.
Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!