Wykorzystując telewizor o przekątnej co najmniej 70 cali, określenie każdego niemal pomieszczenia jako „domowa sala kinowa” jest jak najbardziej właściwe. Ekran w takim telewizorze ma ponad 1,5 metra szerokości i niemal metr wysokości. Co więcej, jeśli wyświetla obraz w wysokiej rozdzielczości i jest wyposażony w specjalne technologie zapewniające niezapomniane doświadczenia podczas seansu, wrażenia mogą być równie ekscytujące, jak w prawdziwym kinie.

Czy telewizor jest synonimem domowego centrum rozrywki? Bez wątpienia. W większości przecież przypadków jest głównym elementem domowej rozrywki, nie tylko w przenośni, ale dosłownie. Nabiera to większego znaczenia, gdy staniemy przed imponującym rozmiarem ekranu. Docenimy wtedy potęgę i magię rozrywki, trzeba jednak zapewnić tym gabarytom odpowiednią przestrzeń. Przyjmuje się, że optymalna odległość między miejscem, z którego będziemy oglądać telewizję, a urządzeniem, powinna wynosić:
  • dla telewizorów o rozdzielczości Full HD i przekątnej matrycy 70 cali - ok. 3 m,
  • dla telewizorów o rozdzielczości Full HD i przekątnej matrycy 75 cali - ok. 3,15 m,
  • dla telewizorów o rozdzielczości 4K Ultra HD lub 8K i przekątnej matrycy 70 cali - ok. 1,47 - 3 m,
  • dla telewizorów o rozdzielczości 4K Ultra HD lub 8K i przekątnej matrycy 75 cali - ok. 1,58 - 3,15 m.
Telewizory o dużych rozmiarach nie są więc zarezerwowane tylko dla wielkich, przestronnych salonów. Przy odpowiednim doborze technologii i odpowiedniej aranżacji wnętrza, pozwalają one też na komfortowe seanse nawet w niewielkich pomieszczeniach.
Odległość od ekranu to nie wszystko
Rozważając zakup telewizora o przekątnej powyżej 70 cali, trzeba pamiętać o jeszcze jednej zasadzie: ustawieniu telewizora przed widzem. W idealnym środowisku środek ekranu znajduje się na wysokości lub lekko poniżej oczu widza. Dzięki temu nie odczujemy zmęczenia podczas seansu, a całe ciało będzie mogło przyjąć zrelaksowaną, wygodną i komfortową pozycję. Jeśli zawiesimy telewizor wysoko na ścianie (np. nad wysoką komodą) lub ustawimy zbyt nisko na podłodze, po krótkim czasie możemy doświadczyć dyskomfortu, bólu szyi i pleców. Jak zamontować telewizor w sypialni, przeczytasz tutaj.
Aranżując pokój z uwzględnieniem w nim telewizora, trzeba też pamiętać, aby nie stawiać go blisko źródła ciepła (grzejnik, kominek). Urządzenie może się wtedy szybko nagrzewać i nie działać prawidłowo. I jeszcze jedna ważna zasada. Jeśli miejsce, gdzie możemy postawić telewizor, jest na wprost okna, wybierzmy urządzenie o większym kontraście i jasności ekranu.
Telewizory Sony powyżej 70 cali
Wśród telewizorów Sony dostępne są takie o przekątnej ekranu 75 i 77 cali. W zależności od modelu zostały w nich użyte procesory Cognitive Processor XR™, 4K HDR Processor X1™ lub 4K X-Reality PRO™ i różne typy podświetlenia. Ich różnorodność pozwoli dopasować odpowiedni odbiornik do każdego pomieszczenia. Oto propozycja telewizorów powyżej 70 cali:
  1. Sony BRAVIA KD-75X75WL
Minimalizm na zewnątrz, wielka moc wewnątrz. Tak w skrócie można opisać telewizor Sony BRAVIA KD-75X75WL. Przekątna ekranu, przy niewielkiej grubości bez podstawy 7,2 cm to aż 75 cali, czyli 190,5 cm. Warto dodać, że w tym telewizorze Sony podstawę można ustawić w dwóch pozycjach: standardowej z miejscem na soundbar lub wąskiej dla mniejszych mebli.
BRAVIA KD-75X75WL jest wyposażony w zaawansowany procesor obrazu X1. Wykorzystano w nim też najnowocześniejszą technologię HDR Dolby Vision® i technologię dźwięku Dolby Atmos®, które kojarzone z największymi salami kinowymi, pozwalają wznieść doświadczenia z domowego seansu na wyższy poziom. Zestaw zapewniających czysty, wyraźny dźwięk głośników X-Balanced docenią też gracze, dla których głęboki, dynamiczny i przestrzenny dźwięk jest niezwykle ważny. Dla graczy przewidziano też inne funkcje: tryb Auto Low Latency w standardzie HDMI 2.1, który zapewnia płynną rozgrywkę, a także funkcję Auto HDR Tone Mapping sterujący automatycznie jakością sygnałów HDR, aby żaden detal ukryty w cieniu nie umknął uwadze gracza.
  1. Sony BRAVIA KD-75X85K
BRAVIA KD-75X85K to 100Hz, 75-calowy telewizor Sony z procesorem obrazu 4K HDR Processor X1. Wyświetlany obraz jest wyraźny, ma wysoki kontrast i realistyczną głębię. Szeroki zakres barw w połączeniu z algorytmem, który dopasowuje: nasycenie i jasność sprawiają, że obraz jest ostry i wygląda naturalnie. Częstotliwość odświeżania w tym modelu telewizora Sony wynosi 100 Hz, więc nawet najbardziej dynamiczne sceny sportu lub najbardziej wartkie filmy akcji wyglądają płynnie z zachowaniem wszystkich detali. Podobnie jak w modelu BRAVIA KD-75X75WL, tutaj też zastosowano szereg technologii dedykowanych graczom.
  1. Sony BRAVIA XR-75X90L
Sony BRAVIA XR-75X90L to telewizor o przekątnej ekranu 75 cali. Zastosowano w nim podświetlenie strefowe Full Array LED, czyli technologię tworzącą wysoki kontrast i jasność obrazu poprzez precyzyjne sterowanie diodami LED. Telewizor jest wyposażony w Procesor Cognitive Processor XR™ z technologią XR Motion Clarity™. Dzięki temu jest w stanie analizować ruch w obrębie kilku klatek i zapewniać płynny, wyraźny i ostry obraz.
Skoro szukamy idealnego telewizora do domowej sali kinowej, BRAVIA XR-75X90L z trybami Creator Calibrated Mode i technologiami IMAX Enhanced oraz Dolby Vision/Atmos® zapewni doświadczenia jak z prawdziwego kina lub sali koncertowej.  Oprócz niezwykłej jakości obrazu system Acoustic Multi-Audio™ z 2 dodatkowymi głośnikami wysokotonowymi, dopasuje dźwięk do miejsca, gdzie dzieje się akcja na ekranie.
  1.  Sony BRAVIA XR-75X94K
Telewizory Sony wyposażone w procesor Cognitive Processor XR pracują w oparciu o inteligencję poznawczą. Oznacza to, że naśladują sposób „widzenia” i „słyszenia” człowieka, aby wrażenia podczas seansu były możliwie najbardziej wciągające, naturalne i zgodne z zamysłem twórcy rozrywki. Obraz jest na bieżąco analizowany i oczyszczany, aby nic nie zakłócało doświadczenia z zanurzania się w historię opowiadaną na ekranie. Tak dzieje się w modelu BRAVIA XR-75X94K o przekątnej ekranu 75 cali.
Podświetlenie Full Array LED w telewizorze Sony BRAVIA XR-75X94K strefowo steruje podświetleniem, aby głębia i kontrast były jak najbardziej naturalne. Należy dodać, że telewizor wyświetla ponad miliard barw i zapewnia naturalne przejścia tonalne. Dzięki technologii XR HDR Remaster: kolorystyka, nasycenie, jasność, wektor ruchu, przepustowość i inne parametry są na bieżąco korygowane. Podobnie jak wspomniany wyżej model, BRAVIA XR-75X94K również został wyposażony w technologię Acoustic Multi-Audio™ i głośniki wysokotonowe. Dzięki nim dźwięk dobiega z tego miejsca na ekranie, gdzie toczy się akcja.
  1. Sony BRAVIA 77 cali XR-77A84K | OLED | 4K Ultra HD
Sony BRAVIA XR-77A84K to telewizor z imponującym, 77 calowym ekranem OLED. Ekran OLED tego modelu tworzy nieskończony kontrast, głębokie czernie i wierną rzeczywistości kolorystykę obrazu. Wykorzystane w nim technologie to wspomniany powyżej procesor Cognitive Processor XR™, wyświetlacz XR Triluminos Pro, XR HDR Remaster czy interpolacja XR 4K. W połączeniu z innymi systemami, odpowiadającymi zarówno za najwyższą jakość obrazu, jak i dźwięku, ten telewizor z pewnością pozwoli poczuć się jak w kinie. Jak każdy model Sony OLED, wyposażony jest w unikalną technologię Acoustic Surface Audio+. Jest to lekko wibrująca matryca, która zamienia cały ekran w głośnik. Ambient Optimization i wbudowane czujniki światła automatycznie dostosują obraz i dźwięk do warunków w pomieszczeniu.
  1. Sony BRAVIA XR-77A95L | QD OLED | 4K Ultra HD
Sony BRAVIA XR-77A95L jest flagowym telewizorem Sony z nowej linii produktowej na 2023 rok, wyposażonym w najnowocześniejszy ekran OLED – QD OLED. To najjaśniejszy i najbardziej „kolorowy” ekran OLED, jaki kiedykolwiek wprowadzono do oferty Sony. Nowy panel QD-OLED, oparty na technologii kropek kwantowych, ma niemal dwukrotnie większą jasność w porównaniu do konwencjonalnego telewizora OLED, a technologia XR Triluminos Max zapewnia niezwykle realistyczne odcienie i barwy. Za tę niebywałą jakość odpowiada procesor XR. Wyposażony w inteligencję poznawczą „rozumie”, jak widzimy i słyszymy w prawdziwym życiu. Na przykład rozpoznaje, gdzie będzie skupiać się nasza uwaga w scenie, i jaki rodzaj akustyki towarzyszy akcji na ekranie. Dzięki temu złożonemu poziomowi „zrozumienia” A95L wiernie odtworzy realistyczne sceny z historią kreowaną wokół widza. Jak w każdym telewizorze Sony OLED zastosowano technologię Acoustic Surface Audio +, która zamienia ekran w głośnik. Dźwięk jest bezpośrednio połączony z tym, co dzieje się na ekranie, więc cała rozrywka jest bardziej wiarygodna i wciągająca. Urzekające jest również wzornictwo tego modelu, delikatne w formie, z niezwykle smukłą, aluminiową ramką, która pewnie trzyma w ryzach imponującą jakość obrazu wzbogaci z pewnością w wystrój każdego wnętrza.
Jakość A95L potwierdziła 19-sta edycja testów TV Shootout przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych. Model ten otrzymał miano Króla wśród telewizorów 4K w 2023 roku
"the King of 4K TV for the 2023 Model Year"! https://www.flatpanelshd.com/news.php       
https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1696230265
Aby sprawdzić szczegółową specyfikację wymienionych modeli albo zapoznać się z pełną ofertą telewizorów Sony, zajrzyj na stronę: https://scentre.pl/lista/sony/telewizory.html.