Telewizor to centrum domowej rozrywki. Za jego pośrednictwem można oglądać już nie tylko kanały telewizyjne, ale również serwisy streamingowe, Netflix, HBO Go, a także grać w najnowsze gry na konsolach.


Współczesne telewizory są zatem o wiele bardziej złożonymi urządzeniami, niż sprzęt sprzed jeszcze kilkunastu lat – pomimo tego, że na pierwszy rzut oka różnica jest znikoma. Czym kierować się kupując nowy model? Jakie parametry i możliwości powinny być kluczowe, a które mają drugorzędne znaczenie? Czyli krótko – jak wybrać dobry telewizor? Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym przez nas poradnikiem zakupowym.

Jaki kupić telewizor? - pytania pomocnicze

Pytanie dotyczące tego, jaki kupić telewizor jest bardzo ogólne i na tak postawione niezwykle trudno jest dać jednoznaczną i dobrą odpowiedź. Wszystko dlatego, że wybór każdego sprzętu, w tym również telewizora, trzeba dostosować przede wszystkim do własnych oczekiwań, ale również możliwości finansowych czy lokalowych. Stąd też odpowiedź na pytanie, który telewizor jest dobry, a który nie, dla każdego będzie nieco inna. Żeby nieco zawęzić wybór, warto wskazać kilka pytań pomocniczych, które powinny ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji. Jakie to pytania?

  • Jak duży powinien być telewizor?
  • W jakiej technologii powinna być wykonana matryca telewizora?
  • Czy zdecydować się na telewizor 4K, czy wystarczy FullHD?
  • Czy powinien być to SmartTV, czy dostęp do dodatkowych funkcji internetowych jest niepotrzebny?
  • Jakie i ile gniazd powinien posiadać telewizor?

Na koniec nie można zapomnieć też o maksymalnym budżecie, więc pytanie – „Ile mogę zapłacić za telewizor?” jest również istotne, choć wynika ona po części z odpowiedzi na wyżej wymienione pytania. Poszukajmy teraz odpowiedzi na wyliczone zagadnienia.

Jak duży powinien być telewizor?

Podstawową kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę, szukając nowego telewizora jest jego wielkość, czyli przekątna ekranu. Tę należy dostosować do warunków, w jakich z telewizora się korzysta. Inny rozmiar należy wybrać do wielkiego salonu, a inny do niewielkiego pokoju lub sypialni. Na blogu Sony Center przygotowaliśmy szczegółowy artykuł omawiający zależność między odległością do telewizora, a jego przekątną. Tekst można znaleźć tutaj: Jak dobrać wielkość ekranu telewizora do wielkości pomieszczenia? 3 cenne wskazówki.

W dużym skrócie można jednak napisać – co jest dość oczywiste – że im większa odległość, tym większy telewizor. Jego rozmiar trzeba jednak dostosować również do jego rozdzielczości. Im jest ona wyższa (na przykład w telewizorach 4K), z tym mniejszej odległości można oglądać obraz bez utraty szczegółowości czy efektu ziarnistości.

Warto pamiętać też, że wzory, które można znaleźć w internecie na obliczenie optymalnej wielkości telewizora do odległości oglądania, są tylko szacunkami ze sporym przybliżeniem. W związku z tym, jeśli komuś wyjdzie, że najlepszym rozwiązaniem będzie telewizor 55-calowy, ale uzna, że chce większy, na pewno nie będzie to w żadnej mierze problemem.

Telewizor Sony 65 cali KD-65XG9505

W jakiej technologii wybrać telewizor - OLED czy LED?

Czas wejść nieco bardziej w zagadnienia techniczne, czyli technologię wykonania matrycy. Obecnie na rynku są dwa dominujące rozwiązania, czyli OLED oraz LED. Pomimo podobnej nazwy są one jednak całkowicie różne  i oferują inne możliwości.

OLED to rozwiązanie dla użytkowników, którzy stawiają jakość obrazu ponad wszystko. W tej technologii, każdy piksel obrazu świeci niezależnie, może też przestać świecić całkowicie. W praktyce oznacza to, że telewizor OLED może uzyskać niemal nieskończony kontrast, a także idealną czerń. Również kolory są bardziej nasycone i żywe. Jest to jednak technologia droższa.

Przeczytaj też: Różnice pomiędzy LED a OLED

Telewizory LED są zdecydowanie popularniejsze. Obraz jest w nich podświetlany świetlówkami LED (mogą być umieszczone wokół ekranu – tzw. LED Edge lub bezpośrednio pod nim – Direct LED). Ogólnie rzecz ujmując, telewizory LED mają niższy kontrast, a czerń w ich przypadku zawsze jest nieco jaśniejsza niż w OLED-ach. Jednak dzięki zastosowaniu różnych technologii i rozwiązań wspomagających również telewizory LED potrafią zachwycić jakością obrazu. Zwłaszcza jeśli wymienia się telewizor ze znacznie starszego modelu. Ich niezaprzeczalną zaletą jest niższa cena. Przy okazji wyboru technologii, warto upewnić się, że telewizor obsługuje też HDR (High-Dynamic Range). Dzięki temu jasność obrazu jest jeszcze większa, kolory są żywsze, a ekran telewizora potrafi wyświetlić więcej odcieni.

Telewizor 4K czy FullHD – co wybrać

Jeszcze niedawno rozdzielczość FullHD (1920x1080) uważana była za zupełnie wystarczającą we współczesnych telewizorach. Jednak od pewnego czasu bardzo trudno znaleźć jest modele z nowej oferty inne niż z rozdzielczością 4K (3840×2160). Nawet pomimo tego, że stacje telewizyjne dość rzadko nadają obraz w takiej jakości. W praktyce oznacza to, że zakup telewizora FullHD jest obecnie trudnym zadaniem – przede wszystkim dlatego, że modele w takiej rozdzielczości są najczęściej małe (do 32 cali), lub starsze, które nie sprzedały się w roku swojej premiery.

Telewizor 4K to obecnie w zasadzie jedyny rozsądny wybór – i od razu trzeba podkreślić, że jest to wybór dobry. Jak już było wspomniane, kanały telewizyjne rzadko nadają w takiej rozdzielczości. Bez trudu jednak materiały w 4K można znaleźć na Netflixie czy YouTube. Poza tym rozdzielczość tę obsługują również nowoczesne konsole – PlayStation 4 i nadchodząca wielkimi krokami PlayStation 5.

Z czasem również telewizje przejdą z HD na 4K.

Telewizor Sony OLED 65 cali A89 KD-65A89

Smart TV - przydatna funkcjonalność czy zbędny gadżet?

Nie ma się co oszukiwać – telewizor bez funkcji Smart TV i bez podłączeni go do internetu to obecnie urządzenie z bardzo ograniczoną funkcjonalnością. W związku z tym SmartTV należy rozpatrywać jako obowiązkową funkcjonalność, a nie zbędny dodatek. To dzięki niej można korzystać z platform streamingowych jak Netflix, HBO Go, Amazon Prime czy innych, to również one dają dostęp do YouTube’a, Spotify i innych podobnych serwisów.

Dzięki nim użytkownicy nie są skazani jedynie na to, co oferuje klasyczna telewizja – wręcz przeciwnie. Sami mogą dowolnie kształtować własną ramówkę i wybierać programy, filmy i rozrywkę, które naprawdę chcą oglądać, a nie te, które serwują stacje telewizyjne. Coraz większa liczba nadawców rozumie, że widz chce mieć większy wybór – ten umożliwia mu właśnie SmartTV. Przez to też zwiększają swoją ofertę VoD (Video on Demand – wideo na życzenie), dostępną właśnie w internecie i na telewizorze za pośrednictwem SmartTV.

Dobry telewizor - ile gniazd i jakich powinien posiadać?

Na koniec kwestia często pomijana, a niezwykle istotna, czyli rodzaj gniazd i złączy w telewizorze. Po pierwsze, trzeba zwrócić uwagę na liczbę gniazd HDMI. Podstawowe modele mają najczęściej 2 lub 3 gniazda. Jeśli jednak ktoś korzysta z dekoder, odtwarzacza blu-ray i na przykład konsoli lub dwóch – może okazać się, że potrzeba ich cztery. Lepiej więc wybrać telewizor z taką właśnie liczbą.

Druga kwestia to wyjścia audio. Większość współczesnych telewizorów można połączyć z zestawami hifi za pośrednictwem cyfrowego kabla optycznego. Jednak nie każdy wzmacniacz (zwłaszcza starszy) ma wejście cyfrowe tylko analogowe chinche. W takim wypadku warto od razu kupić odpowiednią przejściówkę, aby zaraz po podłączeniu nowego sprzętu cieszyć się wysoką jakością dźwięku.

Telewizor Sony 55 cali 4K HDR KD-55XF9005 z funkcją Smart TV i systemem AndroidTV

Wiele nowych telewizorów nie ma też wyjścia na słuchawki (jack lub mini-jack). Zamiast tego oferują łączność za pośrednictwem technologii Bluetooth. Jest ona bardziej uniwersalna i umożliwia na przykład podłączenie do telewizora również małej klawiatury, która ułatwia obsługę funkcji SmartTV, smartfona czy innego sprzętu.

Na koniec warto zwrócić jeszcze uwagę na łączność z internetem. Na rynku wciąż są telewizory, które do sieci można połączyć jedynie kablem ethernetowym. Znacznie wygodniejsza jest łączność Wi-Fi, która nie wyklucza użycia kabla – ten z kolei ma wyższą stabilność połączenia. Warto jednak mieć w tej materii wybór.

Jak wybrać dobry telewizor? Znajdziesz go w ofercie Sony Center!

Zakup telewizora to z jednej strony prosta sprawa – wybór jest duży, ceny również zachęcają. Z drugiej strony ogrom możliwości, który stoi przed każdym konsumentem może wprost przyprawić o zawrót głowy. Dzięki naszemu poradnikowi oraz atrakcyjnej ofercie telewizorów Sony dostępnych w sklepie Sony Center wybór z pewnością będzie przemyślany, łatwiejszy, a także bardziej satysfakcjonujący!