Masz ciekawe zdjęcia na telefonie, które chcesz pokazać znajomym podczas domowej imprezy, albo planujesz włączyć prezentację na firmowe spotkanie, a Twój laptop odmówił posłuszeństwa? Dowiedz się jak udostępnić ekran z telefonu na TV i zwiększ możliwości swojego smartfona. Podłączenie nowoczesnego urządzenia do telewizora nie jest wcale skomplikowane. Wystarczy kilka chwil, aby przenieść obraz na duży ekran TV.

Współczesne telewizory dają naprawdę duże pole do działania – również w przypadku podłączenia ze smartfonami. Podłączenie telefonu do telewizora wymaga kilku minut działania. Niekiedy nie będzie nawet konieczności stosowania dodatkowych przewodów. Poznaj najlepsze rozwiązania, które ułatwiają łączenie udostępnienie ekranu ze smartfona na TV.

Czy każdy telefon można podłączyć do każdego telewizora?

Po co podłączać telefon do telewizora? Dzięki temu zwiększasz możliwości smartfona. Ułatwi to wyświetlanie zdjęć czy filmów i prezentowanie ich znajomym lub rodzinie. Zastosowanie to sprawdzi się także w pracy. Podłączając telefon do TV, możesz podzielić się innymi prezentacją firmową, połączyć się na telekonferencję lub (przy wykorzystaniu specjalnego rodzaju klawiatur na Bluetooth®) pracować. Wygodniej będzie też przeglądać strony internetowe czy oglądać materiały wideo na Youtube. Poza tym możesz wykorzystać też smartfon jako pilot do TV.

Jeżeli chcesz połączyć telewizor z telefonem bezprzewodowo, Twój TV musi mieć system Smart TV, obsługujący różnego rodzaju systemy łączności. Z nowoczesnymi smartfonami możesz połączyć się wtedy, wykorzystując Bluetooth®, Wi-Fi albo inny standard, obsługiwany przez te urządzenia. W przypadku starszego typu odbiorników niezbędny będzie dodatkowy przewód HDMI z dedykowaną pod smartfon końcówką. Nie ma natomiast znaczenia, jaki rodzaj telefonu posiadasz. Każdy współczesny smartfon można podłączyć do TV. Nie wymaga to zaawansowanej wiedzy technologicznej.

Zobacz także: Jaki telewizor 85 cali wybrać? Porównanie telewizorów 85 cali

Jak udostępnić ekran z telefonu na TV? Oto najprostsze sposoby

Jak udostępnić ekran z telefonu na TV? Możesz to zrobić przez dedykowany przewód lub poprzez kompatybilną łączność bezprzewodową. Wygodniej jest oczywiście połączyć smartfon z telewizorem bez stosowania kabli, jednak – jak wskazaliśmy powyżej, nie zawsze będzie to możliwe.

Przewód HDMI – telewizor i smartfon możesz połączyć przy pomocy przewodu standardu HDMI. Element powinien być z drugiej strony zakończony wejściem dedykowanym dla danego smartfona (np. USB-C czy micro-USB). Po podłączeniu przewodu z dwóch stron włącz na telewizorze odpowiednie źródło obrazu. W niektórych telefonach konieczne będzie natomiast włączenie funkcji udostępnienia obrazu.

  • Adaptery gamingowe – na rynku dostępne są specjalne adaptery, które ułatwiają przesyłanie obrazu i dźwięku wysokiej jakości. To urządzenia dedykowane graczom, którzy chcą grać w ulubione gry na dużym ekranie bez opóźnień w transferze sygnału z telefonu. System podłączenia podobny jest do standardowego przewodu HDMI.

  • Wi-Fi – nowoczesne telewizory i smartfony mogą łączyć się, też poprzez system Wi-Fi. Sposób połączenia jest analogiczny do Bluetooth®. W telefonie wybierz opcję udostępnienia ekranu przez Wi-Fi i podłącz ją z telewizorem. Funkcję znajdziesz najczęściej w wyborze źródeł wyświetlania obrazu. Wi-Fi daje bardzo duże możliwości. Może z powodzeniem przesyłać dźwięk i obraz.

  • Dedykowane aplikacje Smart TV – do podłączenia smartfona możesz wykorzystać specjalne aplikacje, które ułatwiają przesyłanie obrazu i dźwięku. Należy do nich np. Chromecast, Miracast czy Kopia ekranu. Zainstaluj dedykowane oprogramowanie na telefonie i włącz je. Aktywuj odpowiednią opcję na telewizorze. Z listy urządzeń na smartfonie wybierz swój sprzęt TV. Po chwili na ekranie odbiornika powinien pojawić się obraz z pulpitu telefonu.

UWAGA!

Technologia Bluetooth® nie daje możliwości przesyłania obrazu. System umożliwia transferowanie plików na dysk Twojego telewizora lub dźwięku. Sprawdzi się więc m.in. do słuchania muzyki. Jeżeli zależy Ci na pokazaniu obrazu, konieczne jest zastosowanie przewodu lub technologii Wi-Fi.

Zobacz także: Jak nagrać film na YouTube smartfonem?

Jak udostępnić ekran telefonu na telewizorze mając smartfon z iOS i Androidem?

Czy jest różnica między udostępnianiem ekranu na telefonie z systemem iOS i Android? W przypadku urządzeń marki Apple możesz skorzystać z podłączenia przy pomocy specjalnego adaptera HDMI (z końcówką dla telefonów iPhone), Bluetooth® lub Wi-Fi. Jeżeli chcesz skorzystać ze specjalnej aplikacji, Twój telewizor musi być kompatybilny z funkcją AirPlay lub Mac.

Podłączenie smartfona z Androidem jest możliwe z kolei poprzez większą liczbę aplikacji np. Chromecast, ale sposób jest podobny. Nie ma więc większej różnicy co do tego, jak udostępnić ekran z telefonu na TV.

Zobacz także: Apple TV na telewizorze Sony?

Jak udostępnić obraz z telefonu na telewizor? Podsumowanie

Jak widzisz, udostępnienie obrazu z telefonu na TV nie jest skomplikowanym i czasochłonnym zadaniem. Wystarczy kilka chwil, aby poszerzyć możliwości własnego smartfona.

Pamiętaj, aby zawsze sprawdzić, czy obydwa urządzenia mogą ze sobą współpracować, a jeżeli nie – wybierz wysokiej jakości przewód HDMI lub adapter do podłączenia sprzętów.