Nowe modele smartfonów nie posiadają już wyjmowanych baterii, które jeszcze kilka lat wstecz były w telefonach standardem. Warto więc wiedzieć, jak dbać o baterię w smartfonie, aby służyła nam ona przez długi czas bez konieczności wymiany.

Zwróć uwagę na sposób ładowania
Jednym z podstawowych sposobów na przedłużenie żywotności baterii w smartfonie, jest jej prawidłowe ładowanie. Oznacza to, że:

 
  • nie należy rozładowywać telefonu do 0%;
  • optymalny moment, w którym warto podpiąć go do ładowania, to poziom ok. 20-30%;
  • smartfon najlepiej odłączać od ładowarki w momencie, gdy poziom baterii oscyluje w okolicach 80-90%.

Całkowite rozładowywanie oraz ładowanie telefonu do 100% może znacząco skrócić żywotność baterii. Jeśli nie chcesz, aby Twój smartfon rozładowywał się zbyt szybko, podczas poszukiwań konkretnego modelu zwracaj też uwagę na pojemność akumulatora. Jeśli chodzi o smartfony Xperia marki Sony – np. Sony Xperia 10 V czy Sony Xperia 1 V – jest to aż 5000 lub 4500 mAh. Pozwala ona na swobodne korzystanie z aplikacji w telefonie przez wiele godzin na jednym ładowaniu. A jak dbać o baterię w nowym telefonie już na samym początku jego użytkowania? W przypadku pierwszych telefonów komórkowych z akumulatorem kadmowym sugerowano się zasadą mówiącą, że nowy akumulator musi zostać całkowicie rozładowany, a następnie – naładowany do pełna. W nowych telefonach wykorzystuje się jednak zupełnie inne baterie litowo-jonowe – a to całkowicie zmienia sposób postępowania z nowo zakupionym urządzeniem.

Co ciekawe, w smartfonach z akumulatorem litowo-jonowym nie występuje tzw. efekt pamięci. Nie ma więc potrzeby formatowania baterii po zakupie nowego urządzenia.

Korzystaj z oryginalnych ładowarek
Zamienniki ładowarek dostępne zazwyczaj w znacznie niższych cenach, mogą prowadzić do szybszego uszkodzenia baterii w smartfonie. Warto więc zainwestować w sprawdzoną, oryginalną ładowarkę i korzystać z niej tak długo, jak to możliwe. Niekiedy nieoryginalne modele przyciągają użytkowników atrakcyjną kwotą czy możliwością szybszego ładowania, jednak w perspektywie czasu mogą zaszkodzić smartfonowej baterii. Lepiej raz przeznaczyć większą kwotę na sprzęt do ładowania niż za jakiś czas kupować nowy telefon z powodu uszkodzonego akumulatora.

Przyciemnij ekran
Chcąc zadbać o baterię w swoim telefonie i wpłynąć pozytywnie na jej żywotność, zmniejsz nieco jasność ekranu – o ile tylko pozwala Ci ona wówczas swobodnie korzystać z wszystkich funkcji urządzenia. Im jaśniejszy ekran, tym większe zużycie baterii. Średnie ustawienia ekranu mogą więc znacząco przedłużyć czas pracy telefonu na jednym ładowaniu. Jeśli chcesz, aby jasność ekranu zawsze sprzyjała komfortowemu użytkowaniu smartfonu, włącz opcję dostosowania jej do otoczenia. Mniejszy pobór energii zauważalny jest także po włączeniu tzw. trybu ciemnego.

Wyłącz nieużywany Internet
Na stan baterii w smartfonie może wpływać również stale uruchomiony Internet – zarówno WiFi, jak i transmisja danych od operatora – czy Bluetooth®. Jeżeli w danej chwili nie korzystasz z żadnego z tych łączy bezprzewodowych, lepiej je wyłączyć i uruchomić dopiero w momencie, w którym będą one potrzebne. Ta sama zasada dotyczy aplikacji korzystających z modułu GPS.

Nie przegrzewaj telefonu
Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o baterie smartfonu jeszcze na inne sposoby, zwróć uwagę na to, czy nie przegrzewasz swojego urządzenia. Może to bowiem skutkować szybszym zużyciem oraz utratą wydajności baterii. Warto więc zwracać uwagę na to, aby urządzenie nie leżało przez długi czas w nasłonecznionych miejscach – np. na parapecie czy balkonowym stole. Jest ono wówczas szczególnie narażone na nadmierne przegrzewanie. Chcąc unikać nagrzewania się telefonu, staraj się także ograniczać jego bardzo intensywne użytkowanie – jeśli czujesz, że jego temperatura zaczyna wzrastać, zrób sobie krótką przerwę. Warto pamiętać, że na stan akumulatora w telefonie mogą wpływać nie tylko zbyt wysokie, ale i zbyt niskie temperatury – z pewnością choć raz spotkałeś się z szybkim spadkiem poziomu baterii podczas spaceru w mroźny dzień.

Zapoznaj się z ofertą najnowszych smartfonów Xperia, wyposażonych w pojemne baterie i zaprojektowanych w nowoczesnym stylu. Wybierz model Sony, który spełnia Twoje oczekiwania, i ciesz się wydajną pracą, zaawansowanymi funkcjami oraz niezwykle wytrzymałym akumulatorem!