Historia współpracy Sony i Zeiss
Ponad 20-letnia współpraca firm Sony i Zeiss wyróżnia się pasmem sukcesów - rezultatem udanej relacji obu marek jest gama ponad 25 obiektywów Sony / ZEISS do aparatów z wymienną optyką.
Droga od mikroskopu do obiektywu
Firma Carl Zeiss AG może pochwalić się długą historią, sięgającą 1846 roku. Początkowo przedsięwzięcie działało jako zakład mechaniki precyzyjnej i przyrządów optycznych. Wtedy aktywności firmy skupiały się głównie na produkcji mikroskopów. Z biegiem lat zakład rozszerzał spektrum swojej działalności o kolejne dziedziny sztuki optycznej. W efekcie stał się jednym z wiodących producentów i stworzył rozpoznawalną globalnie markę.
Historia współpracy Sony z Zeissem rozpoczyna się pod koniec XX wieku. Dla Sony - potężnego gracza na szybko rosnącym rynku elektroniki użytkowej - był to przełomowy moment, który pozwolił mu z sukcesem wejść w segment profesjonalnych rozwiązań filmowo-fotograficznych. Ponad 170-letnie doświadczenie w dziedzinie produkcji wysokiej jakości sprzętu optycznego okazały się nieocenione i tak w 1995 roku Sony i Zeiss zawarły partnerstwo, które daje owoce do dziś.
Połączenie elektroniki Sony i optyki Zeiss
Obie firmy połączyły swoje podstawowe kompetencje, czego pierwszym efektem była zaprezentowana w 1996 roku kamera Handycam CCD-TR555, łącząca w sobie elektronikę od Sony i optykę od Zeiss. Kolejne wspólnie opracowane produkty to między innymi Distagon dla aparatu Cyber-Shot DSC-F55K (1999), wymienne obiektywy z mocowaniem A do lustrzanek Sony (2006) oraz z mocowaniem E do bezlusterkowców Sony (2011).
Cechą charakterystyczną dla współpracy Sony i Zeiss są obiektywy o zmiennej ogniskowej. W przypadku innych produktów, Zeiss udostępnia klientom wyłącznie obiektywy stałoogniskowe.
SEL czyli obiektywy z bagnetem E
W standardzie mocowania Sony E produkowane są uniwersalne obiektywy 16-70 mm F4 ZA OSS Vario-Tessar, czy popularne do aparatów pełnoklatkowych obiektywy FE 24-70 mm F4 ZA OSS Vario-Tessar i FE 16-35 mm F4 ZA OSS Vario-Tessar, gdzie Vario można rozumieć jako „variable focal length” – czyli zmienną ogniskową (zoom).
Pozostałe konstrukcje Zeiss dostępne w bagnecie E to między innymi Sonnar (SEL55F18Z, SEL24F18Z, SEL35F28Z), Distagon (SEL35F14Z) oraz Planar (SEL50F14Z).
Sonnar, Gauss i Distagon
Co ciekawe, każda z linii Zeiss ma swoją historię, a ich nazewnictwo nie jest przypadkowe. Linia Sonnar odnosi się do niemieckiego „sonne”, czyli słońce. Nazwa ma podkreślać niezwykłą jak na tamte czasy jasność obiektywów z tej linii. Planar z kolei to konstrukcja wywodząca się z obiektywu Gaussa - oparta na projekcie teleskopu Josepha von Fraunhofera z dodaną wklęsło-wypukłą soczewką. We współczesnych obiektywach soczewka o takiej konstrukcji nazywana jest asferyczną.
Obiektywy o bardzo wysokiej jakości i ostrości w każdym kadrze są znakiem rozpoznawczym linii Zeiss Distagon, które pierwotnie były projektowane do aparatów średnioformatowych.
Tym, co odróżnia obiektywy Zeiss, jest też oznaczenie „T*” (T-star). „T” pochodzi od słowa „transparent” i odnosi się do techniki nanoszenia na obiektywy wielowarstwowej powłoki redukującej odblaski. Zastosowanie takiej powłoki na obiektywie znacząco podnosi jakość i kontrast wykonywanych zdjęć.
Sony i Zeiss wspólnie zapisują karty historii fotografii. Myśl techniczna Sony uzupełniana jest przez niezwykle precyzyjną optykę, stworzoną we współpracy obydwu firm. Wspólny wysiłek oferuje najwyższą jakość sprzętu i gwarantuje twórcom pewność, że uchwycony kadr będzie niepowtarzalny.