Ekran o proporcjach 21:9 w smartfonach Sony Xperia – idealne rozwiązanie dla kinomaniaków i fanów multizadaniowości! Jeszcze do niedawna typowymi proporcjami ekranu smartfona było 16:9 – z niewielkimi wyjątkami.


Obecnie, coraz liczniejsi producenci wyłamują się z tego trendu i oferują przede wszystkim 18:9. Sony postanowiło pójść jeszcze dalej w kierunku najwygodniejszej konsumpcji treści internetowych i w smartfonach Sony Xperia stosuje ekrany o proporcjach 21:9. Nie bez przyczyny wyświetlacze te nazywane są CinemaWide – takie proporcje są wprost stworzone do delektowania się filmami czy serialami na małym ekranie. Na tym jednak zalety i możliwości ekranów 21:9 się nie kończą. Dowiedz się, czym mogą Cię jeszcze zaskoczyć!

Xperia 10 II z ekranem 21:9

Proporcje ekranu w smartfonie - dlaczego to tak istotne?

Od czasu, gdy smartfony stały się wielozadaniowymi, multimedialnymi urządzeniami, wyświetlacz stał się jednym z kluczowych elementów i czynników wpływających na ostateczny wybór konkretnego modelu. Dawniej ekrany telefonów były niewielkie, bo jedyne, co na nich się wyświetlało to numer telefonu czy treść SMS-a. Jednak wraz z nastaniem ery smartfonów ekrany stawały się coraz większe, a ich rozmiary dopasowywano do jak najwygodniejszej konsumpcji treści w internecie.

Od tego czasu zaczęto stosować w smartfonach proporcje ekranów znane z telewizorów czy sal kinowych, aby jak najwygodniej można było oglądać materiały wideo. Stąd zdecydowanie najpopularniejszymi proporcjami ekranu przez długi czas było znane z ekranów telewizyjnych 16:9. Później trend zaczął przesuwać się nieco w stronę nieco wyższych (czy oglądając w pozycji horyzontalnej – szerszych) ekranów. Obecnie, za standard można przyjąć 18:9. Najczęściej zmiana tych proporcji wynika z nieco innej konstrukcji smartfonów. Dziś wiele modeli jest wręcz bezramkowych, a ekran może wypełniać niemal w całości przedni panel urządzenia. Stąd też zmiana proporcji, która jednocześnie nie wiąże się z zauważalną zmianą wielkości samego urządzenia.

Proporcja ekranu przy wyborze smartfona jest niezwykle istotna, bo to tak naprawdę od niej zależy, w jakim stopniu wypełniony będzie ekran. Często wiele osób patrzy przede wszystkim na przekątną ekranu podawaną w calach. Może się jednak tak zdarzyć, że duży ekran o proporcjach nieprzystających do oglądanych materiałów będzie wypełniony obrazem w niewielkim stopniu, a znaczną jego powierzchnię wypełnią czarne pasy znane z oglądania filmów na starych telewizorach.

Smartfony Sony – dla prawdziwych kinomaniaków!

Sony postanowiło, że smartfony Xperia staną się najwygodniejszymi urządzeniami multimedialnymi i w każdym z nich zdecydowano się na ekran 21:9. Jest to proporcja, z której obecnie najczęściej korzystają producenci filmowi, coraz więcej materiałów w takim rozmiarze jest również dostępnych na popularnych serwisach streamingowych. Dzięki zastosowaniu w smartfonach Sony ekranów 21:9 są one w całości wypełnione obrazem, a film czy serial wyświetlany jest dokładnie tak, jak zaplanowali to jego twórcy. Żaden kadr nie jest obcięty przez zbliżenie, obrazu nie zmniejszają też czarne pasy.

Smartfony Sony Xperia to zatem idealny sprzęt dla prawdziwych kinomaniaków. Osób, które nawet podczas krótkiej podróży do pracy czy szkoły chcą obejrzeć choć kawałek najnowszego serialu czy nowy film z ulubionym aktorem. Proporcje ekranu 21:9 wykorzystują najpopularniejsze platformy VOD jak Netflix, HBO Go czy serwisy wideo takie jak YouTube. Trzeba pamiętać, że nie każdy film czy serial tam dostępny wykorzystuje najnowszy współczynnik wielkości wyświetlacza, ale powoli staje się on nowym standardem i materiałów obsługujących go będzie tylko przybywać.

Ekran 21:9 - wygodny do pracy i poręczny w codziennym użytkowaniu

Na tym jednak nie kończą się zalety ekranów 21:9 stosowanych w smartfonach Sony. Takie proporcje sprawiają, że ekran staje się bardzo wygodny do na przykład czytania artykułów czy plików tekstowych. Na ekranie mieści się więcej linijek tekstu, więc nie trzeba co chwila przewijać strony w górę lub w dół, aby iść dalej lub wrócić do wcześniej czytanego fragmentu. Wszystko widoczne jest na pierwszy rzut oka!

Takie proporcje sprawdzają się również bardzo w multizadaniowości. Ekran 21:9 można w bardzo łatwy sposób podzielić na pół i korzystać z dwóch aplikacji równolegle, wyraźnie widząc, co dzieje się w każdej z nich. Można na przykład prowadzić wideorozmowę, a pod spodem mieć włączone notatki. Można też oglądając na żywo mecz i równolegle śledzić wyniki innych spotkań. Możliwości podzielnego ekranu i multizadaniowości ograniczają w zasadzie tylko wyobraźnia i potrzeby użytkownika.

Nie można zapomnieć też o kwestii wygody. Telefony z ekranami 21:9 są niezwykle smukłe – wysokie, a jednocześnie dość wąskie. Sprawia to, że idealnie leżą w dłoni, a obsługa ekranu jedną ręką nie stanowi żadnego wyzwania. Każda ikona jest w zasięgu kciuka.

Sony Xperia 1 II - poznaj flagowy model z ekranem 21:9

Jak już było wspomniane, wszystkie dostępne w sprzedaży smartfony Sony mogą poszczycić się ekranem 21:9. Jednak modelem flagowym, który pokazuje pełnie możliwości nie tylko wyświetlacza, ale również całego telefonu jest bez wątpienia Sony Xperia 1 II.

Xperia 1 II

Zacznijmy właśnie od wyświetlacza. Ekran 21:9 o rozmiarze 6,5 cala wykonany jest w technologii OLED i po prostu zachwyca jakością obrazu. Idealna czerń, nieskończony kontrast, rozdzielczość 4K i obsługa szerokiego zakresu jasności, czyli HDR sprawiają, że filmy czy seriale wyglądają wprost zachwycająco. Obraz jest ostry, kolory wyraźne i nasycone. Wszystko brzmi też świetnie, bo w smartfonie zastosowano dźwięk Dolby Atmos. To bez wątpienia jeden z najlepszych smartfonów filmowych dostępnych na rynku.

Na tym jednak nie koniec zalet. Sony Xperia 1 II to również niezrównany sprzęt fotograficzny. Posiada trzy obiektywy, do których soczewki przygotowała legendarna marka Zeiss, a w produkcji zastosowano też najlepsze doświadczenia płynące z prac nad profesjonalnymi aparatami Sony Alpha. Takie połączenie sprawia, że zdjęcia wykonane Sony Xperia 1 II zachwycają liczbą detali, kolorami i ostrością. Bez względu na to, czy będzie to portret, na którym trzeba będzie uchwycić prawdziwe emocje, czy dynamiczne zdjęcie z imprezy czy wydarzenia sportowego, na którym liczyć się będzie przede wszystkim idealna ostrość. Smartfon Sony sprosta tym wszystkim wyzwaniom.

Telefon obsługuje też sieć 5G. Napędza go 8-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 865, wyposażony jest także w 8 GB RAM oraz aż 256 GB pamięci ROM. Taka konfiguracja sprawia, że telefon jest niezwykle wydajny, działa płynnie nawet przy najbardziej wymagających aplikacjach, a także bez trudu obsługuje wielozadaniowość na jednym ekranie.

Podsumowując, można stwierdzić, że Sony Xperia 1 II to telefon dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy od swojego sprzętu oczekują nie tylko niezawodności, ale również innowacji i najwyższej jakości pod każdym względem.