Czym skutecznie czyścić ekran telewizora?
Kurz i brud osadzający się na ekranie to problem, z którym zmagają się wszyscy posiadacze telewizorów. W tym poradniku radzimy, jak skutecznie i bezpiecznie wyczyścić sprzęt RTV.
Jak wyczyścić ekran LCD i LED?
Nowoczesne telewizory to technologicznie zaawansowane, a jednocześnie delikatne urządzenia – dlatego podczas usuwania zanieczyszczeń z powierzchni ekranu pamiętaj o zachowaniu należytej ostrożność. Do czyszczenia telewizora najlepiej wykorzystać gotowe zestawy, zawierającego miękką ściereczkę oraz specjalny preparat w aerozolu, którego skład stworzony został z myślą o pielęgnowaniu ekranów plazmowych, LCD i LED.
Takie zestawy znajdziesz w sklepach ze sprzętem elektronicznym. Środki do czyszczenia ekranów pozwalają skutecznie pozbyć się kurzu i innych, trudnych do usunięcia zabrudzeń, takich jak tłuste plamy czy odciski palców. Na rynku dostępne są również środki o działaniu antystatycznym, które zapobiegają ponownemu osadzaniu się kurzu.
Telewizor należy czyścić delikatnymi, okrężnymi ruchami ściereczki spryskanej środkiem czyszczącym. Pamiętaj o tym, żeby nie aplikować środka czyszczącego bezpośrednio na ekran – może to uszkodzić jego powłokę. Do pozbycia się brudu, który zagnieździł się w rogach ekranu, możesz wykorzystać patyczki kosmetyczne. Ze względów bezpieczeństwa przed przystąpieniem do czyszczenia upewnij się, że telewizor jest wyłączony – mycie urządzenia podpiętego do sieci elektrycznej może doprowadzić do zwarcia.
Jak wyczyścić ekran OLED?
Coraz większą popularnością cieszą się telewizory OLED – nie powinno być to żadnym zaskoczeniem. Oferują najlepszą jakość obrazu, wyjątkowy kontrast, a ich ceny stają się coraz bardziej przystępne. Jak jednak czyścić ekrany OLED? Przede wszystkim, jeśli to tylko możliwe, robić to raczej na sucho miękką ściereczką, najlepiej z mikrofibry. W taki sposób można usunąć kurz.
Jeśli na ekranie telewizora pojawią się tłuste plamy lub zacieki, można użyć lekko wilgotnej miękkiej szmatki. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby wody było naprawdę niewiele, a jej temperatura była letnia. Zabrudzenia należy usuwać delikatnymi ruchami, na pewno nie szorować. Najlepiej nie używać też ręczników papierowych czy chusteczek higienicznych – wbrew pozorom ich włókna są dość twarde i łatwo mogą porysować powierzchnię ekranu.
W przypadku bardzo uciążliwych zabrudzeń można do wody dodać odrobinę delikatnego płynu do mycia naczyń. Trzeba jednak uważać z ilością i intensywnością mycia. Ekrany OLED najczęściej wyposażone są w specjalną powłokę antyrefleksową, którą dość łatwo można uszkodzić. Sama w sobie nie wpływa ona na działanie telewizora, ale warto o nią dbać, bo pozwala cieszyć się lepszym obrazem gdy jest widno, w bardzo słoneczne dni, kiedy promienie odbijają się od ekranu i mogą utrudnić oglądanie.
Czyszczenie ekranu telewizora – środki ostrożności
Podsumowując, należy pamiętać, że do czyszczenia delikatnej powierzchni ekranu nie należy używać gąbek do mycia naczyń, chusteczek higienicznych, papierowych ręczników czy szmatek do kurzu. Mogą one porysować i nieodwracalnie uszkodzić ekran.
Do czyszczenia telewizora najlepiej użyć ściereczki z delikatnej mikrofibry. Można je znaleźć w salonach optycznych. Powierzchnia ekranu jest mało odporna na zadrapania, dlatego przed przystąpieniem do czyszczenia szmatkę należy dokładnie wytrzepać, aby pozbyć się drobinek, które mogły osiąść na jej powierzchni.
Ekrany telewizorów najlepiej czyścić na sucho lub przy użyciu niewielkiej ilości letniej wody. Do czyszczenia można też wykorzystać specjalne specyfiki przeznaczone do mycia ekranów. Używając płynu do mycia naczyń, detergentów do mycia okien i luster czy środków do czyszczenia mebli, możesz trwale uszkodzić ekran telewizora. Podobne skutki może przynieść wykorzystanie środków zawierających alkohol, aceton czy amoniak.
Na koniec warto przypomnieć, że czyszcząc telewizor warto pamiętać nie tylko o ekranie, ale również o panelu tylnym. Gromadzi się tam dużo kurzu, który może dostać się do wnętrza telewizora i skrócić jego żywotność w tym przypadku, z powierzchni zabudowanych można ściągnąć kurz wilgotną szmatką lub sprayem do kurzu. Z kratek wentylacyjnych kurzu można pozbyć się odkurzaczem – najlepiej końcówką z delikatnym włosiem.