Czarny Piątek, czyli Black Friday - wszystko co musisz wiedzieć
Dzień absolutnie wyjątkowy i wyczekiwany niemal przez wszystkich miłośników zakupów, wielkich promocji i kuszących wyprzedaży, czyli Black Friday! W tym roku, święto zakupów obchodzimy pod koniec listopada!
Jaka jest jego historia i dlaczego Black Friday ma właśnie taką nazwę? W poszukiwaniu odpowiedzi na te i inne pytania, dotyczące tego szczególnego dnia, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Black Friday - czas wielkich wyprzedaży
Nowy telewizor Sony, smartfon, a może zaawansowany, kompaktowy aparat, dzięki któremu uchwycisz wszystkie, ważne dla siebie chwile? Bez względu na to czy właśnie w myślach zaczynasz „polować” na nowy sprzęt, czy też marzą Ci się np. Twoje ukochane (ale przy tym szalenie drogie) perfumy, Black Friday to jedyna taka okazja, by skorzystać z wielkich wyprzedaży i promocji, których próżno szukać w ciągu roku.
Wskazówka: Jeśli chcesz skorzystać z atrakcyjnych rabatów np. na telewizory Sony, śledź sklep scentre.pl już kilka dni przed tegorocznym Black Friday!
Czarny Piątek jest zwykle uznawany za nieformalny początek gorączki zakupów przed Bożym Narodzeniem. Z tego też względu, niezależnie od tego czy szukasz czegoś dla siebie, czy też przymierzasz się do zakupu prezentów świątecznych, w listopadzie zdecydowanie warto wyruszyć na podbój sklepów. W tym czasie możesz upolować wiele atrakcyjnych zdobyczy!
Kiedy wypada i czym jest Czarny Piątek?
Black Friday to wielkie święto zakupów, które w tym roku wypada już 29 listopada. W praktyce Czarny Piątek odbywa się zawsze w pierwszy piątek po Dniu Dziękczynienia (ostatni czwartek listopada) w USA. Oznacza to, że w kolejnych latach, Black Friday będzie obchodzone w następujących terminach:
- w 2020 roku - 27 listopada;
- w 2021 roku - 26 listopada;
- w 2022 roku - 25 listopada.
Z reguły, Czarny Piątek to dzień, rozpoczynający sezon wielu atrakcyjnych promocji i obniżek cen, który wielu sprzedawców często kontynuuje aż do Świąt Bożego Narodzenia.
Warto pamiętać o tym, że wszelkie rabaty z reguły dotyczą zarówno sklepów stacjonarnych, jak i online, dlatego dobrze jest na bieżąco śledzić aktualne oferty poszczególnych sklepów. Dzięki nim, można skorzystać z takich promocji, które zapewniają najatrakcyjniejsze warunki cenowe za poszczególne produkty.
Ciekawostka: z okazji Black Friday, wiele sklepów stacjonarnych jest otwartych dłużej – niektóre nawet całą dobę!
Black Friday – jak wyglądały początki zakupowej tradycji?
Black Friday, podobnie jak np. Halloween to typowo amerykańska tradycja, która na dobre zawitała do Polski dopiero kilka lat temu. Dla wielu sprzedawców w Stanach Zjednoczonych, jest to często najbardziej dochodowy dzień w roku. Około 100 milionów Amerykanów wyrusza w Czarny Piątek do sklepów, by skorzystać z najgorętszych wyprzedaży i promocji m.in. na różnego rodzaju elektronikę, odzież czy zabawki dla dzieci, które idealnie sprawdzą się jako bożonarodzeniowe prezenty. Szacuje się, że przeciętny obywatel USA, wydaje w tym czasie blisko 400 dolarów – nic dziwnego, tym bardziej, że to właśnie w Ameryce, promocje są z reguły największe i sięgają niekiedy nawet -80%. Choć Polacy w porównaniu do mieszkańców Stanów Zjednoczonych wydają mniej pieniędzy na zakupy w Czarny Piątek, to kwoty te z roku na rok systematycznie rosną.
„Czarny Piątek” – skąd ta nazwa?
Czym jest Czarny Piątek – już wiadomo. Ale skąd właściwie wzięła się jego nazwa? Co do tej kwestii nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ istnieje kilka równie prawdopodobnych teorii na ten temat.
Jedna z nich jest bezpośrednim nawiązaniem do korków, chaosu oraz dużego ruchu ulicznego w pobliżu sklepów, co ma miejsce właśnie w pierwszy piątek po Dniu Dziękczynienia. Zgodnie z tą teorią, nazwę „Black Friday” wymyślili m.in. poirytowani kierowcy autobusów, którzy narzekali na duże trudności związane z poruszaniem się po mieście w okolicy popularnych sklepów i centrów handlowych.
Według jeszcze innej teorii, Black Friday nawiązuje do rozczarowanych Amerykanów, którzy żądając przedłużenia Święta Dziękczynienia, w ramach masowych protestów, zwalniali się z pracy, czyniąc ten dzień szczególnie uciążliwym i „czarnym” dla tamtejszej gospodarki.
Ciekawostka
Mówi się, że zwrot „Czarny Piątek”, został po raz pierwszy użyty w 1951 roku w dzienniku „Factory Management and Maintenance”, który powstał z myślą o przekazywaniu wiedzy na temat podstaw zarządzania w zakładach pracy. Black Friday nawiązywało w tym przypadku do jednej z nieczystych zagrywek pracowników, którzy chcąc połączyć Święto Dziękczynienia z weekendem, masowo brali zwolnienia chorobowe na piątek.
Inna teoria zaś nawiązuje do wydarzeń z 1981 roku, kiedy to w mediach po raz pierwszy użyto sformułowania „Black Friday”, które miało nawiązywać do ogromnych zysków, jakie czerpali lokalni sprzedawcy w wyniku oferowanych atrakcyjnych upustów cenowych i wyprzedaży. Świetnie wyniki osiągane przez poszczególne sklepy, wpisywano do ksiąg rachunkowych, wykorzystując do tego celu czarny tusz (wpisy czerwonym tuszem oznaczały straty).
Black Friday to bez wątpienia świetna okazja i najlepszy moment na to, by zaoszczędzić pieniądze i w bardzo atrakcyjnej cenie kupić to, co wpadło Ci w oko już jakiś czas temu. Nowe słuchawki, smartfon, gramofon, a może telewizor Sony? Bez względu na to, co planujesz „upolować” podczas tegorocznego Czarnego Piątku, w tym jednym dniu, możesz spodziewać się atrakcyjnych rabatów oraz wielu ciekawych promocji! Jakich? Tego dowiesz się już wkrótce!
Warto przeczytać
Eksperci Sony
doświadczenie na rynku RTV