Do sieci salonów Sony Centre dojechały właśnie nowe telewizory z linii 2022 - niezwykle interesująca, flagowa seria 4K LCD klasy Premium, seria X95K.Do sieci salonów Sony Centre dojechały właśnie nowe telewizory z linii 2022 - niezwykle interesująca, flagowa seria 4K LCD klasy Premium, seria X95K. Pierwsze, jeszcze niepełne testy tego produktu już potwierdzają bardzo wysoką klasę modeli ze znakomitą jakością obrazu i nietuzinkowym brzmieniem. X95K będzie dostępny w trzech imponujących, coraz bardziej popularnych w polskich domach rozmiarach – 65, 75 i 85”


 
 

Co czyni ten produkt wyjątkowym?Absolutną nowością jest zastosowanie podświetlenia Mini LED, które w porównaniu do znakomitej serii, X95J z roku 2021, wprowadza do wyświetlanego obrazu zdecydowanie więcej jasności, głębokiej czerni i fantastycznego kontrastu. Warto wspomnieć, że ta technologiczna zmiana dotyczy również flagowej linii Sony Z9K z ekranami o rozdzielczości 8K.


Główną zmianą konstrukcyjną podświetlenia Mini LED w porównaniu do konwencjonalnego, strefowego podświetlenia FALD, która zapewnia tę znaczną poprawę jakości obrazu, jest zminiaturyzowanie i zdecydowane zwiększenie ilość diod, a tym samym stref podświetlających obraz. Rozwiązanie to oprócz większej jasności pozwala na jeszcze bardziej precyzyjne kierowanie światła tam, gdzie jest potrzebne oraz częściowe lub całkowite jego wygaszanie w tych partiach ekranu, które mają zachować czernie, lub odcienie szarości.

 Jak w każdym telewizorze, nawet najdoskonalszy typ podświetlenia nie jest jedynym kluczem, który otwiera drogę do pełnego sukcesu, wymaga współpracujących ze sobą odpowiednio dobranych komponentów oraz oprogramowania i algorytmów sterujących obrazem. Aby wykorzystać olbrzymi potencjał nowego podświetlenia Mini LED i precyzyjnie sterować tysiącami mini diod LED, inżynierowie Sony stworzyli zaawansowany algorytm sterujący strefami podświetlenia oraz specjalną technikę kalibracji wiązki światła.


Zawierająca te algorytmy technologia XR Backlight Master Drive pracuje pod kontrolą procesora Cognitive Processor XR™ wykorzystującego inteligencję poznawczą, która tworzy obraz z perspektywy ludzkich zmysłów dla jego niespotykanej dotąd naturalności. Ta unikalna, idealna wręcz symbioza elektroniki i oprogramowania modelu X95K i Z9K w połączeniu z odpowiedzialną za kolorystykę technologią Triluminos PRO zapowiada najwyższej jakości obraz z urokliwą plastyką i niepowtarzalną głębią obrazu. Dodatkowo dokładna kalibracja wiązki światła zapobiega jego dyfuzji (rozpraszaniu), przez co wyświetlany obraz jest niemal całkowicie pozbawiony nawet niewielkich poświat (podobnie jak w telewizorach z ekranem OLED), niekiedy zauważalnych podczas oglądania pod kątem w całkowicie zaciemnionych pomieszczeniach.


 


 

Wielkim atutem modelu X95K jest również dźwięk, z czystą, wyraźną i dynamiczną scenę akustyczną, połączoną z akcją na ekranie.Zapewnia to technologia Acoustic Multi-Audio™ z dwoma głośnikami wysokotonowymi, dzięki którym wysokie częstotliwości dobiegają z miejsca, w którym toczy się akcja na ekranie, aby zwiększyć realizm oglądanej przez widza rozrywki. Z kolei subwoofery umieszczone z lewej i prawej strony emitują mocny bas bez względu na to, gdzie ustawimy telewizor.

 
Niewątpliwie nowy typ podświetlenia Mini LED kryje w sobie olbrzymi potencjał, ale trzeba pamiętać, iż ta olbrzymia ilość diod i stref wymaga niezwykle dokładnego i zaawansowanego sterowania. W przypadku modeli X95K i Z9K mamy tę pewność, że światło kontrolowane przez Procesor XR i technologię XR Backlight Master Drive odpowiednio i umiejętnie wykorzysta całą swą moc, aby w sposób doskonały wyświetlić na ekranie fantastyczną jakość oglądanej przez nas rozrywki. W takim tylko bowiem przypadku jest sens wprowadzania nowych rozwiązań.

Opisywane serie są zgodne z nowym standardem DVBT2 HEVC.