Nowym flagowym modelem OLED serii Master w 2021 roku jest BRAVIA XR A90J. Dostępny w rozmiarach 83*-, 65 i 55 cali, jest następcą świetnego modelu AG9.


Największą zmianą technologiczną w tym modelu jest zastosowanie zupełnie nowego procesora obrazu Cognitive XR. Potrzeba stworzenia nowego procesora wynika z przekonania, iż obraz telewizyjny powinien ekscytować i poruszać jakością oraz sprawiać jak najwierniejsze wrażenie naturalności otaczającego świata.

Wykorzystano w nim inteligencję kognitywną, która jest w stanie odtworzyć jak najwierniej, sposób w jaki nasze zmysły reagują zarówno na obraz, jak i na dźwięk. Ta inteligencja poznawcza Procesora XR, w odróżnieniu od właściwej dla maszyn sztucznej inteligencji z maszynowym uczeniem programowym, poprzez krzyżową korelację tysięcy elementów, mając zdolność sprawnego „podejmowania decyzji”, „rozumie” prawdziwy obraz świata i reprodukuje go z perspektywy ludzkich zmysłów. Procesor XR jest tak zaawansowany, że potrafi odtworzyć sposób, w jaki skupiamy się na określonych obiektach. Powstaje więc naprawdę ekscytujący obraz. Co ciekawe, BRAVIA XR identyfikuje też i wzmacnia główny punkt skupienia w każdej scenie, a nie we wszystkich na raz. Dokładnie tak – jak my reagujemy.

A90J oferuje najlepszą jak dotąd jakość obrazu OLED.  Procesor XR w połączeniu z XR 4K Upscaling, XR TRILUMINOS Pro i XR Motion Clarity zapewnia oszałamiającą klarowność, kolor i ruch w każdej scenie - niezależnie od tego, czy oglądamy seriale telewizyjne, sport czy kino akcji. A90J jest jak dotąd najjaśniejszym telewizorem OLED Sony co ma kluczowe znaczenie dla nowoczesnych sygnałów HDR. Dzięki XR OLED Contrast PRO ogólna jasność jest zwiększona, a przestrzeń kolorów rozszerzona, co zapewni naprawdę zapierający dech w piersiach obraz.

Przekonanie, że rozrywka powinna być dostarczona zgodnie z jakością zamierzoną przez twórców filmowych, wymaga zastosowania odpowiednich do tego rozwiązań. Zapewnią to z pewnością profesjonalne tryb obrazu: kalibracji Netflix, IMAX Enhanced oraz najnowocześniejsze formaty obrazu i dźwięku Dolby Vision i Dolby Atmos™

Procesor XR analizuje też sygnały audio, a dzięki zaawansowanemu przetwarzaniu i unikatowemu ulepszonemu systemowi Acoustic Surface Audio +,  A90J zapewnia idealne dopasowanie dźwięku do tego, co dzieje się na ekranie. Dzięki tej idealnej symbiozie poczujemy się jak w środku sceny. Przeprojektowane siłowniki systemu Acoustic Surface Audio + w niewidoczny sposób wprowadzają ekran w delikatne wibracje, tworząc fale dźwiękowe, które dochodzą bezpośrednio z miejsca akcji na ekranie - a w połączeniu z dwoma subwooferami zapewniają wielowymiarowy, dynamiczny dźwięk.

Co ciekawe A90J obsługuje także skalowanie 3D Surround, więc wszystko, co oglądasz, otrzyma dużą dawkę dźwięku przestrzennego. A90J  konwertuje dźwięk do dźwięku przestrzennego 5.1.2, zapewniając prawdziwie wielowymiarowe wrażenia z otaczającym krajobrazem dźwiękowym.

Model A90J, powinien zostać zauważony przez każdego miłośnika PlayStation™ i gier. Ta niesamowita technologia obrazu i dźwięku BRAVIA® XR zapewni fantastyczne wrażenia dzięki bogactwu barw i odcieni, kontrastowi, wyrazistości i wciągającemu dźwiękowi, który przeniesie nas do ulubionych gamingowych światów. Funkcja standardu HDMI 2.1,  4K120 oznacza, że zgodne z nią gry będą wyglądać superpłynnie, z krótkim czasem reakcji i niskim opóźnieniem wejścia. Obsługiwane są też tryby  VRR i ALLM.

Nowością jest też aplikacja BRAVIA® CORE, dostępna wyłącznie dla posiadaczy telewizorów BRAVIA® XR. To idealne miejsce na odnalezienie prawdziwych kinowych wrażeń. Ponad 300 hitów, nowości jak i klasycznych tytułów, ponad 100 filmów w niesamowitej jakości do 4K HDR, a także największa dostępna kolekcja filmów IMAX Enhanced dla BRAVIA® XR, która zapewnia zremasterowany obraz IMAX i wciągający dźwięk DTS, aby poczuć magię i wielkość kina IMAX w zaciszu własnego domu.

A90J oferuje 10 filmów do zrealizowania przez 24 miesiące nieograniczonego przesyłania strumieniowego oraz dodatkowo, dostęp do wielu ekskluzywnych, nigdzie dotąd nie publikowanych materiałów zza kulis, aby przekazać Ci historie powstania Twoich ulubionych filmów.

Zmiana nastąpiła również w sposobie dostarczania dodatkowej rozrywki. Ceniony przez użytkowników system Android TV™ zmienił się na Google TV. Teraz rozrywka jest bardzo precyzyjnie grupowana w sposób odzwierciedlający zainteresowania widzów. Dostęp do ulubionych seriali, filmów i innych programów jest pozycjonowany na podstawie zainteresowań użytkowników a w ich odszukaniu pomoże wyszukiwanie głosowe. Wbudowany Chromecast pozwala używać urządzenia mobilnego do strumieniowego przesyłania ulubionych programów, filmów, muzyki, sportu, gier na duży ekran. A jeśli jesteś fanem Apple masz do dyspozycji: Apple AirPlay 2 i Apple Homekit.

W uzyskaniu optymalnych parametrów obrazu i dźwięku i adaptację do środowiska salonu pomoże inteligentna technologia optymalizacji otoczenia, z naszą automatyczną kalibracją akustyczną.

Wzornictwo modelu A90J idealnie pasuje do tej fantastycznej jakości obrazu i dźwięku. Konstrukcja „One Slate” z aluminiowymi, wizualnie wręcz bezszelestnymi podstawami na krawędziach, nadaje A90J niepowtarzalny charakter BRAVIA XR. Ekrany modeli 55- i 65-cali stanowią jedną płaszczyznę, w której ekran wydaje się wtapiać w minimalną ramkę oplecioną gustownie wokół ekranu.
Ramka 83-calowego modelu promieniuje jakością dzięki konstrukcji "Metal Flush Surface".

Modele 55- i 65-cali mają dwie pozycje podstawy - przy krawędzi i pod  listwę dźwiękową - podczas gdy 83-calowy dodaje również opcję centralną. Oba modele 55- i 65-calowe można zamontować bardzo blisko ściany, dzięki naszemu obrotowemu uchwytowi ściennemu WL850.

Wszystkie modele A90J są wyposażone w podświetlany, wysokiej jakości aluminiowy pilot Bluetooth™.

*Telewizor z ekranem 83 cale będzie dostępny w późniejszym terminie