Firma Sony nieustannie zaskakuje, tworząc produkty, będące wyznacznikiem jakości, niezawodności, dobrego smaku i co ważne tworzy je w zgodzie i poszanowaniu dla środowiska naturalnego.Rok 2022 okazuje się rokiem wyjątkowo obfitym w premiery najnowszych zaawansowanych technologii w kategorii TV. Oprócz nowej linii klasycznych modeli telewizorów, wśród których każdy z użytkowników odnajdzie swój wyjątkowy produkt, pojawiła się znakomita seria XR X95K z zaawansowanym podświetleniem Mini LED oraz fantastyczna seria QD OLED A95K. Pojawienie się nowej linii telewizorów OLED z nowym typem matrycy QD OLED było prawdopodobnie najważniejszym wydarzeniem tego roku, a model 65A95K został okrzyknięty przez czołowych ekspertów i kalibratorów najlepszym telewizorem roku 2022. Żródło https://hdtvpolska.com/jaki-telewizor-tv-wybrac-kupic-2022-samsung-sony-qd-oled-a95k-s95b
 
Kolejnym ważnym wydarzeniem jest premiera najnowszej linii telewizorów 8K - serii Z9K. Ten ekran 8K z podświetleniem Mini LED dostępny w rozmiarach 75 i 85” jest precyzyjnie kontrolowany przez unikalną technologię XR Backlight Master Drive. Zapewnia to niezwykle dynamiczny zakres obrazu. Niewiarygodnie głęboka czerń w połączeniu z olśniewającą jasnością tworzy niespotykany jak dotąd w telewizorach LCD kontrast. XR Backlight Master Drive działa przy użyciu unikalnego algorytmu lokalnego przyciemniania, aby podzielić podświetlenie Mini LED na mniejsze strefy, które są następnie precyzyjnie i niezależnie sterowane. Przy takim poziomie precyzji każdy rodzaj wyświetlanego materiału wygląda niezwykle naturalnie. Dodatkowo XR Contrast Booster 20 równoważy strumień światła na ekranie, dostosowując jasność w celu uzyskania wyższych jego wartości szczytowych w jasnych obszarach i głębszej czerni w cieniach. W tej sytuacji w każdej scenie ujawni się zdecydowanie więcej szczegółów. 
 
Odpowiedzialny za barwy algorytm XR Triluminos Pro™ wykrywa kolor na podstawie nasycenia, odcienia i jasności, odtwarzając każdy odcień z naturalnymi, subtelnymi różnicami występującymi tylko w naturze i w świecie rzeczywistym. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku głębokich, soczystych zieleni i czerwieni.
 
Bardzo mocną stroną telewizorów Sony jest upscaling obrazu, a więc dopasowanie wyświetlanego materiału do rozdzielczości ekranu. Ma to ogromne znaczenie właśnie przy serii Z9K, którego obraz składa się z 33 milionów pikseli. Technologia XR 8K Upscaling jest stworzona do skalowania treści 4K, 2K i HD do jakości bliskiej 8K. Działa dzięki dostępowi do ogromnej ilości danych i inteligentnemu odtwarzaniu tekstur i szczegółów, które w innym przypadku zostałyby utracone. To przetwarzanie obiektowe przenosi precyzję na zupełnie nowy poziom i jest  istotne dla uzyskania niezwykłej jakości obrazu nawet z sygnałów słabszej jakości. 
 
Naturalnie obowiązkowe w tej serii są inne ważne elementy, takie jak odpowiedzialny za płynny ruch XR Motion Clarity, oczywiste w tej klasie telewizorów powłoki antyrefleksyjne (X-Anti Reflection) i poprawiające jakość obrazu oglądanego pod kątem (X-Wide Angle). Obowiązkowe są również funkcje gamingowe w standardzie HDMI 2.1, przepełniona rozrywką Google TV™ z wyszukiwaniem głosowym, aplikacja BRAVIA CORE z setkami produkcji filmowych Sony Pictures i IMAX oraz współpraca z urządzeniami firmy Apple.
 
Cała moc tego telewizora 8K Mini LED tkwi i jest pod kontrolą rewolucyjnego procesora obrazu i dźwięku z inteligencją poznawczą Cognitive Processor XR™, który rozumie działanie ludzkich zmysłów wzroku i słuchu, tworząc obraz z tej właśnie perspektywy.
 


Dzięki temu powstaje naprawdę niezwykle naturalny, przepełniony głębią obraz.
 
Aby poczuć się jak na scenie, niezbędny jest dynamiczny dźwięk, który idealnie pasuje do akcji na ekranie. Ten niesamowity poziom immersji osiągnięto, dzięki technologii Acoustic Multi-Audio™, która oprócz pełnozakresowych głośników, wykorzystuje cztery głośniki wysokotonowe, aby zapewnić czyste, wysokie częstotliwości dochodzące precyzyjnie z właściwego miejsca akcji w każdej scenie. Dramaturgię akcji uzupełniają basowym brzmieniem dwa subwoofery. Technologia XR Surround oprócz lewego i prawego kanału tworzy również dźwięk w pionie, korzystając tylko z głośników telewizora. Ten dochodzący ze wszystkich stron dźwięk, wręcz przenosi nas do sali kinowej lub do centrum akcji w grze! Z Dolby Atmos® — technologią dźwięku przestrzennego, którą zwykle można znaleźć w kinie — BRAVIA XR Z9K naprawdę pozwala przenieść najlepsze kinowe emocje do domu.
 
Dla użytkowników, którzy chcieliby wzbogacić swoje wrażenia dźwiękowe, podłączając do TV soundbar np. serie A9000, A7000, A5000 czy też system A3000, który kilka dni temu miał swoją premierę, ciekawym rozwiązaniem będzie funkcja Acoustic Center Sync. Po połączeniu modelu Z9K, z jednym z tych soundbarów, system audio wzmocni obecność głośnika centralnego, zapewniając dobrze pozycjonowany, wyraźny i czytelny wokal oraz dialogi.
 
W wyposażeniu serii Z9K znajduje się ciekawe akcesorium, BRAVIA CAM. Po jej podłączeniu oprócz możliwości prowadzenia rozmów z rodziną lub przyjaciółmi, użytkownik zyska kilka ciekawych funkcji. Automatyczna kalibracja wykryje obecność domowników w pomieszczeniu, dostosowując balans dźwięku (lewy/prawy) lub głośność dialogów w celu uzyskania optymalnej akustyki. Niezależnie od tego, w której części salonu się znajdziemy, jakość dźwięku będzie taka, jaką mielibyśmy, siedząc przed telewizorem! Kalibracja ta również ma wpływ na jakość obrazu w zależności od jasności w pomieszczeniu, odległości widza od ekranu, przyciemni też obraz dla oszczędności energii, kiedy nie będzie nas przed ekranem. BRAVIA CAM zadba też o nasze i naszych najmłodszych bezpieczeństwo, uruchamiając alarm w przypadku przekroczenia, ustawionej wcześniej, odległości od telewizora. 
 
Tak fantastyczna jakość wyświetlanego obrazu w pełni zasługuje na równie wyrafinowaną oprawę. Minimalistyczna, niemal bezramkowa konstrukcja One Slate zawiera pojedynczą taflę hartowanego szkła, otuloną tytanowo – srebrną, metalową listwą.  Ta koncepcja wzornicza zapewnia więcej tego, co najważniejsze – wyłącznie obraz bez rozpraszania uwagi. Kolorystyka gustownej podstawy jest utrzymana w odcieniach tytanowego srebra i czerni i idealnie komponuje się ze smukłą bryłą TV. Duże ekrany – mimo sporych rozmiarów, wraz z podstawą pewnie i bezpiecznie utrzymują konstrukcję, tworząc przy tym wizualne wrażenie niezwykłej lekkości.
 
Tę wielopozycyjną podstawę pod telewizor można ustawić na trzy różne sposoby: standardowa pozycja dla szerokich szafek TV lub mebli, wąska pozycja dla mniejszych powierzchni oraz podwyższona pozycja, która pozwala na łatwe wkomponowanie systemu nagłośnienia pod telewizorem. Dodatkowo uchwyty na przewody utrzymują je w ukryciu, dzięki czemu telewizor wygląda dobrze z każdej strony!
 
Czy telewizor 8K to telewizor przyszłości? Model BRAVIA 8K Mini LED XRZ9K z pewnością jest telewizorem przyszłości, który zapewni radość i przyjemność na wiele lat. Obok modelu QD OLED A95K jest kwintesencją, wręcz definicją jakości obrazu, dźwięku, dostępności do rozrywki i komfortu użytkowania. Jednak z racji użytych w nim najbardziej dziś zaawansowanych technologii, takich jak XR 8K Upscaling dopasuje się do każdego wyświetlanego materiału, zamieniając słabszej jakości obraz w pełne detali, szczegółów oraz tekstur dzieło sztuki. 

Jest więc też produktem na dziś.