Automatyczne wyłączanie telewizora
Dla wielu osób automatyczne wyłączanie telewizora to zbędna funkcja. Gdy idą spać lub chcą uciąć sobie drzemkę, po prostu wyłączają telewizor i nie korzystają ze wspomagania.
Jest jednak pokaźna grupa użytkowników, którzy nie zawsze są w stanie nad tym zapanować. Jednak automatyczne wyłączanie telewizora to nie tylko kwestia komfortu. Dzięki tej funkcji można oszczędzić prąd i trochę pieniędzy, przedłużyć żywotność sprzętu, a także dbać o ekologię. Jak zatem optymalnie ustawić telewizor i funkcję automatycznego wyłączania?
Dlaczego warto ustawić automatyczne wyłączanie telewizora?
Powodów, dla których warto poświęcić chwilę na skonfigurowanie funkcji automatycznego wyłączania telewizora, jest kilka. Podstawowa sprawa to komfort użytkowania – często podczas oglądania telewizji zdarza się zasnąć lub na przykład wyjść z pokoju tylko na chwilę, ale zająć się czymś na dłużej i już nie wrócić. W takiej sytuacji telewizor tylko przeszkadza w spokojnym śnie, marnuje prąd i pieniądze.
Co wynika z powyższego, telewizor, który jest włączony, ale nieoglądany wpływa również niekorzystnie na ekologię. Marnotrawstwo energii to jeden z największych problemów współczesnego świata. Może się wydawać, że jeden telewizor, działający przez godzinę czy dwie bez powodu, nie jest dużym problemem. Jednak w globalnej skali milionów takich telewizorów jest to już realne zagrożenie.
Nie można zapomnieć też o kwestii żywotności sprzętu. Każdy telewizor ma określony czas pracy. Włączony i nieoglądany marnuje ten czas. Na pewno nie stanie się tak, że telewizor, który nie wyłączy się automatycznie kilka razy od razu się popsuje. Na pewno jest to jednak jeden z czynników wpływających na cykl życia sprzętu.
Osobną kwestią jest sprawa zużycia, a nawet wypalenia matrycy. Sprawa ta dotyczyła głównie nieprodukowanych już telewizorów plazmowych, ale również telewizory LED oraz OLED są w minimalnym stopniu narażone na tym zjawiskiem. Ryzyko pojawienie się tak zwanych „powidoków” w nowoczesnych telewizorach jest marginalne, ale długie wyświetlanie statycznego obrazu (na przykład paska informacyjnego lub logo stacji telewizyjnej) na pewno nie wpływa korzystnie na sprzęt.
Jak ustawić wyłączanie telewizora?
W telewizorach Sony Bravia domyślnie uruchomiona jest funkcja automatycznego wyłączania. Jak działa? Na ekranie po określonym czasie nieaktywności pojawia się komunikat, który informuje, że jeśli nie zostanie wykonana żadna czynność, telewizor się wyłączy. Komunikat jest na ekranie telewizora przez 60 sekund – po tym czasie urządzenie przechodzi w tryb spoczynku.
Co oznacza wykonanie czynności? Wystarczy nacisnąć dowolny przycisk na pilocie – to dla oprogramowania telewizora sygnał, że ktoś telewizję ogląda i nie należy się wyłączać. Użytkownik może skonfigurować czas, po jakim pojawi się komunikat, po którym nastąpi automatyczne wyłączenie. Minimalny okres to godzina, maksymalny 24 godziny. Opcję tę można znaleźć ustawieniach telewizora, w zakładce „Zasilanie” i funkcjach „Eco”.
Na jak długi czas najlepiej ustawić tę funkcję? Optymalny czas zawiera się w przedziale 2-4 godziny. Poniżej może być to uciążliwe, bo podczas oglądania każdego filmu lub meczu będzie pojawiał się taki komunikat. Dłuższy czas natomiast nie sprawi, że oszczędnautomatyczneość prądu będzie znacząca.
Na koniec omawiania tej funkcji warto dodać jeszcze, że jeśli korzysta się z dekodera i obsługuje go osobnym pilotem, dla telewizora będzie to równoznaczne z okresem bezczynności. Może się więc okazać, że pomimo tego, iż regularnie zmienia się kanały, komunikat o automatycznym wyłączeniu pojawi się na ekranie. Podobnie jest z graniem na konsoli.
Ręczne czasowe wyłączenie telewizora
W telewizorach Sony dostępna jest też funkcja „Timer”, która umożliwia ustawienie ręcznego jednorazowego automatycznego wyłączenia. To idealne rozwiązanie dla osób, którym zdarza się zasnąć przed telewizorem lub lubią do snu oglądać telewizję. Dzięki tej funkcji można bez obawy o marnotrawstwo energii, zasnąć przed telewizorem. Czas wyłączenia można ustawić dowolnie. Dla osób, którym momentalnie zamyka się oko, gdy tylko położą się na kanapie, można zdecydować się nawet na 15-minutowe automatyczne wyłączenie telewizora.
Warto dodać, że funkcję wyłączania można modyfikować. Zamiast całkowitego wyłączenia, obraz może się zaciemnić lub całkowicie zgasnąć, ale fonia wciąż będzie działać. To dobry pomysł, gdy ogląda się kanały muzyczne lub ogląda koncert. Można w taki sposób puścić też muzykę w trakcie spotkania – dzięki temu telewizor zużywa zdecydowanie mniej energii, ale wciąż odtwarza muzykę.
W telewizorach Sony dostępna jest też funkcja wygaszacza ekranu. Ona z kolei uruchamia serię zmieniających się obrazów. Dzięki temu na matrycy nie jest wyświetlany cały czas statyczny obraz i jest ona mnie eksploatowana bez potrzeby.
Czujniki i sztuczna inteligencja a automatyczne wyłączanie telewizora
Funkcja automatycznego wyłączania telewizora jest cały czas rozwijana. Na rynku już pojawiają się telewizory, które wykorzystują do jej obsługi zestaw czujników i sztuczną inteligencję. Jak to działa? Telewizor może wykorzystywać do tego tak zwany czujnik obecności. Potrafi on skanować otoczenie przed telewizorem i wykryć, czy użytkownicy oglądają, czy może nikogo nie ma w pokoju.
Jeśli cały czas wykrywa twarze, będzie włączony nawet przez długie godziny bez pojawienia się żadnego komunikatu, czy próby wyłączenia telewizora. Jeśli jednak nie wykryje niczyjej obecności lub żadnego ruchu, może – w zależności od ustawień telewizora i użytkownika – podjąć kilka działań. Jeśli ustawione jest wysokie oszczędzanie energii, może wyłączyć się po kilku minutach bez wykrycia kogokolwiek przez czujnik. Może jednak też przyciemnić obraz, aby zmniejszyć zużycie energii lub wyłączyć go po dłuższym czasie. Można to dostosować do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika.
Warto przeczytać
Eksperci Sony
doświadczenie na rynku RTV