Zobacz, co warto wiedzieć o korzystaniu z aplikacji Apple TV na telewizorze Sony.

Czym jest aplikacja Apple TV, co daje i jak działa?Aplikacja Apple TV nie jest tak popularna w Polsce, jak na wielu innych rynkach, w tym zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Mimo to może być atrakcyjną propozycją dla użytkowników telewizorów Smart TV, zwłaszcza tych, którzy mają urządzenia marki Apple, ale nie tylko. 


Samo korzystanie z aplikacji jest darmowe, użytkownicy płacą natomiast za różne formy dostępu do treści wideo. Aplikacja Apple TV łączy w sobie trzy główne funkcjonalności, czyli daje możliwość:


    • subskrypcji platformy streamingowej Apple TV+, która działa od 1 listopada 2019 roku. Serwis VOD oferuje filmy i seriale Apple Original, czyli produkcje stworzone na wyłączność dla firmy z Cupertino;

    • wypożyczania lub kupowania filmów i programów telewizyjnych dostępnych w ofercie sklepu iTunes Store (bardzo szeroka oferta treści w jakości HD i 4K, a do tego częste promocje);

    • subskrypcji kanałów Apple TV, czyli treści pochodzących od partnerów Apple. Można w ten sposób w jednym miejscu wyszukiwać i korzystać z materiałów od różnych nadawców, wykupując dostęp do wielu filmów, seriali czy transmisji na żywo. 


Ostatnia opcja sprawia, że Apple TV może pełnić funkcję jednego huba dla treści wideo z różnych źródeł (platform streamingowych, wypożyczalni PPV, kanałów telewizyjnych online itd.). Automatycznie przenosi bowiem widza do aplikacji streamingowej danego nadawcy.


Warto jednak wskazać, że w Polsce aplikacja daje w tym zakresie znacznie mniejsze możliwości niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie przez Apple TV dostępne są dziesiątki kanałów, w tym wszystkie największe serwisy VOD oprócz Netflixa. Dla porównania, w Polsce z najpopularniejszych platform VOD przez Apple TV można subskrybować głównie HBO Max.
 

Wsparcie dla Apple TV na telewizorze Sony – jakie modele je oferują?Początkowo aplikacja Apple TV dostępna była na urządzenia, które działają na systemach operacyjnych z ekosystemu Apple, czyli na MacBooki, iPady i iPhone’y. Oglądanie treści na telewizorach możliwe było natomiast tylko dzięki specjalnej przystawce Apple TV, więc wymagało zakupu dodatkowego urządzenia. 


Stopniowo jednak aplikację zaczęli wspierać także czołowi producenci telewizorów w wybranych modelach urządzeń. Sony zrobiło to w 2020 roku, ale dzięki aktualizacji oprogramowania można skorzystać z Apple TV na Android TV używany przez Sony także w niektórych starszych urządzeniach. 


Szeroki wybór telewizorów Sony znajdziesz natomiast w ofercie Sony Centre. Wszystkie aktualnie dostępne modele są na stronie: https://scentre.pl/lista/sony/telewizory.html.
 

Jak pobrać i skonfigurować Apple TV na Android TV w telewizorze Sony?Aplikacja Apple TV jest obecnie domyślnie zainstalowana na urządzeniach marki Apple. Powinna być dostępna w sekcji „Aplikacje” również na nowych modelach telewizorów Sony oraz starszych urządzeniach po aktualizacji systemu. Jeśli jej nie ma, wystarczy jednak, że:


    1. Przejdziesz do sklepu Google Play na telewizorze;
    2. Wpiszesz „Apple TV” i pobierzesz aplikację;
    3. Otworzysz aplikację i postąpisz zgodnie z instrukcjami, które pojawią się na ekranie.


Żeby zakończyć konfigurację aplikacji, konieczne będzie zalogowanie się do konta Apple ID. Jeśli nie masz jeszcze konta, możesz stworzyć je bezpośrednio na telewizorze, wybierając odpowiednią opcję i działając zgodnie z instrukcjami.


Do założenia Apple ID wystarczą takie dane jak imię i nazwisko, data urodzenia oraz adres poczty e-mail i numer telefonu plus dodanie wybranej metody płatności (Apple Pay, większość kart kredytowych i płatniczych, BLIK lub płatności przez wybranych operatorów komórkowych). Gdy podasz wszystkie niezbędne informacje i zaakceptujesz warunki świadczenia usług, zostaniesz przekierowany do strony activate.apple.com, na której podajesz kod, który wyświetli się wcześniej na ekranie. 

Udanego seansu!