Czym dokładnie są aparaty hybrydowe? Jakie są ich wady oraz zalety i kiedy warto się na nie zdecydować? Odpowiadamy!


Aparat hybrydowy jest ciekawym rozwiązaniem dla osób, które wahają się w wyborze między profesjonalną lustrzanką a niewielkim modelem cyfrowym. Może posłużyć zarówno zawodowym fotografom, jak i amatorom-miłośnikom robienia zdjęć, lub po prostu osobom często uwieczniającym swoje wspomnienia w formie obrazów.   

Co to jest aparat hybrydowy? 


Aparat hybrydowy jest sprzętem pomiędzy lustrzanką a aparatem cyfrowym. Łączy najlepsze cechy obu tych urządzeń, takie jak możliwość zarządzania parametrami wykonywanego zdjęcia oraz kompaktowy rozmiar aparatu. Dzięki temu, że aparaty hybrydowe nie mają luster, są dużo lżejsze od lustrzanek. Pozwalają jednak – tak jak ich wyposażone w lustro konkurentki – na wymianę obiektywów zgodnie z aktualnymi oczekiwaniami fotografa. Sony daje Ci pod tym względem dostęp do aż 60 różnych obiektywów, możliwości są zatem naprawdę duże. Hybrydy są przy tym zazwyczaj mniej kosztowne od lustrzanek cyfrowych, mogą zatem stanowić dla nich ciekawą alternatywę. 
 

Aparat fotograficzny hybrydowy a wizjer elektroniczny 

 

Ze względu na to, że aparaty hybrydowe nie mają luster, są również pozbawione wizjera optycznego. Najnowocześniejsze modele, jak np. Sony α7 IV, zostają jednak wyposażone w precyzyjny wizjer elektroniczny. Przekierowuje on obraz na matrycę światłoczułą, dzięki czemu kadr staje się widoczny na ekranie wbudowanym w aparat.  
 
Jeżeli „monitor” w fotografii kojarzy Ci się wyłącznie ze słabej jakości cyfrówkami, które niegdyś dominowały rynek aparatów dla amatorów, to uspokajamy. Stosowane obecnie ekrany, dzięki zmianie używanej do ich produkcji technologii, mogą oferować podgląd nawet w 4K. Zerknięcie na matrycę daje zatem wizję tego, jak rzeczywiście będzie wyglądało wykonane zdjęcie. Co więcej, dostęp do ekranu ułatwia nagrywanie dłuższych filmików, nie trzeba bowiem przez cały czas trzymać urządzenia na wysokości twarzy.   
 

Funkcje dostępne w hybrydowych aparatach fotograficznych 


O tym, jakie funkcje będą dostępne w aparacie hybrydowym, decyduje oczywiście wyposażenie konkretnego modelu. Wskażemy jednak te, których można się spodziewać w najbardziej nowoczesnych sprzętach – na przykładzie aparatu Sony α7 IV. Warto zdecydować się na kupno wyposażonej w nie hybrydy, wszystkie wymienione opcje podnoszą bowiem jakość fotografii i ułatwiają pracę z aparatem. 

 • Nagrywanie filmów – i to nawet w 4K! 
 • Szybkie udostępnianie – czyli opcja przesłania zdjęcia lub filmu np. bezpośrednio na wybrane social media. 
 • Streaming – poza przekazywaniem wykonanych zdjęć lub zakończonych nagrań do sieci, z pomocą wielu aparatów hybrydowych można również streamować obraz na żywo. 
 • Bluetooth, Wi-Fi – szybkie udostępnianie oraz streaming wiążą się oczywiście z wyposażeniem aparatu w Bluetooth i łączność Wi-Fi. 
 • System AF w czasie rzeczywistym – autofocus z opcją bieżącego śledzenia oczu ludzi, a często nawet zwierząt, na których automatycznie ustawia ostrość. 
 • Wbudowany system stabilizacji obrazu – dzięki któremu wykonane zdjęcia nie są poruszone, a fotograf może je swobodnie wykonywać nawet na obiektach będących w ruchu. 
 • Złącze audio – w wielu modelach można znaleźć wejście na kabel audio, dzięki czemu możliwe jest podłączenie profesjonalnego mikrofonu do aparatu fotograficznego hybrydowego. 
 • Gotowe tryby artystyczne – czyli pakiet ustawień obrazu, które umożliwiają osiągnięcie ciekawego efektu; np. czarno-białej fotografii czy nagrania. Jednym kliknięciem możesz sprawić, że zdjęcie lub film nie będą już wymagały dodatkowej obróbki. 
 • Gotowe tryby upiększające – idealne do portretów, odpowiedzialne za wygładzanie cery, jej rozświetlenie czy redukcję przebarwień. 
 • Ręczne dopasowywanie parametrów zdjęć – poza przebieraniem w gotowych trybach artystycznych, możesz też ręcznie dopasowywać poziom czerni, nasycenie, głębię koloru, szczegółowość i inne parametry. 
 • Dodawanie znaczników ujęć – ciekawa opcja dla osób, które planują używać aparatu hybrydowego do kręcenia filmów, np. vlogów. Dodawanie znaczników pozwala na oznaczanie wybranych scen „zakładkami”, po których można później wygodnie przechodzić w aparacie od jednej do drugiej. 
 • Zmiana ustawień zewnętrznej lampy błyskowej – dobrze wyposażone modele umożliwiają sterowanie ustawieniami podpiętej, kompatybilnej lampy. Dzięki temu wszystkim sterujesz z poziomu jednego ekranu. 
 • Redukcja hałasu – aparaty hybrydowe mają zwykle wbudowany mikrofon do nagrywania filmów z dźwiękiem. Warto zwrócić uwagę na to czy interesujący Cię model ma funkcję redukcji hałasu, dzięki której będziesz cieszyć się dużo lepszą jakością dźwięku pozbawioną np. szumu wiatru czy jeżdżących w okolicy samochodów. 
 • Zapis w formacie RAW – czyli surowym, idealnym do obróbki, który można nazwać cyfrową wersją negatywu. Dzięki niemu plik jest zapisywany bez stratnej kompresji. 

Czy warto wybrać aparat hybrydowy? Wady i zalety 


Tym, co mocno wyróżnia aparaty hybrydowe na tle zwykłych modeli cyfrowych bez lustra, jest wspomniana wcześniej opcja zmiany obiektywów dokładnie tak samo, jak w lustrzankach. Umożliwia wykonywanie zdjęć naprawdę wysokiej jakości, dzięki czemu hybryda w pełni się nadaje do fotografii profesjonalnej. W parze z tym atutem idą kompaktowe rozmiary oraz lekkość fotograficznego aparatu hybrydowego. Sprawiają, że robienie zdjęć w terenie czy podczas podróży staje się dużo prostsze. Mniejszy aparat zdecydowanie łatwiej przenieść czy zmieścić do walizki. 
 
 
A czy hybrydy mają jakieś wady? Dla części fotografów może nią być brak wizjera optycznego – niektóre osoby są do niego zwyczajnie przyzwyczajone. Szczególnie że daje on bardzo dobrą widoczność w pełnym słońcu. Nie oznacza to jednak, że na ekranie wizjera elektronicznego nie będziesz nic widzieć, gdy promienie mocniej przyświecą. Wystarczy, że podczas wybierania swojego modelu zwrócisz uwagę na kąty widzenia matrycy – tak jak przy zakupie smartfonu. 

Aparat fotograficzny hybrydowy daje zatem naprawdę spore możliwości. Zapewnia wysoką jakość zdjęć oraz doskonałą automatyzację pracy. Jest przy tym niezwykle ergonomiczny, dzięki czemu dobrze leży w dłoniach. Bez wątpienia warto przetestować jego możliwości!