Aparaty z serii Sony Alpha cieszą się wysoką popularnością. Nic dziwnego, zachwycają bowiem doskonałą jakością zdjęć, ergonomiczną budową i wytrzymałością. Wśród osób zainteresowanych, najwięcej wątpliwości budzi wybór między a7 III oraz a7 IV - jego następcy.


„Trójka”, przez trzy lata obecności na rynku, zdobyła wysokie oceny użytkowników, pojawia się zatem sporo pytań na temat tego, czy upgrade techniczny jest zauważalny i warto nieco dopłacić. Wyjaśniamy, czym się różnią!
 

Sony a7 III vs A7 IV – specyfikacja



Tym, co najlepiej świadczy o możliwościach każdego sprzętu, są oczywiście jego parametry. Nie inaczej będzie w przypadku aparatów Sony z linii Alpha 7. Warto zatem dokładnie przyjrzeć się specyfikacjom „trójki” i „czwórki”, by znaleźć najważniejsze różnice. Nim do nich przejdziemy, zwróćmy uwagę na cechy, które są tożsame dla obu tych aparatów.
Zarówno Sony a7 III, jak i Sony a7 IV są wyposażone w akumulator NP-FZ100. Zakres ISO wynosi od 100 do 32000, a w trybie rozszerzonego ISO – od 50 do 204800. Nagrywanie filmów Full HD odbywa się z maksymalną szybkością do 100 klatek na sekundę w trybie PAL oraz 120 kl./s. w trybie NTSC. Taki sam jest również czas otwarcia migawki, który wynosi od 1/8000 do 30 s i B.
 

Przetwornik obrazu i procesor



Pierwsze różnice są zauważalne już w parametrach przetwornika obrazu. Sony a7 IV ma o około 8,8 megapiksela więcej. W przypadku jego poprzednika liczba efektywna wynosi ok. 24,2 megapiksela, podczas gdy a7 IV osiąga efektywnie ok. 33,0 megapiksela. Nie sposób również przejść obojętnie obok zdecydowanie szybszego procesora. Znany już z Sony a7 III procesor BIONZ X został ulepszony do wersji XR. Nowy chip zapewnia 8-krotnie szybszą pracę, co przekłada się na lepszą jakość obrazu, dokładniejsze odwzorowanie barw czy skuteczniejsze śledzenie obiektów.
 

System AF i stabilizacja



W a7IV rozszerzono obszar ostrości AF w trybie FF z 693 punktów detekcji fazy do 759 pól. Duże zmiany nastąpiły również w trybie APS-C; z obiektywem FF do 713 pól z 299, a z obiektywem APS-C do 575 pól z 221. Ciekawym dodatkiem jest również możliwość wykrywania oka nie tylko u ludzi i zwierząt domowych (psy i koty), jak miało to miejsce w a7 III, ale także u ptaków. Dotyczy to nie tylko robienia zdjęć, ale także nagrywania filmów. System stabilizacji pozostał 5-osiowy, ale ze wzrostem skuteczności z 5 stopni EV do 5,5 EV. Co więcej, w „czwórce” pojawił się nowy aktywny tryb stabilizacji podczas nagrywania, niedostępny w a7 III.
 

Funkcja mapy ostrości w czasie filmowania



Funkcja mapy ostrości jest całkowitą nowością w Sony a7 IV; „trójka” nie miała tej opcji. Co to takiego? Jest rodzajem nakładki, która nakłada informacje na temat głębi ostrości na podgląd obrazu w czasie rzeczywistym. W praktyce oznacza to, że ustawienie pokazuje, które elementy w kadrze są ostre, a które nie, co znacznie ułatwia prawidłowe ustawienie głębi ostrości. 
 

Wizjer elektroniczny i monitor 



Spora zmiana, ponownie na korzyść nowego Sony a7 IV, nastąpiła w jakości obrazu widocznego w wizjerze elektronicznym. „Czwórka” ma rozdzielczość około 1,6 razy wyższą niż a7III – to przeskok z 2,36 mln punktów na 3,69 mln punktów. W obu przypadkach powiększenie wizjera wynosi 0,78x, a odległość soczewki od oka to 23 mm.
Większa jest również rozdzielczość ekranu LCD w a7 IV. Wynosi 1,08 mln pikseli; w „trójce” są ich 922 tysiące. Oba wyświetlacze mają 3 cale przekątnej, wyposażone są w regulację kąta nachylenia oraz funkcje dotykowe, które w przypadku „czwórki” są znacznie bardziej rozbudowane, między innymi o nawigowanie w menu.
 

Wydajność akumulatora



Wydajność akumulatora w a7 IV jest nieco mniejsza od a7 III. „Czwórka” umożliwia wykonanie około 520 zdjęć przez wizjer i ok. 580 fotografii przez monitor LCD, natomiast jej poprzednik – ok. 610 zdjęć przez wizjer i ok. 710 przez monitor LCD. 
 

Migawka



Wszystkich dotychczasowych posiadaczy a7 III, którzy zastanawiają się nad przejściem na a7 IV może ucieszyć informacja o możliwości zamknięcia migawki po wyłączeniu zasilania. Zmniejsza ona ryzyko zatrzymywania się kurzu na matrycy w trakcie wymiany obiektywów, wymaga jednak dużej ostrożności, gdyż lamelki migawki są bardzo cienkie: nie wolno ich dotykać ani przedmuchiwać. 


Różnice między Sony a7 III a Sony a7 IV są zatem bardzo wyraźne – zdecydowanie na korzyść czwartej generacji. Najnowsza wersja oferuje niezawodną automatykę, znacznie ulepszone tryby wykrywania oka oraz śledzenia obiektów w czasie rzeczywistym. Z pewnością warto przetestować jego możliwości!