Wybór odpowiednich słuchawek wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem. Liczba dostępnych rozwiązań nie ułatwia podjęcia decyzji.


Podpowiadamy, na co powinieneś zwrócić uwagę, by dobrać słuchawki idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.

Które słuchawki są najlepsze – nauszne czy douszne? Czy warto wybrać model bezprzewodowy? Czy funkcja redukcji hałasu jest niezbędna? Nie istnieją jednoznaczne odpowiedzi na te pytania. Wszystko zależy od Twoich preferencje i sposobu, w jaki będziesz wykorzystywać słuchawki. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań. Gdzie planujesz słuchać muzyki? W domu, podczas treningów, w pracy, w zatłoczonej komunikacji miejskiej? Jakie urządzenie będzie źródłem dźwięku ‒ smartfon, laptop czy starszy model kina domowego? Jeżeli poświęcisz chwilę, by przemyśleć te kwestie, łatwiej będzie dokonać wyboru

Słuchawki douszne czy nauszne?

Ze względu na konstrukcję słuchawki dzielimy na dwie podstawowe grupy: nauszne i douszne. Obydwa typy mają swoje mocniejsze i słabsze strony.

Słuchawki douszne wkładane są do wnętrza małżowiny. Niewielka waga i miniaturowe rozmiary sprawiają, że ten typ słuchawek jest niezwykle praktyczny. Słuchawki douszne bez żadnych trudności zmieścisz pod zimową czapką, kapturem kurtki czy kaskiem narciarskim. Bezproblemowy jest również ich transport i przechowywanie – możesz trzymać je w kieszeni spodni, torebki czy plecaka. Słuchawki douszne są najlepszym rozwiązaniem, jeżeli panujesz słuchać muzyki podczas biegania, jazdy na nartach, jazdy na rowerze czy ćwiczeń na siłowni. Silikonowe nakładki sprawiają, że słuchawki pewnie trzymają się w uchu i nie wysuwają się w trakcie treningu. Popularne są również modele z zausznikami, które zostają na swoim miejscu nawet podczas bardzo gwałtownych ruchów. W sklepie Sony znajdziesz również słuchawki odporne na działanie wilgoci i pyłu ‒ bez obaw możesz słuchać muzyki nawet podczas najbardziej ekstremalnych treningów.

Sony WF-XB700 ‒ bezprzewodowe słuchawki douszne
 

Zobacz również: Słuchawki bezprzewodowe douszne

Słuchawki nauszne umieszczane są na zewnątrz małżowiny – dzięki regulowanemu pałąkowi i elastycznym poduszką dokładnie zakrywają uszy. Taka konstrukcja ma swoje wady i zalety. Słuchawki nauszne w porównaniu do słuchawek dousznych bardzo często oferują dźwięk lepszej jakości, a także skuteczniej odcinają słuchacza od otoczenia. Ich wymiary i masa mogą utrudniać, a nawet uniemożliwiać słuchanie muzyki podczas treningu. W porównaniu do słuchawek dousznych zajmują także więcej miejsca. Słuchawki nauszne są najlepszym wyborem, jeżeli muzyki planujesz słuchać przede wszystkim w domu albo w pracy, a bardziej od mobilności cenisz sobie dźwięk wysokiej jakości. Słuchawki tego typu doskonale nadają się także do oglądania filmów czy grania na konsoli. Dzięki nim przeniesiesz się w centrum oglądanych na ekranie wydarzeń.


Sony MDR-RF895RK ‒ bezprzewodowe słuchawki nauszne
 

Zobacz również: Słuchawki bezprzewodowe nauszne

Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe?

Bezprzewodowe przesyłanie dźwięku wykorzystują zarówno słuchawki douszne, jak i nauszne. Transmisja danych odbywa się za pośrednictwem Bluetootha ‒ ten sposób komunikacji jest powszechnie stosowany w smartfonach, tabletach, konsolach, smart TV i nowszych modelach wież stereo. Kolejne wersje standardu Bluetooth umożliwiają przesyłanie dźwięku w coraz lepszej jakości. Słuchawki bezprzewodowe to przede wszystkim nieoceniona wygoda ‒ koniec z wiecznie poplątanymi kablami! Zasięg Bluetooth wynosi około 10 metrów – będziesz mógł więc dalej słuchać muzyki, gdy odejdziesz od laptopa.

Wyeliminowanie przewodu powoduje jednak też pewne niedogodności. Tradycyjne słuchawki zasilane są prądem z urządzenia, do którego zostały podłączone. Z oczywistych względów słuchawki bezprzewodowe muszą korzystać z własnego źródła energii. Wbudowane akumulatory wystarczają najczęściej na kilka godzin pracy – może być to niewygodne podczas podróży lub długie pobytu poza domem.

Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie urządzenia obsługują łączności bezprzewodową – do tej grupy zaliczają się m.in. gramofony, komputery stacjonarne, starsze modele wież, kin domowych i telewizorów. Jeżeli planujesz słuchać muzyki na urządzeniu, które nie jest wyposażone w moduł Bluetooth, koniecznością są słuchawki z kablem zakończonym wtyczką typu jack. Ciekawym rozwiązaniem są modele bezprzewodowe, które wyposażone są w wejście jack – w razie potrzeby zawsze możesz użyć przewodu.

Zobacz również: Słuchawki bezprzewodowe nauszne
Zobacz również: Słuchawki bezprzewodowe douszne

Słuchawki z funkcją tłumienia hałasu

Podczas podróży komunikacją miejską słuchasz audiobooków lub podcastów? Ulubiona muzyka pozwala Ci się skupić na pracy lub nauce i za jej pomocą odcinasz się od rozpraszających dźwięków otoczenia? Dobrym wyborem będą słuchawki z funkcją tłumienia hałasu ‒ Active Noise Cancelling. Na czym polega to rozwiązanie? Słuchawki z systemem Noise Cancelling wyposażone są w mikrofony, które zbierają dźwięki z otoczenia. Po przeanalizowaniu próbek hałasu układ elektroniczny wytwarza odwrotne fale dźwiękowe, które tłumią niepożądane odgłosy. Systemy redukcji hałasu stosowane w słuchawkach Sony są w stanie rozpoznać i wyeliminować m.in. odgłosy ruchu ulicznego, głośne rozmowy i hałas przez pracujące silnika. Noise Cancelling zarówno w modelach nauszny, jak i dousznych.

Sony WH-1000XM3 ‒ bezprzewodowe słuchawki nauszne z system Active Nosie Canncelling

Sony WH-1000XM3 z funkcją redukcji hałasu to słuchawki, które pozwolą Ci cieszyć się niezakłóconą muzyką w każdym miejscu. Gdy włączysz tryb Adaptive Sound Control, system Active Noise Canncelling samoczynnie dopasuje się do otoczenia, w którym aktualnie przebywasz. Za pomocą aplikacji Sony Headphones Connect, którą możesz zainstalować na smartfonie, dostosujesz tryb ANC do własnych potrzeb. Możesz np. określić, jakie dźwięki z zewnątrz mają pozostać słyszalne. Jeżeli chcesz na chwilę wyłączyć system redukcji hałasu, musisz tylko dotknąć obudowy nausznika.

Mogą Cię zainteresować również:
Jakie słuchawki bezprzewodowe douszne wybrać?
Słuchawki z systemem eliminacji hałasu ANC
Słuchawki dla gracza – czym się sugerować przy wyborze?