Jakie słuchawki bezprzewodowe nauszne wybrać?
18.03.2022
Przedstawiamy najciekawsze modele z oferty Sony, ze szczególnym naciskiem na ich wyjątkowe funkcje i właściwości.
Najlepsze nauszne słuchawki bezprzewodowe - słownik konsumenta
Spora część modeli dostępnych na rynku ma bardzo zbliżony do siebie wygląd zewnętrzny. To co je najczęściej różni, to zastosowane przetworniki, technologie, oraz jakość wykonania i materiał, z którego zostały stworzone. Przed zakupem warto jest przybliżyć sobie kilka kluczowych pojęć i parametrów, którymi posługują się producenci:
• Systemy redukcji hałasu - czyli Noise Cancelling, lub często spotykany ANC (Active Noise Cancellation), to wyjątkowo zaawansowana technika, pozwalająca na całkowite (w przypadku topowych modeli) wyeliminowanie hałasu z otoczenia słuchacza. Czujniki oraz wbudowany w słuchawki procesor wykrywa, analizuje i koryguje dźwięki oraz akustykę pomiędzy uchem słuchacza i przetwornikiem. Jeśli zależy Ci na doskonałym wyciszeniu i wyjątkowo szczegółowym dźwięku, koniecznie zwróć uwagę na obecność tych systemów.
• NFC - na wygodę użytkowania słuchawek bezprzewodowych wpływa nie tylko technologia Bluetooth, zapewniająca łączność na znaczną odległość, ale także sposób sparowania słuchawek z nadajnikiem dźwięku. NFC (Near Field Communication) pozwala na podłączenie smartfona lub smartwatcha z Twoimi słuchawkami za jednym dotknięciem. Wystarczy przyłożyć urządzenie do znaczka NFC na obudowie słuchawek i gotowe!
• DSEE Extreme™ - XXI wiek zdominowany został przez muzykę zapisaną w formie cyfrowej. Dzięki temu mamy dostęp do nieograniczonej ilości utworów, wszędzie tam, gdzie tylko najdzie nas ochota na ich odtworzenie. Cyfryzacja idzie w parze z kompresją, a ta z kolei może poza zmniejszeniem rozmiaru pliku, wpłynąć na jego jakość. Nie inaczej jest z dźwiękiem. Digital Sound Enhancement Engine rozpoznaje gatunek muzyki, analizuje instrumentację i indywidualne cechy utworu, aby maksymalnie efektywnie odtworzyć wszelkie szczegóły, ukryte podczas kompresji.
• Czas pracy na baterii - brak przewodu oznacza, że słuchawki będą działać tak długo, na ile pozwoli wbudowana bateria. Słuchawki nauszne mają zdecydowaną przewagę nad dousznymi w tym aspekcie, z uwagi na znacznie większą ilość dostępnego miejsca na akumulator. Tym samym czas pracy w bezprzewodowych słuchawkach nausznych jest naprawdę imponujący i może wynosić aż do 35 h na jednym ładowaniu. Bateria rozładowana, a za chwilę wychodzisz ze słuchawkami z domu? Sprawdź, czy posiadają technologię szybkiego ładowania. Podłączone na kwadrans mogą zapewnić nawet do 2h nieustannego odtwarzania.
• Pasmo przenoszenia - oczekując najlepszej jakości dźwięku zwróć uwagę na ten parametr. Określa on granice częstotliwości dźwięków, które możliwe są do odtworzenia przez konkretny model słuchawek bezprzewodowych. Najczęściej spotkać można sprzęt oferujący zakres 20-20 000 Hz, ale osoby ze szczególnie wrażliwym słuchem docenią możliwości topowych modeli, pracujących w zakresie 4Hz-40 000Hz.
• Przetwornik i jego średnica - to innymi słowy głośnik, wbudowany wewnątrz słuchawek. W przypadku słuchawek nausznych, jest on zdecydowanie większy niż ma to miejsce w niewielkich słuchawkach dokanałowych. Można przyjąć, że najlepszy sprzęt powinien być wyposażony w przetwornik o średnicy około 40 mm. To wystarczająco, aby zakryć całe ucho i wyeliminować złe wytłumienie, czy straty w odsłuchu.
Tanie słuchawki bezprzewodowe oferują więcej, niż myślisz
Wielu konsumentów jako pierwsze i najważniejsze kryterium wybiera cenę. Niska cena nie zawsze idzie w parze z kiepską jakością. Niezwykle popularny model Sony WH-CH510 to sprzęt, w którym znalazło się kilka kompromisowych rozwiązań, ale mimo to zadowoli znaczną część konsumentów. Czemu zawdzięcza swoją popularność? Przede wszystkim długiej pracy na jednym ładowaniu, która wynosi aż do 35 godzin. W razie potrzeby, 10 minut ładowania od “zera” umożliwia odtwarzanie ulubionych utworów przez 1,5 h. Słuchawki są przy tym lekkie, solidnie wykonane i zostały wyposażone w przegubowe nauszniki, dzięki czemu łatwo je spakować do torby lub plecaka i zabrać wszędzie tam, gdzie tylko chcesz. Obsługa asystenta głosowego, wbudowany mikrofon do rozmów oraz przyciski do sterowania głośnością oraz przełączania utworów pozwolą Ci zapomnieć choć na chwilę o schowanym w kieszeni telefonie. Na czym zatem polegają kompromisy w tym modelu? Średnica przetwornika to 30 mm. Wystarczająco dużo, do przyjemnego korzystania ze słuchawek w pracy, pociągu czy podczas krótkiego wypadu za miasto. Brakuje również systemu redukcji hałasu. Jego brak rekompensują wygodne i dobrze dopasowane do ucha pianki, okalające przetwornik, częściowo eliminujące hałas z otoczenia. Sony WH-CH510 świetnie sprawdzą się podczas zdalnych lekcji, home office, oraz jako kompan w każdej podróży. Przeglądając bezprzewodowe słuchawki nauszne Sony warto zwrócić uwagę również na model WH-CH710. Cena w ich przypadku wciąż pozostaje atrakcyjna, a oferują lepszą łączność i dwa czujniki hałasu.
Sony WH-1000XM4 - najlepsze słuchawki bez kompromisów
Jeśli cenisz sobie doskonały dźwięk ponad cenę, najlepszym wyborem będzie model z najwyższej półki, czyli Sony WH-1000XM4. Projektanci i inżynierowie Sony uwzględnili w nim wszystkie z najbardziej zaawansowanych systemów, jakie były tylko dostępne. Pierwsze skrzypce gra najlepsza i bezkonkurencyjna eliminacja hałasu z otoczenia, możliwa dzięki procesorowi QN1 HD oraz nowemu algorytmowi przetwarzającemu zbierany dźwięk. Technologia ta uwzględnia indywidualne cechy słuchacza, takie jak rozmiar głowy, fryzurę, oraz fakt, czy ma on na sobie okulary w trakcie słuchania muzyki. Niezależnie od tego czy jesteś w zatłoczonej kawiarni, samolocie, czy spacerujesz ruchliwą ulicą - dzięki najlepszemu na rynku systemowi redukcji hałasu nic nie stanie na przeszkodzie w cieszeniu się nawet najbardziej wysublimowanym brzmieniem. W modelu tym nie zabrakło oczywiście DSEE Extreme™, NFC czy szybkiego ładowania (choć sama bateria w trybie muzyki zapewnia aż do 30 h odtwarzania). W tej półce cenowej transmisja danych opiera się już nie na Bluetooth, ale na technologii LDAC, pozwalającej na przesłanie 3 razy większej ilości informacji z nadajnika do słuchawek. Sony WH-1000XM4 to także niesamowita wygoda użytkowania. Słuchawki nie tylko idealnie leżą, ale również ich obsługa za pomocą wbudowanego panelu jest niezwykle prosta.
Słuchawki Bluetooth dostosowane do potrzeb
Czy najdroższe słuchawki zawsze będą najlepsze? Jeśli uwzględnimy wyłącznie jakość oferowanego dźwięku, odpowiedź najczęściej będzie twierdząca. Nie zawsze jednak najlepsza jakość dźwięku jest tym, czego oczekujemy. Nie wszyscy mają tak samo wyczulony słuch i będą w stanie dostrzec subtelne tony, słyszalne w słuchawkach z najwyższej półki cenowej. Nie zawsze też sprzęt wykorzystywany jest w tych samych warunkach. Czasami bywa on narażony na uderzenia, pył, czy wodę. Czy w takich warunkach warto jest ryzykować uszkodzenie słuchawek o wartości ponad 1000 PLN? Warto jest zadać sobie przed zakupem pytanie, do czego i kiedy słuchawki będą najczęściej wykorzystywane. Redukcja hałasu z otoczenia może okazać się zbawienna przy odsłuchu w zatłoczonym biurze, ale już całkiem zbyteczna w zaciszu domowego ogniska. Twoje potrzeby są zróżnicowane? Świetnym rozwiązaniem będzie model ze średniej półki, jak np. Sony WH-XB900. To złoty środek między możliwościami, a wysoką ceną. Przetwornik o średnicy 40 mm, redukcja hałasu, technologia EXTRA BASS™ wzmacniająca głębokie, niskie brzmienia, pozwolą Ci przenieść się do ulubionego klubu techno, kiedy tylko tego zapragniesz. Adaptive Sound Control, funkcja obecna także w droższych WH-1000XM4 i dostępna dzięki aplikacji Headphones Connect, rozpozna, czy jesteś na spacerze, w podróży, czy w domu. Następnie dostosuje automatycznie poziom dźwięków z otoczenia. To idealny wybór na uniwersalne słuchawki dla każdego.